Bändi monen makuun

TheGr8One

Kyselisin nyt mielipiteitä seuraavanlaisesta bändistä kuin X Japan (Jos tunnet bändin, niin ei tarvitse lukea pidemmälle). Itse törmäsin bändiin youtubessa muutama kuukausi sitten ja se iski heti tajuntaan. Kyseessä on siis kahden eri musiikkilajin uranuurtaja, joka on perustettu 80-luvun puolivälissä, ja hajottuaan vuonna 97 se on nyt tänä vuonna taas koottu uudestaan, toki ilman vuonna 98 hirttäytynyttä soolokitaristiaan, jota on korvaamassa kymmenkunta eri kitaristia. Alempana on kaksi linkkiä bändin mielestäni kahdesta parhaasta biisistä, live-versioina bändin viimeiseltä keikalta ennen hajoamista vuonna 1997.

http://www.youtube.com/watch?v=CgDdpATtGlM

http://www.youtube.com/watch?v=cnD5U8oLlow
(Jos joku ihmettelee miksi kaikki ovat niin surullisia, niin kyseessä on keikan viimeinen kappale bändin jäähyväiskeikalta)

Ensimmäinen biisi siis on sitä progressiivista metallia/rockia ja toinen on sitten herkempi kappale, joten saattaa siis käydä että toisesta pidät ja toisesta et. Kommentteja kiitos.

1

444

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vähäsen tuttu

      Tuttuja kappaleita mulle Silent Jealousy ja Rusty Nail, joista ensimmäisenä mainittu on mielestäni ihan älyttömän hyvä kappale.

      Bändin tyylihän on periaatteessa aika power metal-tyylistä, ja samantyylisiä bändejä esim. Galneryus, Helloween, Dragonland mun mielestä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      26
      3038
    2. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1487
    3. Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!

      Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa
      Puolanka
      76
      1073
    4. Miten suomalaiset miehet

      On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
      Ikävä
      140
      998
    5. Anna mulle vielä tilaisuus

      näyttää kuinka susta tykkään.
      Ikävä
      45
      921
    6. Mitkä asiat tekevät

      kaivatustasi vetovoimaisen?
      Ikävä
      61
      882
    7. Eräs läheinen sanoi

      Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
      Ikävä
      45
      858
    8. Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä

      – On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe
      Perussuomalaiset
      171
      842
    9. Muistatko vielä

      Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
      Ikävä
      42
      826
    10. Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)

      Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis
      Sinkut
      135
      746
    Aihe