Ongelma

kanssa. Hiukseni ovat luonnostaan laineilla (lähes kiharat) ja suoristuksen jälkeen suorat niinkuin kuuluukin. MUTTA kun lähden ulos ja varsinkin jos tuulee tai on kostea ilma hiukseni kihartuvat hetkessä uudestaan vaikka olisin laittanut järkyttävän kerroksen lakkaa! Tämä on rasittavaa sillä pidän hiuksistani suorina! Haluaisin kuulla kokemuksia ja erityisesti VINKKEJÄ. Kiitos jo etukäteen.
2213
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Onko sinulla karheat luonnonkiharat vaiko meneekö hiukset laineelle?
Ensinnäkin; hiuslakka on viimeistelytuote, jos haluat että hiukset pysyvät suorina, ostat kampaamosta muotoilutuotteen, esim kevyt, vain vähän pitoa antava muotovaahto, tai jokin suoristusseerumi, ja levität sen kauttaaltaan kaikkialle hiuksiin ennen kuin alat suoristamaan.
Hiuslakkaa laitat valmiiseen tulokseet sitten. Hiuslakkahan jää vain hiusten päälle kun suihkutat sitä, eli pohjana on hyvä olla joku muotoilutuote.

Jos sinulla on erittäin karheat luonnonkiharat hiukset, voi olla että jos haluat ne suoriksi niin että pysyy, joudut pulittamaan kampaamon suoristusseerumista vaikka kolmekin kymppiä. Kallista se on jos haluaa tulosta, varsinkin luonnonkiharalle.

T. Parturi-kampaajaopiskelija

Äänestä

Eli siis miulla on ihan sama ongelma kun siulakin, hiuksista tulee suorat mutta kun menee pihalle niin alkaa kihartumaan, miula on ihan hillittömät luonnonkiharat, vaikka kuinka laitoin sellasta suoristusainetta ennen rautaa...
Sitten tuli miun mahollisuus kun sain kaverilta yhdeksällä eurolla suoristuspermanentin. Hiukset pysyy kyllä suorina 24/7, paitsi öisin menee vähän kiharalle..
Mutta suoristuspermanenttia en todellakaan suosittele! Se ainakin pilasi miun hiukset totaalisesti, miulta lähti hiuksia hirveesti permanentin aikana, ja nyt kun ne kasvaa takasin, niin miula on tossa päälaella sellanen ylimääränen keesi.. ja muutenkin todella todella kuivat hiukset! en edes pystyny laittamaan hiuksia muutamaan viikkoon muuta kun ponnarille, kun olivat auki niin rumat ja kuivat paskat.. nyt tilanne on jo parempi, pystyn jopa pitämään taas otsatukkaa :)

Mutta takaisin asiaan, jos et ole käyttäny sellasta suorisusta auttavaa ainetta ennen rautaa, niin kannattaa, kyllä se auttaa :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


suoristuksen kirjoitti:

kanssa. Hiukseni ovat luonnostaan laineilla (lähes kiharat) ja suoristuksen jälkeen suorat niinkuin kuuluukin. MUTTA kun lähden ulos ja varsinkin jos tuulee tai on kostea ilma hiukseni kihartuvat hetkessä uudestaan vaikka olisin laittanut järkyttävän kerroksen lakkaa! Tämä on rasittavaa sillä pidän hiuksistani suorina! Haluaisin kuulla kokemuksia ja erityisesti VINKKEJÄ. Kiitos jo etukäteen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu