Mitä mieltä

olette seuraavasta lausahduksesta:

"Onneksi duunaritöiden arvostus kasvaa sitä mukaa kun nuorison peukalot siirtyvät lähemmäs kämmenen keskustaa."

Mitä ajatuksia tuo herättää...?
7272
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Että jonkin ammattikunnan edustaja epäilee ettei häntä pidetä arvossa.

Äänestä
  • Oletko kenties lukenut s24:n keskusteluja laajemminkin...? Vai ihanko omasta päästäsi tuon vedit?

    Äänestä

Miten tekijätyön arvostus voi kasvaa jos tekijöiden peukalot siirtyvät keskemmäs kämmentä?

Äänestä
  • sillä viitataan ns. arvostettavimpien töiden tekijöihin? Tai sitten niin, että jos aiemmin duunareita ei ole liiemmin arvostettu, niin nyt aletaan arvostaa koska tiedetään että nuoriso ei ole järin pätevää ja ne duunarit jotka osaavat oikesti hoitaa hommansa, nousevat arvoon? Huomataan, että he todella osaavat.

    Äänestä

  • On-The-Rocks kirjoitti:

    sillä viitataan ns. arvostettavimpien töiden tekijöihin? Tai sitten niin, että jos aiemmin duunareita ei ole liiemmin arvostettu, niin nyt aletaan arvostaa koska tiedetään että nuoriso ei ole järin pätevää ja ne duunarit jotka osaavat oikesti hoitaa hommansa, nousevat arvoon? Huomataan, että he todella osaavat.

    Ehkä se on ihan totta, sillä yhä vähemmän käytännön asioita täytyy välttämättä osata tehdä itse. Napin painalluksen takaa löytyy aina vaan useampia asioista, kaiken saa ostaa valmiina, on palveluita tarjolla lähtöön jne. En ei tarvii kun nimensä osata kirjoittaa eikä aina sitäkään. Jos joku sitten osaa jotain käsillään tehdä, voi se nousta arvoon arvaamattomaan. Moniko nuori osaa tehdä itse vaikkapa veneen tai osaavatko kaikki ommella vaatteensa? Ennen vanhaan peukalo keskellä kämmentä olevat eivät olisi selvinneet tai sitten hätä olisi keinot keksinyt, jos kumminkin älyä oli suotu.

    Äänestä

"Mitä mieltä
On-The-Rocks 30.8.2008 klo 23.27
   olette seuraavasta lausahduksesta:

"Onneksi duunaritöiden arvostus kasvaa sitä mukaa kun nuorison peukalot siirtyvät lähemmäs kämmenen keskustaa."

Mitä ajatuksia tuo herättää...?"    
      
Tuolla lausahduksella voisi olla (& jokatapauksessa onkin _ainakin jollakin tasolla_, joskaan kaikista merkityksistä en varmuudella voi tietää) sekä konkreettisen, että abstraktimman tason merkitys. Paljon riippuu tietysti kontekstista eli siitä, että mistä yhteydestä lause on peräisin, jos se ylipäätään on jostakin tietystä yhteydestä peräisin.

Ensimmäisenä mulle tuli mieleen vertauskuvallinen merkitys lauseessa. Vertauskuvallisesti tuon tyyppinen lause voisi mahdollisesti viitata esimerkiksi sentyyppiseen faktaan, että sitä mukaa kun nuorten aikuisten koulutustaso yleisesti ottaen kohoaa/on kohonnut, kasvaa/ on kasvanut myös duunaritöiden arvostus. Tämä on toki vain yksi tulkinta ja tulkintoja on tietysti olemassa useita.    

Pelkästään ns. konkreetilla tasolla & ilman erityistä spesifiä ja laajempaa abstraktia ulottuvuutta lause voisi (toteamusluontoisti) tarkoittaa esimerkiksi sitä, että lauseessa "toteaja" puhuttelee yleisöään ns. duunarin asemasta käsin ja kertoo omana henkilökohtaisena näkemyksenään mielipiteen, joka menee sen luontoisesti, että mitä enemmän nuorella väestöllä on "peukalo keskellä kämmentä" käytännön duunaritöiden osaamisessa, sitä enemmän ns. duunaritöiden taitajille myös on "toteajan" mielestä yhteiskunnassa kysyntää.

Äänestä
  • Siinä on tuo Onneksi alussa. Ajatellaan, että nuorisosta tulee vääjäämättä nykyista avuttomampaa. Ja sanoja on tilanteeseen tyytyväinen. Ei minusta koulutustason nousemisen tarvii välttämättä tee enemmän niitä, joilla on peukalo keskellä kämmentä, mutta siltä se kyllä näyttää.

    Ehkä se pitää sisällään myös sen, että kaikilla aloilla ollaan koko ajan erikoistuneempia. Aina vaan löytyy joka paikkaan jonkin sortin spesialisti. Voi käyttää vaikka kaiken aikansa jonkun käytännön osaamisen kehittämiseen (kun duunaritöitten arvostus kerran vaan kasvaa ja jotenkin se arvostuksen saaminen on lunastettava.) Peukalot siirtyvät lähemmäs kämmenen keskustaa... voi paneutua esim. tieteen tekemiseen ja saa olla rauhassa epäkäytännöllinen. Nuoret haluavat korkeaa koulutusta, titteleitten kautta lisää palkkaa, arvostusta, menestystä eivätkä osaa käytännän hommia, joita ei kyllä hengissä pysymiseen enää välttämättä tarvii osatakaan.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


On-The-Rocks kirjoitti:

olette seuraavasta lausahduksesta:

"Onneksi duunaritöiden arvostus kasvaa sitä mukaa kun nuorison peukalot siirtyvät lähemmäs kämmenen keskustaa."

Mitä ajatuksia tuo herättää...?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu