Panacod ei tehoa särkyyn!

Kummallinen särkylääke tämä Panacod, pitäisi olla kuulemma tehokas särkylääke, mutta ei näytä tehoavan meikäläisen hammas särkyyn. Nyt otetty neljän tunnin sisällä kahteen otteeseen kaksi Panacodia kerralla eikä tunnu tokenevan.

Äidiltä löytyisi Tramal Retard 100mg:n tabletteja kipuun. Onko kenelläkääm kokemusta Tramalin käytöstä hammas säryn lievitykseen? Näittenhän pitäisi ainakin netti tietojen perusteella olla pirun tehokkaita särky lääkkeitä.
5767
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Tulehduskipulääkettä...

Yleensä ei kannata kovin pitkään pitkittää hammaslääk.menoa ja lievitellä oireita kipulääkkeillä. Suun- ja hampaiden tulehdukset leviävät helposti myös muualle elimistöön.

Äänestä
  • Ja siellä oli hammas joka oli ns. puoliksi kuollut hammas. Sitä ensiavussa hoidettiin ja saatiin kivut lakkaamaan, mutta vielä pitää mennä uudestaan, että hoitavat sen loppuun. Sanoivat, että ei siitä enään elävää hammasta saada, mutta sen saa kuulemma hoidettua niin, että sen voi jättää sinne suuhun eikä tarvitse pois vetää.

    Äänestä

  • Zod. kirjoitti:

    Ja siellä oli hammas joka oli ns. puoliksi kuollut hammas. Sitä ensiavussa hoidettiin ja saatiin kivut lakkaamaan, mutta vielä pitää mennä uudestaan, että hoitavat sen loppuun. Sanoivat, että ei siitä enään elävää hammasta saada, mutta sen saa kuulemma hoidettua niin, että sen voi jättää sinne suuhun eikä tarvitse pois vetää.

    Karies siis edennyt hampaan ytimeen saakka, jolloin alkanut kovat kivut.

    Tekevät hampaaseen juurihoidon niin ei tarvitse pois ottaa.

    Kannattaa hoitaa pienetkin vihlonnat ajoissa niin selviää paikkauksella. Jos kiputuntemuksia pitkään vain lievittää särkylääkkeillä karies vain etenee ja edessä juurhoito tai hampaan poisto.

    Äänestä

että Panacod ei tehonnut. Mä otin yhden ja sammuin kolmeksi tunniksi. Kuin olis jostain koomasta herännyt sen jälkeen. Ja muutenkin olo hereillä ollessa kuin humalaisella. Eli mä jouduin oleen tosi varovainen niiden kanssa kun vaikuttivat muhun niin voimakkaasti.

Äänestä
  • Otin yön aikana suuren määrän eri kipulääkkeitä mm. 6 panacodia, 2 500mg panadolia sekä yhden puolikkaan 100mg tramal retardin eikä mitään apua ollut mistään näistä. Ihmeellisintä oli se, että tuo tramal ei auttanut yhtään. Hammaslääkärissä käynnin jälkeen vaikkakin hampaalle tehtiin vain ensiapu ei ole kipulääkkeitä tarvinnut ottaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Zod. kirjoitti:

Kummallinen särkylääke tämä Panacod, pitäisi olla kuulemma tehokas särkylääke, mutta ei näytä tehoavan meikäläisen hammas särkyyn. Nyt otetty neljän tunnin sisällä kahteen otteeseen kaksi Panacodia kerralla eikä tunnu tokenevan.

Äidiltä löytyisi Tramal Retard 100mg:n tabletteja kipuun. Onko kenelläkääm kokemusta Tramalin käytöstä hammas säryn lievitykseen? Näittenhän pitäisi ainakin netti tietojen perusteella olla pirun tehokkaita särky lääkkeitä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu