Vanha tuttu kysymys: voiko nainen ja mies olla vaan ystäviä?entä silloin kun suhde on lähtenyt liikkeelle "seksisuhteesta" tai tapailusta, mutta muutunut tai muuttumassa ystävyydeksi? Millainen ystävyys miehen ja naisen välillä on hyväksyttävää jos ainakin toinen on varattu?
Keskustelua aiheesta:)
Keskustelua aiheesta:)
Vastaukset 5
Vanhimmat
Toivon todellakin niin, sillä elämässäni on mies, jonka kanssa tunnen voivani olla oma itseni ja luulen, että tunne on ainakin osittain molemminpuoleinen. Vaan miksi tuntuu niin vaikealta sanoa, "tykkään susta, mentäskö joskus kahville"..? Varmaan siksi, että olemme molemmat naimisissa, eikä tapailu sitten taida olla sosiaalisesti hyväksyttävää..? Vai onko?
Milloin meidät kasvatetaan uskomaan, että vain samaa sukupuolta olevilla on lupa tapailla kahden kesken?
Haluaisin aikuisten parisuhteessa olevien miesten kommentteja asiaan, miten suhtaudut, jos nainen pyytää sinua kahville, ajelulle tai jotain muuta vastaavaa, jota kyllä naispuolisten ystävien kanssa voi tehdä sen enempää ajattelematta.
Parisuhde menee persiilleen, jos ystävystytään noin voimakkaasti kuten em nainen kuvailee. Tunteet syvenevät.
Harmi, kun tästä ei ole syntynyt enempää keskustelua. Kiinnostaisi erityisesti varattujen miesten näkemykset.
Pyysin työkaveria kahville (hän varattu, minä vapaa) kun muutaman lyhyen keskustelun perusteella on tuntunut, että meillä on paljon yhteisiä näkemyksiä. Työkiireisiin vedoten hän kieltäytyi ja nyt tuntuu sopimattomalta pyytää uudelleen. Vai voisinko pyytää? Hän kuitenkin kehoitti tekemään niin, vaan ei taida ehdottaa itse sopivaa ajankohtaa.
Itseäni huolestuttaa, että hän tulkitsisi sen iskuyritykseksi. Sitä se ei kumminkaan olisi, vaikka pidänkin hänestä. Tunteiden syveneminen on toki mahdollista, mutta varattu olkoon onnellinen perheensä luona, minä etsin todellisen onnen muualta.
Niin kauan, kuin ollaan samassa työpaikassa, jutustelu henkilökohtaisistakin ajatuksista kahvikupin ääressä työaikana lienee sallittua, mutta entä työajan ulkopuolella, tai kun toinen on lähtenyt työpaikasta, voiko sen jälkeen enää ehdottaa tapaamista?
Voi olla ystäviä, kunhan kaikille osapuolille on selvää mitä ollaan "tekemässä" (en keksinyt parempaa sanaa) Kahvittelu (maailman parantaminen), yhteisessä harrastuksessa käynti on mielestäni täysin hyväksyttävää.
Minulla on monia kaverimiehiä ja minulla on myös 2 erittäin tärkeää kaverimiestä.
Ystävämiesten kanssa käyn baareissa, keskustelemme vakavista aiheista, usein henkilökohtaisista asioista (myös seksistä ja sen merkityksestä parisuhteessa).
Keskustelumme ovat paljon syvällisemmät ja antavat parempia perspektiivejä kuin yksikään keskusteluni naisten kanssa.
Tietenkin asiaan kuuluu aivan törkyisen läpän heittäminen, joka ei sovi monen naisen korville.
Nämä 2 miestä ovat sellaisia, että heille uskoisin vaikka henkeni. Ja olenkin sanonut heille usein, että ovat minulle tärkeämpiä kuin yksikään parisuhde.
Aviomiheni tulee loistavasti toimeen ystävämiesteni kanssa, he ovat myös keskenään kavereita.
Sain kuulla vähän aikaa sitten, että nämä tärkeät ystäväni olivat joskus ihastuneita minuun, mutta pääsivät ihastuksen tunteesta eroon ja olemmekin sellainen voimakolmikko, että meitä ei erota kukaan eikä mikään.
Itselläni ei ole kokemusta seksisuhteen jälkeen tapahtuneestaa ystävyydestä. Eikä kyllä tapailunkaan jälkeisestä.
Kai sellainenkin voi toimia, mistä sitä tietää. Kantaa en tämän syvällisemmin ota tähän väliin =)