BMI 36

Tervehdys kaikki ryhmäläiset, vanhat ja uudet jotka olette mukaan tulleet.

Huoh, tämä viikko ei ole nyt ollut kaikista paras. jotenkin olen ollut väsynyt ja syönytkin semmoista mitä ei pitäisi. Pikkasen koittaa flunssan poikasta tehdä.
Vaaka näytti tänä aamuna -400g vähemmän kuin mitä viime viikolla. joten painoa nyt 95,4kg. Eli matka jatkuu.
Nyt on sää ollut sateinen ja älyttömän kova tuuli. Taitaa sekin viedä tätä reippautta hieman.

Kuinkas teillä on sujunut? Hyvällä mielellä mukana?
Mikä on teillä lempi ruoka? Itse söisin broileria koko ajan, erilaisten kasvisten kanssa. Alkaa vain muuta perhettä jo tympiä koko kana.
Kevyitä ruoka vinkkejä otetaan vastaan, ihan kaikki käy.

Tsemppiä kaikille tasapuolisesti!!!
11329
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Oltiinpa samaan aikaan liikkeelä.

Heiii, 400 g on paaaaaljon, melkein puol' kiloa. Eikä semmoista olekaan mitä ei pitäisi syödä, kunhan määrät pysyy oikeina. (oletan, ettet ole syönnyt pieniä kiviä etkä mädäntyneitä sammakoita)

Minull' sujuu tasaisesti, ei mitään huippu fiilistä, mutta ei pohjanoteeraustakaan.

Juuuuhh, kanaa ja kasviksia ja kasviksia ja kanaa. Välillä pelkkää kanaa ja välillä pelkkiä kasviksia. Ostan maustamattomia broilerin fileitä ja marinoin itse. Saa erilaisia makuja kuin valmiit marinadit. Kalaa syön myös mielelläni. Yksin kun asuu, niin saa puputtaa samaa sapuskaa vaikka joka päivä, jos niin haluaa.
Keveys ruokaan saavutetaan usein oikeilla valmistustavoilla ja lisukkeilla. Kermalla ja rasvalla ja runsaalla juustokuorrutuksella saa kurkustakin tuhtia tavaraa.
Kyllä tähän aikaan vuodesta kannattaa ottaa kasviksista kaikki irti. Erilaisia vokkeja ja laatikoita on helppo varioida. Sekaan lihaa, broileria, kalaa oman mieltymyksen mukaan, yrttejä mausteeksi.

Ota kunnon niskaote siitä flunssasta, voitat sen varmasti.

Äänestä
  • Olen ainakin alkanut maistella erilaisia kasviksia, myös sellaisia joita en ole aikaisemmin tykännyt syödä. Palsternakka on yksi niistä.

    Herkkuani onkin laittaa porkkanaa, lanttua, palsternakkaa ja ehkä perunaa kuutioiksi. Sitten vain uunivuokaan tai pellille. Öljyä hieman, mausteita ja yrttejä sekaan ja uuniin vain. Hyvä lisuke vaikka jonkun pihvin kanssa.

    Juu, kaikkea saa syödä kun syö kohtuudella. Totta!!

    Äänestä

ei mitään uutta paino rintamalla..samassa pysyy jo toista viikkoa..

vaan ehkä ensi viikol on parempi tulos..

tsemppiä

Äänestä
  • Painosi vain vähän koettelee sinua junnaamalla. Ole kuin et huomaisikaan, niin se luovuttaa ;)

    Äänestä

  • Älä anna periksi vaikka paino nyt junnaakin paikallaan.
    Se voi olla että ensi viikolla se onkin pudonnut.

    Muistetaan syödä terveellisesti ja kohtuudella. Itselläni on välillä taisteluita ruuan kanssa, jotta en ota lisää.

    Hitaasti, mutta varmasti. Ei anneta periksi!!!

    Äänestä

Hienoja tuloksia kaikilla....itellä pudotusta -0,5kg eli 90,3kg näytti vaaka...no 5,8kg yhteensä ja se on hyvä se....mutta kohti viikonloppua mennään ja toivottavasti enemmän malttia syömiseen...

tsemppiä kaikille

Äänestä
  • Waude, hyviä tuloksia olemme saaneet yhdessä! Tosin paljon on vielä tekemistä, huoh...Itsellä kokonaisuudessaan 5 kiloa on pois. Sen olen huomannut, että paino heittelee aika paljon jos käyn useammin kuin kerran/vko vaa'alla. Sitten tuleekin typeriä ajatuksia, että on lihonnut tai ei ole laihtunutkaan, kun vaaka näyttää samaa tai enemmän kuin eilen. Pitäs vaan yrittää jättää tuo liika vaa'an tuijottaminen pois. Tänään tuli vielä herkuteltua kääretortulla, vähän harmittaa. Onneksi oli kotitekoista eikä kaupan kaloripommia. Mutta nyt taas vähän tarkemmin sapuskat syyniin ja herkuttelut pois. Iloista viikonloppua kaikille ja ennen kaikkea kevein mielin uuteen viikkoon!

    Äänestä

kaupan pakastealtaasta (Pirkka tai Apetit) ja Lidlin pinaattikeitto ovat laiskan/kiireisen ihmisen keveitä ja hyviä vaihtoehtoja työpaikan lounaaksi.

Toki nykyisin väännän salaattiakin joka päivä, mutta ennen pitkää alkaa varmasti porkkana/kaali/keräsalaatti ja kurkku/tomaatti tökkimään. Makua salaattiin saan joko hedelmistä, raejuustosta, kinkusta tai kaupan salaattikastikkeesta.

Äänestä

on päiviä ,niin hyviä mutta miksi joskus mahtuu joukkoon huonoja päivijä....oikein huonoja.
Tänään on ollut päivä et ei olis kannattanut herätä lainkaan....töissä oli tänään semmonen päivä jota en muista et ois koskaan ollut.
Alkuviikon pikku moka josta otin syyt harteilleni ja sanoin et mun virhe...sori...kukaan ei kuollut..kukaan ei ollut vaarassa...ja tänään kun selvisi niin voi-v mitä mykkäkoulua sain osakseni....AAAAAAAA...noin kovin teki mieli huutaa....mielessä jo ajattelin että nyt hermosauhaja ostamaan ja illaksi ainakin ostan olutta murheeseen ja nannaa ja...ja..jne.
No kun kauppaan pääsin oli onneksi jo osakiukku jäänyt automatkalle ja en siis rovennu tupakoimaan ja en oluttakaan ostannu.No ne LA-PVÄ herkut ja ei muuta pahaa....siis selvisin kaikesta houkutuksesta...en olisi uskonu...no kun kotiin päästiin niin kaks murkkuikäistä oli hampaat irves ja mie jo aattelin että ei voi olla totta.....no 15 minuuttia meni kunnes tajusin et ei perheen jäsenet ole tässä ansainnu mun kiukkua ja niinpä otin ystäväni imurin ...oli sovittu et mie imuroin tänään ja 130 neliöö kun seurustelin imurin kaa niin ...voi veljet....se autto...nyt laittaa lenkkareita ja lähtee viel tunnin lenkille niin siinä saa loputkin hermot rauhan.....tulipa tast kauhee juttu....tarinan opetus on kait et vaiks tuntuu et kaikki menee päin seinää,niin silti pystyy ajattelemaan kaupassa niin et ei sortunut mihinkään houkutuksiin...hyvä minä.Eli nyt jo hymyilyttää mut samaan aikaan kun on päällä laihdutus..tupakkalopetus....huono työpvä...ei kannata näilllä eväillä muuta kun tossut jalkaan ja pururadalle......siis kaikkea hyvää ...ja aurinkoista viikonloppua teille kaikille ja tsempataan taas viikonlopun yli.

Äänestä
  • Tuollaista tahdonvoimaa minäkin toivon heikkoihin hetkiin! Voi kumpa sitä voisi ostaa vaikka kaupan hyllyltä. =) Tsemppiä ja onneksi selvisit, tuosta saa aina tulevaan lisää potkua.

    Äänestä

Ensimmäisellä laihdutusviikolla sattui lipsahduksia eli söin sellaista mitä ei pitäisi liiankin kanssa, mutta paino kuitenkin kaksi kiloa vähemmän kuin edellisviikolla eli 110kiloa. Tavoitteekseni asettama 1-1.5 kiloa siis lähti korkojen kera.Vyötäröltökin on hävinnyt 2.5cm! Jes, tästä on hyvä jatkaa.
Tsemppiä muillekin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Niinukki kirjoitti:

Tervehdys kaikki ryhmäläiset, vanhat ja uudet jotka olette mukaan tulleet.

Huoh, tämä viikko ei ole nyt ollut kaikista paras. jotenkin olen ollut väsynyt ja syönytkin semmoista mitä ei pitäisi. Pikkasen koittaa flunssan poikasta tehdä.
Vaaka näytti tänä aamuna -400g vähemmän kuin mitä viime viikolla. joten painoa nyt 95,4kg. Eli matka jatkuu.
Nyt on sää ollut sateinen ja älyttömän kova tuuli. Taitaa sekin viedä tätä reippautta hieman.

Kuinkas teillä on sujunut? Hyvällä mielellä mukana?
Mikä on teillä lempi ruoka? Itse söisin broileria koko ajan, erilaisten kasvisten kanssa. Alkaa vain muuta perhettä jo tympiä koko kana.
Kevyitä ruoka vinkkejä otetaan vastaan, ihan kaikki käy.

Tsemppiä kaikille tasapuolisesti!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu