Silicon Sprayta rättikattoon -> Valuu ikkunoihin yms

valuuikkunoihin

Moro! Ajattelin käsitellä Fiat Barchetan rättikaton (PVC:tä) Bilteman Silicon Spraylla. Moni on kehunut että antaa hyvän kiillon ja suojaa vedeltä yms. Em. temput kyllä teki, eli mukavasti kiiltää ja vettä hylkii, mutta mitäs teen seuraavalle ongelmalle:

Eli nyt aina kovalla sateella vesipisarat jäävät "pisariksi" siihen katolle kun hylkii niin hyvin vettä, ja kun ne valuvat ikkunoille ja maalipinnoille, niissä on mukana sitä pirun silikoni spray ainetta. Eli aina sateen jälkeen auto on ihan totaalisen rasvainen ja likainen, ja saa tunti kaupalla hinkata sitä ainetta pois ja vahata maalipinnan.

Ja vaikka miten tuota kattoa yritän hinkata puhtaaksi, se aine ei vaan katoa.

Miten sen aineen saa pois, tai miten se katto pitäisi sillä siliconilla käsitellä, ettei tollee juoksisi enää ikkunoille? Kiitti avusta!

4

277

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ratkaisu kaikkeen

      Aja katto auki niin ongelmaa ei ole. Sitten kun auto on sateelta suojassa tallissa tai katoksessa voit nostaa katon ylös.

      No kaipa tuo silikooni liuottimella lähtee.

    • Silkonia laitoit.. Hmmm.... No se...
      Sanonpa taas, että kaikkien silikonia sisältävien aineiden valmistus ja markkinointi pitäisi säätää rangaistavaksi teoksi..

      • nu-in

        no ei se nyt nuin ole,mites silikoonitissit
        eihän niitä passaa kieltää.jotain kahtomista sitä pitää olla...


    • Hyvin on toiminut

      Itse ostin omaan avoautonni Armor All protectant kirkasta autoasi nummelasta. Katto kiiltää ja ei haittaa sade, se ei sotke kuten mainitsemasi bilteman siliconspray.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      89
      6052
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      334
      5309
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      21
      2686
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      51
      2615
    5. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      84
      1875
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      105
      1697
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      114
      1571
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      18
      1533
    9. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      124
      1454
    10. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      135
      1413
    Aihe