http://www.uusisuomi.fi/ulkomaat/33838-”maailmanlopun-estamiseen-aikaa-yhdeksan-paivaa”
Maailmanloppu tulee
28
822
Vastaukset
- Toad2008
Sepä olisikin komea tapa lähteä: mustan aukon edessä tasa-arvokin viimein toteutuisi.
- Juu.
Täällähän se galaktinen sankari majailee. Kenties Hän kertoo ratkaisun probleemaan.
Mikäli maan pinnalla kyettäisiin saamaan aikaan stabiili musta aukko, alkaisi se välittömästi pudota kohti maan keskipistettä. Painovoiman vaikutus on helppo ymmärtää, mutta todellisuudessa aukon itseensä imemän materian veto on suurempi kuin painovoiman. Jos ajattelette asiaa vesipisaran ja imupaperin suhteen, niin tilanne lienee selvä. Huomatkaa että tuo veto on epäsymmetrinen ja siis kiihdyttää aukon liikettä.
Väitän siis että musta aukko läpäisisi maapallon kiihtyvällä nopeudella ja häipyisi itsestään avaruuteen. Ongelman jatko riippuu siitä miten suuri lähtönopeus sille muodostuu ja mille lopulliselle radalle se asettuu.
Olisiko teillä myös vaikeampia kysymyksiä.
- luulin
et se jo tuli. bb-talo alko taas
- puolia :
ainakin päästään eroon turinatiimistä
- Papeete1
Ai se tulee nyt jo. Mä kuolen ilman viimeistä seksikertaa.. tai onhan semmoinen mutta siitä on niin kauan ettei muista mitään :(((
Noh, mä lasken sen varaan ettei toi härveli toimi tai maailmanlopun ennustajien ennustukset ei toimi.- Ehdit kyllä saada
Siinä kestää n. 4 vuotta että musta aukko kasvaa tarpeeksi isoksi. Maailmanloppu tulee vasta 21.12.2012. Talvipäivänseisaus. Tuohon päivämäärään päättyy myös inkojen kalenteri.
- Papeete1
Ehdit kyllä saada kirjoitti:
Siinä kestää n. 4 vuotta että musta aukko kasvaa tarpeeksi isoksi. Maailmanloppu tulee vasta 21.12.2012. Talvipäivänseisaus. Tuohon päivämäärään päättyy myös inkojen kalenteri.
Nojoo, kyllä mä sitten saatan ehkä saada jotain aikaiseksi siihen mennessä :)
Toi päivä on viimeinen minkä inkat osaa laskea tai viitsi sitä kalenteria etukäteen väsätä. Jos kulttuuri olis pysynyt voimissaan, niin ne olis siihen lisäillyt päiviä. Siitä se johtuu eikä mistään maailmanlopusta. - mayojen
Papeete1 kirjoitti:
Nojoo, kyllä mä sitten saatan ehkä saada jotain aikaiseksi siihen mennessä :)
Toi päivä on viimeinen minkä inkat osaa laskea tai viitsi sitä kalenteria etukäteen väsätä. Jos kulttuuri olis pysynyt voimissaan, niin ne olis siihen lisäillyt päiviä. Siitä se johtuu eikä mistään maailmanlopusta.kalenteri oli tarkempi, kuin nykyaikainen kalenteri. Kyse ei liene ollut osaamisesta.
- : )
Ehdit kyllä saada kirjoitti:
Siinä kestää n. 4 vuotta että musta aukko kasvaa tarpeeksi isoksi. Maailmanloppu tulee vasta 21.12.2012. Talvipäivänseisaus. Tuohon päivämäärään päättyy myös inkojen kalenteri.
Jumala päättää milloin ja miten maailmanloppu koittaa!
Minä vaan kysyn...
- k32v
sekin, et sammakko loikkas tosi oudosti eilen.
- mistä tietää
että avaruus on moniulotteinen?
Vai onko tieto peräisin aku ankasta?- siis...
akusta on juu.
- tiedät ettemme
buddy-love kirjoitti:
Siitä että jos ulottuvuuksia olisi nolla, niin olisimme kaikki samassa pisteessä.
ole?
- k32v
ihmisen tekemä masiina olis sellane, et sen käytön pelättäis hävittävän maapallon lisäks koko maailman.. et niinku kaiken mitä on.
mut toisaalt, aika paljo j isol volyymil olis ihmisestäki ajateltu, et niinku sen tekeleet vois jotain sellast saada aikaan :)
mut oikeesti: cerniläiset ei sinänsä tee mitää uutta, tai sellast mitä ei olis jo tehty. et jenkkiläs on vastaava masiina, mut kooltaan ja onhan se energioiltaakiin vähä pienempi. mut se on pyöriny siellä jo useamman vuoden eikä mitään sellast hiukkasta tai efektii olis tullu vastaan, joita täs tapaukses pelättäis. jos niit olis ja sellasii syntyis, niit olis jo pitäny tulla ja syntyy.
et kun ei tullu ja hengissä edelleen ollaan, aika aiheeton pelko.
miehenlogiikal.
ja sit toi 2012 on melkost hölpänpölppää kans. ihme pelottelijoit tuntuis olevan sankoin joukoin liikkeellä.. ja jos ennustuksiin olis luottamista, ni vuoden 2000 jälkeen tän mestan olis pitäny mennä niitten mukaan aika monta kertaa paskaks. ja edelleen, mitään sellast ei oo tapahtunu. et se niist ennustuksist.Kun ensimmäinen ydinkoe tehtiin, oli epäselvää syntyykö lämpötilan seurauksena itse etenevä reaktio, joka tuhoaa koko ilmakehän. Eivät tienneet, mutta päättivät sitten vain testata miten käy.
Nykyään kuitenkin on onneksi hiukan paremmat kyvyt ennustaa mitä missäkin kokeessa tapahtuu.- k32v
buddy-love kirjoitti:
Kun ensimmäinen ydinkoe tehtiin, oli epäselvää syntyykö lämpötilan seurauksena itse etenevä reaktio, joka tuhoaa koko ilmakehän. Eivät tienneet, mutta päättivät sitten vain testata miten käy.
Nykyään kuitenkin on onneksi hiukan paremmat kyvyt ennustaa mitä missäkin kokeessa tapahtuu.on aika vaikeeta. onkohan niillä kristallipallo?
k32v kirjoitti:
on aika vaikeeta. onkohan niillä kristallipallo?
Tarpeeksi kun simuloidaan, niin ei tarvitse arvata.
- väliaika
buddy-love kirjoitti:
Tarpeeksi kun simuloidaan, niin ei tarvitse arvata.
nykyiset sääennusteet.
Puuttuukohan ilmatieteen laitokselta laskentatehoa? väliaika kirjoitti:
nykyiset sääennusteet.
Puuttuukohan ilmatieteen laitokselta laskentatehoa?Enää, niillä on aika hyvät koneet nykyisin. Ongelma on se, etteivät entiset mallit osaa ennustaa näitä muuttuneita säätyyppejä. Meillä on jostain syystä nykyään hitaammin vaihteleva sää kuin ennen ja siihen liittyy virtauksia, jotka entisestä poiketen pysyvät paikallaan pitkään.
- k32v
väliaika kirjoitti:
nykyiset sääennusteet.
Puuttuukohan ilmatieteen laitokselta laskentatehoa?lisää hertsei ni pohjola lämpenee ;D
k32v kirjoitti:
lisää hertsei ni pohjola lämpenee ;D
Esim. Googlen serverit käyttävät valtavasti sähköä. Jos meillä olisi paremmat linjat ulos maasta, niin niiden olisi kannattanut laittaa ne tänne (meillä on ilmeisesti vieläkin halvempaa sähköä kuin siellä).
Tuollaisella serverilaitoksella lämmittää helposti aika suuren osan kaupunkia ympärillään (tosin se on matalalämpöistä se hukkalämpö ja soveltuu vain suoraan lämmitykseen tai uimahalleihin tms).- väliaika
buddy-love kirjoitti:
Enää, niillä on aika hyvät koneet nykyisin. Ongelma on se, etteivät entiset mallit osaa ennustaa näitä muuttuneita säätyyppejä. Meillä on jostain syystä nykyään hitaammin vaihteleva sää kuin ennen ja siihen liittyy virtauksia, jotka entisestä poiketen pysyvät paikallaan pitkään.
saadaan kahden viikon toimiva ennuste?
Vituttaa rämpiä vesisateessa. - väliaika
k32v kirjoitti:
lisää hertsei ni pohjola lämpenee ;D
tehdään hiilivoimalla, niin varmaan lämpenee :)
väliaika kirjoitti:
saadaan kahden viikon toimiva ennuste?
Vituttaa rämpiä vesisateessa.Pitää ensin opetella nämä uudet säät. Tosin muutos jatkuu ja systeemi on kohta taas eri.
Ei se koskaan täysin varma ole, mutta koko ajan lisätään mittaussysteemejä ja kehitetään malleja, niin periaatteessa sen pitäisi olla koko ajan myös paremmin todellisuutta vastaava.
Kvanttitietokoneet luultavasti vasta muuttavat systeemit niin ettei enää ole ongelmia laskentatehoissa ja voidaan simuloida mitä vain.
Noita koneita kehitetään kovaa vauhtia, mutta juttu on vielä pahasti kesken. Valmiilla laitteella kuitenkin laskee hetkessä sen, mikä nykyisillä veisi tuhansia vuosia (sekin on ongelma, että jos lasketaan liikaa hitailla systeemeillä, niin ennuste on vanha jo valmistuessaan).
Nyt alkaa olla minulla aika pistää koneet kiinni ja siirtyä muualle. Muutaman päivän päästä taas jälleen täällä.väliaika kirjoitti:
tehdään hiilivoimalla, niin varmaan lämpenee :)
Ja jos se on vielä tuolta itäpuolelta niin lumikin sulaa nopeammin (nokea joka paikassa).
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2641790Saana airola ja. muusikko spekulaatiota
Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki141682- 1361258
Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen
Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?1261145- 83807
- 162741
Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...
Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä168721Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri
Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala412652- 52582
Tajuan kyllä
että molemmilla on omat elämänsä ja kuvionsa ja rakkaansa. En odota mitään enkä ole tunkemassa mihinkään. Kai silti saa52535