16v arka oikea kives

Joo mulla on ollut viikon toi oikea kives arka. Se ei ole suoranaista kipua, mutta arka kun koskee ja huomasin sen ku olin liikuntatunnilla ja ei voinut juosta kunnolla ku oli niin arka. :S Enpä oikein usko, että ois sukupuolitautikaan, kun tyttökaverilla ei ole mitään tauteja. Aloin vaa pelkää et jos ois kivessyöpä :((
62415
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Omalla miehelläni oli muutama vuosi sitten (mies silloin n. 20-vuotias) kives arkana, sanoin että menisi lääkäriin, mutta tiedäthän miehet..

Yksi aamu mies olikin niin kipeä, että lääkäriin se lähti ja mentiin suoraan sairaalaan. Terveyskeskuksessa ei olisi voinut odottaa tuskissaan.

Lopulta selvisi, että mieheni kives oli kiertynyt siemenjohtimen ympäri (kun nehän ovat sellaiset "letkuissa roikkuvat pallerot") ja kipu johtui siitä, että toinen kives ei saanut kunnolla verta ja happea.. Kiireesti laittoivat leikkaukseen ja hänelle vilauteltiin myös mahdollisuutta siihen, että toinen kives pitää poistaa (jos olisi ehtinyt kuolioon) tai että siitä voi jäädä pysyviä vaivoja esim. lapsenhankintaa ajatellen.

Kaikki meni lopulta hyvin ja mitään pysyviä vaurioita ei jäänyt.

Olimme yllättyneitä, että tällainenkin voi sattua, mutta lääkärin mukaan meidän kaupungissamme (n.60 tuhatta asukasta, eli ei mikään iso paikka) näitä leikkauksia tehdään saman vaivan takia parikin viikossa. Eli kyseessä on melko yleinen vaiva nuorilla miehillä.

Äkkiä nyt siis lääkäriin ihan varmuuden vuoksi.

Äänestä

Nii siis nyt olen huomannu et kipu vähän niin ku säteilis oikeeseen nivuseen ja alaselkäänki sattuu. Ei kipu nyt niin sietämätön ole. Jos ei mee paris päiväs ohi ni sitte vois soitella lääkäriin. Kelpaako ihan terveyskeskus lääkäri kenelle soittasin?

Äänestä
  • Tuohan voi olla vaan jokin tulehdus, mutta täytyyhän sekin hoitaa. Jos kyseessä kiveksenkiertymä kuten edellinen sanoi, hoitoon aivan heti!

    Soitat terveysasemasi ajanvaraukseen ja pyydät lääkärillesi ajan. Sano että kiireellinen asia!

    Äänestä

Eipä vaikuta syövältä, vaan esim. tulehdukselta.
Lääkäri usein määrää verikokeita ja kivesten ultraäänitutkimuksen (tehdään röntgenosastolla), se on kivuton ja nopea tutkimus. Tsemppiä!

Äänestä
  • Joop no kävi ny siel ilmeisest lievä lisäkiveksen tulehdus. Sain antibiootti kuuri. Voinkoha ottaa huome soppaa ku kuuri pääl hmm.. Tää on kyl jotai aika laimeet lääkettä :D

    Äänestä

  • mie taas kirjoitti:

    Joop no kävi ny siel ilmeisest lievä lisäkiveksen tulehdus. Sain antibiootti kuuri. Voinkoha ottaa huome soppaa ku kuuri pääl hmm.. Tää on kyl jotai aika laimeet lääkettä :D

    Otapa nyt rauhallisesti asidofilusjugurttia tai -juomaa kotona, eikä mittää muuta.

    Hyvä kun kävit lääkärillä, hoida nyt asia yhtä miehekkäästi loppuun. Nuo asiat pitää hoitaa kunnolla, ethän halua että noin tärkeisiin vehkeisiin tulee vikaa!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


nyyh kirjoitti:

Joo mulla on ollut viikon toi oikea kives arka. Se ei ole suoranaista kipua, mutta arka kun koskee ja huomasin sen ku olin liikuntatunnilla ja ei voinut juosta kunnolla ku oli niin arka. :S Enpä oikein usko, että ois sukupuolitautikaan, kun tyttökaverilla ei ole mitään tauteja. Aloin vaa pelkää et jos ois kivessyöpä :((

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu