Olen syönyt aamuisin sertralin 100mg ja kesän aikana teho katosi...nyt siis siirtynyt erexoriin 75mg aamulla 1 tabletti ...illalla 60mg tolvon ja 2kpl 20mg tenoxia. Saanko tästä uuden potkun elämääni..? Pari kuukautta jo kotona yöpaita päällä masentuneena...ei jaksa mitään tehdä ..kaikki tuntuu tylsältä ja tarkoituksettomalta...
Onko täällä joku joka käyttää tätä efexoria ja miten vaikuttanut..?
Kiitos etukäteen jo..
Onko täällä joku joka käyttää tätä efexoria ja miten vaikuttanut..?
Kiitos etukäteen jo..
Vastaukset 4
Vanhimmat
meneillään neljäs vuosi ja olo suht ok. Onko tuo Tolvon sinulla unettomuuteen? Aika korkea annos siihen. Ja vielä 40 mg Tenoxia.
Käytän itse 300 mg Efeä/vrk, iltaisin otan joskus 3.75-7.5 mg Remeronia (samantyyppinen kuin tuo Tolvon, mutta Tolvon on tooosii vanha lääke ja sivuvaikutuksellinen, pitäisi käydä verikokeissa suht usein jne,)
Kait sulla on sitten terapiakin, pelkkä lääkitys ei pitkälle auta.
Nykyisin kerran viikossa. En tiedä onko se terapiaa vai mitä,,kerron vain mitä kuluu ja miten menee. Vuosi meni tosi hyvin ja olin työssäkin. Tolvon on määrätty siksi, että tenoxi jäisi pois. Heikko luonne, ja olen aina yksin. En halua nykyisin edes kenenkään näkevän minua tälläisessa kunnossa.Otin ovikellonkin pois päältä. Katsos kun menetin kotini, lapseni ja mieheni yhden kk aikana ja vaikea sopeutua uuteen elämään, vaikkakin nyt on se vapaus koittanut ja saan tehdä mitä itse haluan, siltikään ei hyvä. Lapseni kylläkin jo liki aikuinen.
Itken jo pelkästään sitä, että keitän aamukahvin vain itselleni...Odotan tältä uudelta lääkkeeltä "potkua" mikään ei vain kiinnosta.Suihkuvälit ovat pitkät enkä jaksa edes hiuksiani pestä.
Ainoa tuulahdus ulkoelämään on tämä netti sekä lääkäri, että hoitaja. Olen jo keski-iän ohittanut ja kaiken pitäisi jo tässä iässä olla kondiksessa mutta kun ei niin ei.
Lääkekö antaa minulle uuden elämän? En usko, eikä edes aika ole auttanut.
No olen vasta tänään aloittanut efexorin niin toivottavasti ymmärrän lähteä edes ulos kävelemään...
Kiitos Sinulle.
Mutta miksi niin kauan efexoria, ? Olen luullut, että vain muutama kuukausi..
kaipaamaasi potkua. Sinulla on ollut paljon muutoksia, ei ole ihme että masentaa.
Hyvä että sinulla on kontakti sairaanhoitajan kanssa.
Niin, minulla kun on tuo gad, eli yleistynyt ahdistuneisuushäiriö, niin siksi tuo Efexor on tuossa edelleen, se kun auttaa siihen(kin), depressiivinen en ole juuri tällä hetkellä, mutta kunhan syksy tulee ja se pimeys, niin tiedän että tilanne pahenee, niin käy joka syksy.
Jos on ns. pakko niin käytän jtkn mielialalääkettä vaikka sitten lopunelämääni (olen keski-iässä jo), otan kaiken avun vastaan mitä saan ja koska Efe on auttanut niin siksi sitä käytän, vieläkin. Olihan minulla ennen Efeä kokeilussa muitakin masennuslääkkeitä.
Yleensä masennuksessa käytetään masennuslääkkeitä siten, että 6 kk vielä sen jälkeen kun se masennus on hellittänyt, eli ihan muutamasta kuukaudesta ei oikeastaan ole juuri kaiketi kellään kyse.
Toivon sydämeni pohjasta että sinun vointisi kohenee. Ymmärrän hyvin tuon jaksamattomuuden ym., en minäkään eräässä vaiheessa noussut sängystä viikkoihin kuin käymään wc:ssä ja jotain suuhuni laittamaan.
Voimia sinulle kovasti!
Onko sinulla anonyymiä sähköpostiosoitetta? Voisi vaihtaa ajatuksia..
minulla on ollut jo aiemmin masennus, otin loparit pitkäaikaisesta työstäni ja en muista siitä vuodesta oikeastaan mitään, en saanut silloin lääkitystä ja kaikki meni sitten vain ohi. Sain uuden työpaikan ja kaikki meni mukavasti siihen saakka kunnes kaikki rikkoutui. Annan sinulle prebaid nron niin textaa minulle niin annan sp. osoitteen ...olen o2 alueelta ja olisi kiva rupatella ...0449436832
VOIMIA SINULLE.