Jos ihastuksesi kohde, josta välität yhä aivan mahdottomasti, alkaakin torjua sinua! Jos hän alkaa sinun silmiesi edessä osoittamaan voimakasta kiinnostusta toiseen naiseen/mieheen?
Jos teillä on ollut pitempään molemminpuolisia syviä tunteita, mutta toinen hylkääkin sinut sitten vähitellen. Kuinka jaksat jatkaa samassa työpaikassa? Aina ei pääse vaihtamaan työpaikkaansa. Itselläni voisi mahdollisesti päästä itku jopa muiden nähden, jos joutuisin katselemaan tällaista tilannetta edessäni. Niin kovasti se satuttaisi. Mutta entä muilla?
Jos teillä on ollut pitempään molemminpuolisia syviä tunteita, mutta toinen hylkääkin sinut sitten vähitellen. Kuinka jaksat jatkaa samassa työpaikassa? Aina ei pääse vaihtamaan työpaikkaansa. Itselläni voisi mahdollisesti päästä itku jopa muiden nähden, jos joutuisin katselemaan tällaista tilannetta edessäni. Niin kovasti se satuttaisi. Mutta entä muilla?
Vastaukset 10
Vanhimmat
työpaikka vaihtoon, ja uskon niin käyvänkin onneksi ei kuitenkaan työnantajaa tarvitse vaihtaa
Been there & done that!
Aluksi romanssin päättyminen tuntui ihan maailmanlopulta.
Olin tod. mustasukkainen, vihainen ja masentunut.
Mielialat heittelehtivät voimakkaasti laidasta laitaan, työnteosta ei meinannut tulla mitään.
Meinasin vakavissani heittäytyä suosiolla työttömäksi.
Kun tunnemyrsky sitten laantui hiljalleen,
hyväksyin itselleni sen tosiasian ettei toista
ihmistä voi koskaan pakottaa rakastamaan toista.
>> toinen halusi romanssilta enemmän kuin mitä toinen oli valmis antamaan...
Puolen vuoden kuluttua suhteen päättymisestä vaihdoin työpaikkaa.
että vaikutat pahimmasta myrskystä kuitenkin selviytyneen. Se antaa rohkaisua minulle, jos joudun noiden kamppailujen kouriin vielä. Jos edessä on noita tapahtumia, niin siihen ei siis kuitenkaan kuole. Se on jo paljon, se. Hylkääminen työpaikkaoloissa varsinkin taitaa olla usein yhtä kova paikka niin miehelle kuin naisellekin.
..vastaa.
En tiedä miten jaksan ja jaksanko..
Ihan samoja tuntemuksia on mennyt ja tullut. Välillä luulee jaksavansa, sitten taas ei. Yritän olla näyttämättä. en tiedä vaihdanko työpaikka, aika näyttää. Joskus ei tunnu mikään miltään, joskus kaikki tuntuu ihan liikaa, saas nähä..
Jos ymmärsin oikein. Joudut siis tällä hetkellä kamppailemaan noissa tunnemyrskyissä työpaikallasi. Jaksaa, ei jaksa.. On pärjättävä kaikkien työkavereiden keskellä ja itselläsi on noita paineita!
Voi kauheaa, kun pelottaa, milloin olen itse tuossa samassa. Sitä kokee syvästi niitä hylkäämisen, vihan ja surun tunteita. Ja työnsä pitäisi vielä hoitaa. Koen syvää myötätuntoa sinua kohtaan. Ja pelkään, että joudun samaa kokemaan... enkä olisi niin vahva kuin ehkä sinä. Kyllä muuten kestän torjumiset, mutta työoloissa se olisi minulle liikaa.
Pakkohan se on vaan kestää, sielua repii, sydän ulvoo, järki tahmoo..toinen nainen hänellä kuvioissa ja vieläpä minun työkaveri.Välillä helpottaa, nuijin järkeä päähäni, toisena hetkenä, jos näen jomman kumman, jossain silmien takana kaihertaa kuumat kyyneleet.On vain opittava siihen, etten kelvannut.Enkä ollutkaan se ainoa.
Oli se kuitenkin pitkäaikaisen unelmoinnin huipennus, muutaman kerran tapailla.
kohdata, että joutuu katselemaan kun toinen nainen, työkaveri on ottanut "minun paikkani" sen miehen silmissä. Hirveää! Miehellä on täysi vapaus toimia miten tahtoo tietenkin, mutta myös on tunnettava vastuullisuutta siihen edelliseen ihastukseen. Kahden tarinastahan silloinkin on ollut kyse. Hui! Mitähän eteen tulee? Sinulle erityisesti jaksamista toivon!!! (ap)
satuttaa, Itse vaihtaisin työpaikkaa...muutenhan ei voi kuin sopeutua asiaan ajan kanssa.
Mutta tämä toinen nainen onkin hälle sopivampi kuin minä, valitettavasti.
Yritän pysytellä kaukana, aina ei vaan onnistu.
jos joutuu vielä näkemään silmiensä edessä sitä uutta romanssia. Siinä tapauksessa aion vetää hihasta sitä miestä ja ilmaista hänelle erittäin selvästi, että tilanteet satuttavat. Luulen, että mies silloin ymmärtäisi eikä tieten tahtoen tule "eteeni" sen toisen naisen kanssa. Taitaa kuulostaa vähän vaikealta ja lapselliseltakin. Jokaisella on omat kasvunpaikkansa näissä tunneasioissa. Raastavaa tällaisen ajatteleminenkin on.