Rakkuloita kielessä

EiKipeä

Ei nyt juuri hampaisiin liity, mutta lähin mikä löytyi niin täältä kyselen sitten.
Eli juuri tänä aamuna huomasin aivan kielen takaosassa rakkuloilta näyttäviä palloja, eivät satu tai mitään kunhan vaan ovat siellä. Nyt päivemmälllä on vähän flunssainen olo tullut.
Sekavat tunteet tuollaisista, ehdin jo ajatella syöpää ja kaikkea muuta astetta pahempaa hommaa, mutta kysäisenpäs täältä ensin ennen kuin käyn sairaalassa.
Eli tiivistettynä kielen takaosaan on ilmestynyt rakkuloita, tai ainakin siltä ne näyttävät, täytyykö tässä pelätä vai onko jokin ihan normaali tulehdus tai muuta sellaista ?

9

24940

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • olla aftoja?

      miehelläni on välillä rakkuloita suussa ja kielen ulkoreunalla ja seuraavana päivänä rakkula kipeytyy.

    • Rakkulat

      Aivan normaaleja makunystyjä(et maistaisi ruokaa,jos niitä ei olisi)...ei ole ilmestynyt yht`äkkiä vaan ovat aina kielessä, ei johdu mistään tulehduksesta, eikä kyseessä ole aftat.

      • kyllä

        mitä makunystyrät ovat, eikä nämä ole niitä. Ja kyllä nämä tänne vain ilmestyi, joka ilta harjaan kielen hampaidenpesun yhteydessä, ja ei näitä ole siellä ennen näkynyt.


      • sanani
        kyllä kirjoitti:

        mitä makunystyrät ovat, eikä nämä ole niitä. Ja kyllä nämä tänne vain ilmestyi, joka ilta harjaan kielen hampaidenpesun yhteydessä, ja ei näitä ole siellä ennen näkynyt.

        http://www.doctorspiller.com/sores_lumps_bumps.htm#Circumvallate

        Eli ne ilmeisesti ovatkin makunystyjä, ihmetytti vain tuo yhdessä yössä ilmestyminen.


      • whitetonguewithbuds
        sanani kirjoitti:

        http://www.doctorspiller.com/sores_lumps_bumps.htm#Circumvallate

        Eli ne ilmeisesti ovatkin makunystyjä, ihmetytti vain tuo yhdessä yössä ilmestyminen.

        Itse huomasin tässä juuri että oli kieli aivan törkeän likainen tms... (sellainen ihan irti lähtevä melko paksu vaalea peite kielellä, VARSINKIN takaosassa. Yritin sitä sit ruveta pois hinkkailemaan hammaslankalla "raappaamalla" ja huomasin kielen takaosassa ihmeelliset "paiseet" ja olin jo varma että "jahas, joku suusairaus.. kiva" mutta nyt tutkittuani ne tosiaan taitaa olla ihan normaalit makunystyrät jotka sieltä tällähetkellä erottuu vielä helpommin koska niiden päällä EI ole vaaleaa peitettä jota kielellä on.

        Toivottavasti tuo runsas valkonen kielischeisse ei ole vihiä minkäänsortin suutulehduksesta. Vähän ollut flunssaa ja maistunu kannabistuotteet, joten sitä ehti pyöriä kaikki maan ja taivaan välillä päässä taas vaihteeksi.

        Mutta kiitos linkistä.. varmisti sen että ne on makunystyröitä jota ei vaan ole ennen tullut nähtyä kun ei ole tunkenut kieltään ulos väkisin peiliin tuijottaessa kovinkaan usein :D


    • Alike

      EiKipeä kävitkö lääkärissä? Minä huomasin omassa suussani tänä aamuna samanlaisen ilmiön ja kylmät väreet eivät ole sen jälkeen lähteneet pois kun olen niin huolestunut :/

      • ...

        Sama juttu täällä.. Tutullakin on samaa.. kurkku vain vähän kipee...


    • ??999

      Olisiko herpestä ????

    • Anonyymi

      Vaalea kerros kielellä on mikrobeja. Bakteereita tms. Liikakasvu aiheuttaa, etenkin candida. Aamuin illoin putsaus ja koko keholle detox. Aamulla ja illalla oreganoöljyä, mustakuminaöljyä ja NAC. Alkaa keho puhdistua!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eutanasia?

      Kertokaas omia mielipiteitä eutanasiaan liittyen. Onko mielestäsi oikein vai väärin ja miksi?
      Arvot ja etiikka
      20
      12498
    2. Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?

      Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä
      Arvot ja etiikka
      10
      11254
    3. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      182
      5159
    4. Veli Sofia teki urosmehiläisen työn

      Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa
      Maailman menoa
      37
      3793
    5. Mitäs nyt sijoittajat?

      Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no
      Maailman menoa
      196
      3604
    6. Hjallis Harkimon, 72, Jasmine-rakas, 37, paljastaa suhteen alusta: "Vähän..."

      Liikemies, kansanedustaja Hjallis Harkimo ja tuottaja-juontaja Jasmine Pajari ovat pariskunta. He asuvat yhdessä Sipooss
      Suomalaiset julkkikset
      54
      3277
    7. Unisex-vessat

      Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu
      Tunteet
      109
      2954
    8. Jäit kiinni siitä

      että katselet minua. Käänsin pääni, minäkin etsin sinua, ja meidän katseemme kohtasivat. Eikä se haittaa - molemmat ky
      Ikävä
      13
      2708
    9. Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman

      nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie
      Maailman menoa
      82
      2267
    10. Jutta Larm, 52, haluaa kumota tämän piintyneen ikämyytin

      Oletko samaa mieltä? Jutta Larm on 52-vuotias ja tehnyt pitkän uran yrittäjänä. Hän haluaa kumota tämän piintyneen ikämy
      50 plus
      19
      2025
    Aihe