"Mies halusi vaimonsa hengiltä - vaimo tappoi palkkamurhaajan."
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/200808288180243_ul.shtml
hitto että repesin,loistavaa.
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/200808288180243_ul.shtml
hitto että repesin,loistavaa.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
..vasaralla.. todellinen "ammattitappaja"
näyttää olevan muodissa kun tehdään surmia - ainakin mitä on saanut lukea lehdistä.
Ilmankos Offspringin uudella levyllä on "Hammerhead" - biisi.
vasaralla,lyönti ohimoon oli kuolettava :(
Maailma on julma ja raaistuu päivä päivältä. :(
mies on syyllinen myös 'palkkamurhaajan' kuolemaan. Ilman hänen idioottimaista sunnitelmaansa 'palkkamurhaaja' eläisi. Nainen vain puolusti omaa henkeään. Moniko ei puolustaisi?
olen vilpittömästi tuossa tapauksessa naisen puolella.
luottamusmiehenä huomauttaisin, että kyse oli liittoon kuulumattomasta palkatusta tappajasta.
....tullunna notkahusta sitte teitinkää jäsenmaksuihin...ko ei teilannu teitin maksavaa jäsentä..heh
;o))
joo, tässä on mielenkiintoinen moraalinen ongelma. Pitäisikö nainen tuomita murhasta tai taposta?
Hänhän tappoi ihmisen.
Aviomies ei tappanut ketään.
Kuollut yritti murhata naisen.
(Amerikassahan toki tietysti saa ampua jo siitäkin syystä toisen kuolleeksi, että epäilee, että se yritti varastaa autoni. Mutta en nyt tarkoita USA:n älytöntä lakia, vaan noin yleisesti - moraaliselta kannalta. )
Vai taputus vaimolle? Olet upea! ;-)
Vai syyte kaikille? Eli tapettu kohtaa syyteen Pietarin (sen Pyhän) portilla ja joutuu helvettiin, sillä maallinen oikeus ei häntä enää tavoita.
Yleisesti itsepuolustus ei ole mikään moraalinen ongelma.
Joo, ei itsepuolustuksessa moraalista ongelmaa ole, mutta syytteiden ja tuomioiden kannalta moraalisia ongelmia voi olla.
Suomessahan vaimo tuomittaisiin hätävarjelun liioittelusta ja kuolemantuottamuksesta tai jopa taposta, palkkamurhaajaa ei mistään (mitä nyt yleisesti säälittäisiin, kun yhteiskunta suorastaan pakotti raukan semmoisiin hommiin) ja aviomies saisi lyhyen vankilatuomion osallisuudestaan murhan yrityksen suunnitteluun tms.
Jenkeissä kun ollaan, niin aviomies saa väh. 10 vuoden linnatuomion ja tuomitaan maksamaan korvauksia vaimolleen. Vaimoa ei tietenkään syytetä mistään.
itseään ja se jos mikä on helvetin väärin.
käsittämättömän pähkähullua ja sotii kaikkea oikeustajua vastaan.
Niinpä. Suomessa sanottaisiin, että ei sun sitä palkkamurhaajaa olisi tarvinnut tappaa! Olisit soittanut 112:n.... (ja pitänyt vaikka niskalenkissä sen aikaa...).
Islamilaisissa maissa nainen kivitettäisiin, ja mies ottaisi 10 uutta neitsyttä vaimoiksi. (Nyt olen rasisti.)
Hyvä juttu, siinä sai ukkelit mitä ansaitsikin. Kerrankin :)
Tuli taas tunkkivitsi mieleen :)
Coen veljekset vois tehdä tuosta tapauksesta hyvän leffan.