Kauniita biisejä akustiselle?

Löytyykö?

Mitä biisejä olis kauniit? Tai vaikka nuotiolaulutunnelmabiisejä? Jotain mitö ävois akustisella. Tekis mieli soittaa mut pää ihan tyhjä mitä rupeis harjottelee


KIITTI

20

11335

    Vastaukset 20

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jormas.

      rollareitten angie

      • MarkiisiDeFuckingÅmÅl

        Kauriinmetsästäjä-leffan tunnari on hyvä.


    • Perfect Stranger

      Deep Purplen Soldier of Fortune. Soinnut, sanat ja ehkä tabitkin löytyvät The Highway Star sivulta. Soita se näppäilemällä ja laula samalla kaihoisasti. Sulatat jokaisen sydämen :)

    • Vanha Kettu

      Karjalaisen "Kolme cowboyta".

    • osata tämä:
      • MarkiisiDeFuckingÅmÅl

        Se oli alunperin ragtime-pianisti Scott Joplinin biisi, tosi hieno. Mutta se vaatii kitaralla soitettuna ns. peukalobasso-tekniikan opettelun, jota ei kaikki plektralla soittajat osaa. Chet Atkins on siinä mestari, samoin Merle Travis. Scotty Moore (Elviksen kitaristi), Brian Setzer (Stray Cats, Brian Setzer Orchestra) ja Carl Perkins soittaa myös joskus sillä tyylillä, joskus taas plektralla. Cliff Gallup (Blue Caps) käytti kai peukaloplektraa, jos en väärin muista. Dire Straitsin Mark Knopfler soittaa myös sormilla, ilman plektraa. Yks hyvä tuon tyylin soittaja on esim Dave Van Ronk, toinen Stefan Grossman. Ja moni blues-soittaja, esim Rev Gary Davis.


      • Perfect Stranger

        Chet Atkins on mainio kitaristi ja mainio on tuo biisikin kitaralla näppäiltynä. Noissa Chetin clipeissä on myös kappale nimeltään Mr. Bojangles. Hyvin Chet senkin esittää.

        Mr. Bojangles oli aikoinaan Sammy Davis Jr:n konserttien yksi bravuurinumero. Kukaan ei esittänyt tuota kappaletta samalla taidolla ja fiiliksellä kuin hän, eikä tee sitä nytkään. Biisi on pyörinyt omassa päässä jo kauan, eli jostain vuosikymmenten takaa. Olipa se sitten laulettuna tai kitaralla soitettu, niin aina se on hyvää kuultavaa.

        Harmi oli S.D. juniorin poismeno jo näinkin aikaisin. Mutta jos tuo kappale ja nimenomaan SD juniorin esittämänä kiinnostaa, niin sekin löytyy YuoTubesta.


    • Zawo

      No tiätenkin yksi klassikoista STAIRWAY TO HEAVEN

      • ja Hotel Californi

        Stairway to Heaven ja Hotel California on jo sen verran istituutioita että ne pitäis jättää jo rauhaan.


      • muutakin...
        ja Hotel Californi kirjoitti:

        Stairway to Heaven ja Hotel California on jo sen verran istituutioita että ne pitäis jättää jo rauhaan.

        matskua! Esim. Thank You ja Tangerine...vain muutaman mainitakseni.


    • ................

      El Condor Pasa on aika klassikko. Uriah Heepin Lady In Black on ainakin simppeli luikauttaa notskin äärellä.

      • ................

        Niin ja House Of The Rising Sun.


    • tai jtnk

      tai leirinuotiolla , hehhh

    • Löytyykö?

      Kansas - Dust in the wind

      What a wonderful song! I love it! Kiitos ehdotuksista, hyviä! :)

    • Retkuilija

      I´d love to change world

    • nuotiokitaristi

      joo, siellä avattiin joskus kesällä semmopinen nuotiokitarointiin erikoistunut palstakin, eli opetus suomeksi ja kunnon helppoja tuttuja biisejä monta kymmentä...paratiisi, whiskey in the jar yms.

      mun mielestä siellä on nyt sunnuntaina vielä semmoinen avoimien ovien päivä sen kitaraklubi ohjelman alkamisen kunniaksi, eli kaikki on nähtävillä maksutta, ite ostin semmoisen kestotilauksen ja oon päässy hyvin eteenpäin, vaimokin on ihan kummissaan, että alkaa jo tunnistamaan kappaleita:)

    • Anonyymi

      Paimenpojan kiitoslaulu

    • Anonyymi

      Ketä ois paras biisi alkaa harjoittelemaan akulla?

    • Anonyymi

      Suomalaisella Ensiferumilla paljon hyviä biisejä jotka sopii myös akustisena soitettaviksi. Esim. Ferrum Aeternum ja Wanderer

    • Anonyymi

      Höstvisa, eli Syyslaulu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      98
      1067
    2. Mikä on hulluinta?

      Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
      Ikävä
      50
      912
    3. En olis uskonu

      et kuulut tollaseen porukkaan
      Ikävä
      119
      883
    4. Meiltä löytyy kyllä älliä

      Vai mitä oot mieltä...
      Ikävä
      145
      857
    5. Et taida olla ihan varma

      Päätöksestäsi?
      Ikävä
      70
      667
    6. En haluaisi sanoa tätä

      Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
      Ikävä
      40
      649
    7. Koska Sofia kertoo totuuden, että ovat eroneet miljonääri miehen kanssa?

      Eikö olisi hänelle itselleen helpotus, kun voisi kertoa totuuden. Miksi salata asiaa ja pitkittää sitä harmaan tulevaisu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      187
      607
    8. Miltä tuntuu

      olla erossa kaivatustasi?
      Ikävä
      32
      569
    9. Muistelen lämmöllä

      Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti
      Ikävä
      47
      558
    10. Ajattelitko ikinä pyytää anteeksi?

      Tiedät kyllä mistä.
      Ikävä
      68
      554
    11. Tunnistan mun rakkaan

      Kirjoituksen heti kun se on täällä. Mä vaan tiedän sen ja tunnen 🤗
      Ikävä
      80
      540
    12. Vasemmiston aloite

      Pyhäjärvellä, ihan hyvä aloite. Toteutus ja puhdistus pitäisi alkaa ihan omasta pesästä. Näkeehän tuon sokeakin mitä ja
      Pyhäjärvi
      62
      534
    13. Miten oletkin noin

      osaamaton kaikin tavoin :)
      Ikävä
      39
      499
    14. Onko suhtautuminen kaivattusi

      Fyysiseen vetovoimaan muuttunut? Jos, mihin suuntaan? Tunnetko enemmän vai vähemmän vetoa häneen fyysisesti kuin silloin
      Ikävä
      35
      484
    15. Maajussille morsian: Farmiviikon voittajat ja häviäjät - Itkua ja pettymystä ei salattu

      Maajussille morsian -suosikkisarjassa farmiviikolla selviää, onko ilmassa "sitä jotakin". Rakkauden etsintä on täynnä i
      Maajussille morsian
      4
      473
    16. Tyrkytät ittees liian

      tasokkaille :)
      Ikävä
      45
      463
    17. Näyttää siltä ettet edes sinä.

      Kukaan ei uskalla kohdata aitoa ja syvää sielun rakkautta. Hyvin harvat vain. Ihmisten on turha tavoitella sitä oikeaa
      Ikävä
      31
      456
    18. Miksi vihainen

      Miksi olet vihainen mulle?
      Ikävä
      41
      456
    19. Hei, alettaisko oleen yhdessä?

      Miltä tuntuisi jos joku ihminen josta tykkäät sanoisi haluavansa yhteen asumaan? Ajattelisitko menettäväsi vapauden, pys
      Sinkut
      74
      456
    20. Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi

      Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks
      Ikävä
      61
      450
    Aihe