Minulla ja poikaystävälläni on tällä hetkellä melkoisesti välimatkaa, sillä hän työskentelee Saksassa ja minä opiskelen edelleen Suomessa. Pääosin suhteellamme menee hyvin, rakastamme toisiamme, pystymme päivittäin juttelemaan mesessä ja niin edelleen, mutta ikävä toki vaivaa. Olemme nyt seurustelleet hieman yli puoli vuotta, josta kaukosuhdeaikaa on noin puolet.
Itselläni ikävä on mennyt aivan liiallisuuksiin. Koen itseni äärimmäisen masentuneeksi ja väsyneeksi jatkuvasti, enkä kykene enää tekemään edes mitään asioita, jotka kuuluisivat normaaliin elämään. Esimerkiksi baareissa käynti kavereiden kanssa kuului aikaisemmin useaan viikonloppuun, mutta nyt en saa siitäkään mitään iloa. Vaikka kavereiden näkeminen kuitenkin auttaa aina vähän, en silti "halua" nähdä heitä. Samoin saatan huomata, etten esimerkiksi 2 päivään ole syönyt yhtään mitään, mikä entisestään pahentaa oloani.
Koulunkäyntiäni ikävä häiritsee pahiten, sillä nyt edessä ovat ylioppilaskirjoitukset, joihin pitäisi lukea, etenkin kun kirjoitan nyt niin monta ainetta. Stressaan jatkuvasti kirjoituksista ja lukemattomuudesta, mutta en vain kykene tekemään asialle mitään. Asiaa toki hieman helpottaa tieto siitä, että kaukosuhteen aika on pian ohi ja pääsemme aloittamaan ihan oikeaakin elämään kahdestaan, mutta toisaalta sen odottaminen vain tekee tästä vieläkin pahempaa.
Muutaman kerran on epätoivo iskenyt ihan kunnolla ja olen todella epäillyt etten pysty tähän. Poikaystävä lohduttaa ja sanoo tuntevansa samoin, mutta häneltä ikävä ei vie kaikkea toimintakykyä.
Tiesin jo tähän ryhtyessäni, että helppoa ei tule olemaan, mutta ei tällainen tuska voi olla enää edes normaalia.
Millä keinoin te muut olette helpottaneet oloanne?
Sietämätön ikävä
2
1437
Vastaukset
- ei oikein huvita mikään
ja ahdistaa kun toinen on niin kaukana. Välillä itken ja välillä olen onnellinen. Itseäni häiritsee eniten se, etten tiedä tarkkaa aikaa milloin näemme, puhun siis kuukausista, miten saan työasiani järjestettyä jne.
Olen kuitenkin jaksanut lähteä ulos ystävien kanssa jne.
Puhelujen ja mesettelyn jälkeen olen energinen ja iloinen.
Luulema,että sinulle tekee hyvää jakaa tunteesi ja tuntemuksesi jonkun sellaisen kanssa, joka voi ymmärtää sinun tunteitasi.
Koita kuitenkin hakeuta ihmisten pariin,ettet vaan kotona märehdi. Sekin helpottaa. Itse välillä voisin ulvoa lattialla ikävää, mutta ei auta, Koitan vaan ajatella positiivisesti ja miettiä seuraavaa kohtaamistamme. - joka päivä
opiskelen kaukana rakkaasta
hän on mustis ja minä tosi murheissani. Olen vielä kipeenä. Itken joka päivä kun joku muistuttaa hänestä. Mesetetään koko ajan kun voidaan mut ei se oo sama asia.
samassa veneessä ollaan
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.
Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.182592Purrasta tehty huoli-ilmoitus
Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b0162091931Naiseni on todellinen seksipeto
Vaikka pukeutuu ihan kasuaalisti julkisilla paikoilla. Mutta näin tämän läpi ensisilmäyksellä ja sain seksipedon kaivatu591649Pelottaa kohdata hänet
En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt1021531Olisin halunnu vaan tutustua
Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno491456Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta
Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas2021313- 961226
Totuus Sofian miljonääristä :miljoonien velkataakka painaa miestä.
Näin se totuus tulee jokaisesta ja seiskalehden uutiset kertoo totuuden vihdoinkin.1521127Nina Mikkonen avoimena "vapinataudistaan"- Demonstroi oireet yllättäen tv-kameroiden edessä: "Se..."
Nina Mikkonen oli Viiden jälkeen -ohjelmassa ti 12.8. ja kertoi perinnöllisestä sairaudestaan ja mm. sairauden vaikutuks171025Rääkyvä nainen
Varokaa perintö metsiään varjelevaa puolialastonta Etelän naista,häätää huutaen autoilijoita ja marjastajia pois yleisil13907