Suurin ennakkoluulosi

Mikä on suurin ennakkoluulosi koskien vastakkaista sukupuolta?

Minun on se, että vaikka järjen tasolla tiedän luokittelemisen olevan väärin, niin pidän naisia kyllä paljon itserakkaampina kuin miehiä.

Johtuu ehkä siitä että naiset ovat joka välissä toitottamassa sitä miten "erityiseksi" he haluavat kokea itsensä. Kai kaikki haluavat jossain määrin olla erityisiä ja tärkeitä, ainkin jollekin yhdelle ihmiselle, mutta naiset sitä enimmäkseen oikein ääneen toistelevat.

Toisaalta se on ärsyttävää, toisaalta hellyyttävää. Enimmäkseen ärsyttävää kuitenkin :D

Ennakkoluulot kehiin, niin saadaan kunnon hulinat päälle!
12548
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

että suurinosa sinkkunaisista on käytetyjä huoria, jotka esittävä jotenkin erityisiä.

Äänestä
  • naiset kertovat kaikki asiat toisilleen, erityisesti ennakkoluuloja tulee, jos olisin poikaystävä.

    Äänestä

..tällaista, mutta osallistun kuitenkin ilomielin. ;)

Suurin ennakkoluuloni on että 'jokainen mies kuvittelee olevansa jumalan lahja naisille', toinen voisi olla 'miehet pitää itseään kaikilla tasoilla parempina kuin ovatkaan'.

Ei kun helvata, eihän nuo mitään ennakkoluuloja ole...

Äänestä

naisille sallitaan pienempi määrä itserakkautta kuin miehille, ja tästä syystä naisilla sama määrä itserakkautta kuin miehillä vaikuttaa suuremmalta kuin vastaava määrä miehillä.

Mutta tämä ei ole ennakkoluuloisuutta kumpaakaan sukupuolta kohtaan, sillä tällaiset sosiaaliset säännöt tuotetaan yhdessä.

Kielellisiä ilmauksia ei myöskään voi tulkita suoriksi viesteiksi ajatuksista. Naiset viestivät myös asioita, joita heidän odotetaan viestivän, osittain riippumatta siitä mitä he ajattelevat. Sitä kutsutaan sosiaalisen roolin ottamiseksi.

Äänestä
  • ota osaa :D

    Äänestä

Kerrankin mielenkiintoinen avaus, pääsen purkamaan itseäni oikein kunnolla, here we go:

1. Tylsyys eli tavallisuus eli turvallisuus eli nössöys on naisille kuin rotanmyrkkyä, he kun altistuvat sille niin ryömivät jonnekin seinän väliin kuolemaan. Elämässä pitää olla äxöniä eli epävarmuutta eli renttuilua. Tylsä mies ei ensinnäkään kelpaa ja vaikka kelpaisi, lähtee vaihtoon kun ex-poikkis soittaa linnasta palattuaan kuolleista, olen nähnyt tämän televisiossa.

2. Naiset (20-35) vetävät viinaa ja kiroilevat kuin merimiehet. Jos mies ei vedä viinaa ja kiroile kahta kauheammin, ei kannata edes vaivautua.

3. Pitää bilettää. Joka viikonloppu. Jos ei biletä, on tylsä ja tylsyys tappaa. Kaikki naiset 20-35v harrastavat biletystä joka viikonloppu eivätkä koskaan tahdo olla kotona.

4. Naiset ottavat elämänsä ohjenuorat Sinkkuelämästä sekä City -lehdestä.

5. Naiset tahtovat elää kuin MTV:n räppistarat miljoonineen ja yksityisjetteineen, omakotitalo, volvo, koira ja kaksi kakaraa ovat Danten helvetistä unohtunut 8. taso joka on kaikkein pahin.

6. Jos mies on vähääkään vanhoillisempi kuin Sinkkuelämää -sarjan hahmot, on hän kamala sovinisti ja täysin kelvoton yhtään mihinkään.

7. Jalat pitää viedä alta sekunnissa

8. Kokemattomuus etoo naisia, niin seurustelussa kuin seksissä.

Last but not leas: KUKAAN nainen ei pidä minusta. Minä olen tylsä, ruma sekä inhottava.

Äänestä

ennakkoluuloni on että n.40v "normaali" sinkkumies kuulostaa liian hyvältä ollakseen totta (hyvä olis jo varattu).

Äänestä

kaikki miehet satuttavat ja pettävät jossakin vaiheessa.
tämän takia olen sinkku.

Äänestä

"Mikä on suurin ennakkoluulosi koskien vastakkaista sukupuolta?"

Vastaus:Elän siinä käsityksessä,että naiset ovat miehiä enemmän ulkonäkökeskeisiä,"valitessaan" seuraa vastakkaisesta sukupuolesta.Luulen,että nuoret naiset ovat kiinostuneita esim. www.snyggast.se sivuston parhaiten arvosteltujen miesten näköisistä.Tämä olettamus koskee siis nuoria naisia.
Tämän takia,olen n.s "kadottanut" kiinnostuksen naisiin.
Tiedän kyllä,että miehetkin ovat ulkonäkökeskeisiä,mutta ei kuitenkaan niin paljoa,kuin nuoret naiset.

Äänestä

Otsikossa se

Äänestä

alistavat, käyttävät hyväksi, mm. pitävät yhteistä huushollia aina hotellina.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


>Tonttuuden Torvi< kirjoitti:

Mikä on suurin ennakkoluulosi koskien vastakkaista sukupuolta?

Minun on se, että vaikka järjen tasolla tiedän luokittelemisen olevan väärin, niin pidän naisia kyllä paljon itserakkaampina kuin miehiä.

Johtuu ehkä siitä että naiset ovat joka välissä toitottamassa sitä miten "erityiseksi" he haluavat kokea itsensä. Kai kaikki haluavat jossain määrin olla erityisiä ja tärkeitä, ainkin jollekin yhdelle ihmiselle, mutta naiset sitä enimmäkseen oikein ääneen toistelevat.

Toisaalta se on ärsyttävää, toisaalta hellyyttävää. Enimmäkseen ärsyttävää kuitenkin :D

Ennakkoluulot kehiin, niin saadaan kunnon hulinat päälle!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu