Osaiskos joku kertoa, onko Kalevala koruilla takuuta..? Jos on niin kuinka pitkä?
Kalevalan
takuusta
1207
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
...mutta Suomessa kuluttajansuojalaki suojelee kuluttajaa tuotteen virheiltä. Moni ei ole tästä tietoinen, ja tyytyy siihen, että uudetkin tavarat rikkoutuvat, eikä kukaan niitä korvaa. Sinun oikeutesi "takuuseen" ovat kuitenkin seuraavat tapauksissa, joissa olet kuluttajana (ei siis koske business-to-business -kauppoja) ostanut elinkeinonharjoittajilta kulutushyödykkeen:
Jos ostat tuotteen, sen on laadultaan ja kestoltaan vastattava sitä, mitä kyseisenlaiselta tuotteelta voisi olettaa. Jos näin ei ole, tuotteen myyjän/maahantuojan on korjattava tuote ilman lisäkustannuksia, annettava tilalle korvaava tuote, tai jos se ei ole mahdollista, palauttaa tuotteen ostohinta kuluttajalle.
Jos uudehko korusi on siis normaalikäytössä rikkoontunut, niin sinun kannattaa ottaa yhteyttä kauppaan, josta koru on hankittu, ja selittää heille tilanne. Jos he suhtautuvat asiaan penseästi, niin voit kertoa heille olevasi tietoinen kuluttajasuojalaista. Ainakin minulla tämä on auttanut useammassakin tapauksessa.
Takuu on siis vaan tämän lakisääteisen myyjän vastuun vapaaehtoista laajentamista myyjän taholta. Lakisääteinen "takuu", eli myyjän vastuu myymästään tuotteesta on voimassa aina, olipa tuotteella virallinen takuu tai ei.
Sinun kannaltasi oleellisimpia kohtia kuluttajansuojalaista alla, ja lisää Finlexin sivuilla:
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1978/19780038
Tavaran ominaisuudet ja virhe
12 § (5.1.1994/16)
Yleinen virhesäännös
Tavaran on lajiltaan, määrältään, laadultaan, muilta ominaisuuksiltaan ja pakkaukseltaan vastattava sitä, mitä voidaan katsoa sovitun.
Jos muuta ei voida katsoa sovitun, tavaran tulee:
1) soveltua tarkoitukseen, johon sellaisia tavaroita yleensä käytetään;
2) soveltua siihen erityiseen tarkoitukseen, johon tavaraa oli tarkoitus käyttää, jos myyjän on kaupantekohetkellä täytynyt olla selvillä tästä tarkoituksesta eikä hän ole ennen kaupantekoa ilmoittanut ostajalle, että tavara ei mahdollisesti sovellu aiottuun käyttötarkoitukseen; (13.12.2001/1258)
3) olla myyjän siitä antaman kuvauksen mukainen ja vastata ominaisuuksiltaan sitä, mihin myyjä on viitannut esittämällä näytteen tai mallin; (13.12.2001/1258)
4) olla pakattu tavanmukaisella tai muuten sopivalla tavalla, jos pakkaus on tarpeen tavaran säilyttämiseksi tai suojaamiseksi; sekä
5) kestävyydeltään ja muuten vastata sitä, mitä kuluttajalla yleensä on sellaisen tavaran kaupassa perusteltua aihetta olettaa.
Tavaran tulee ominaisuuksiltaan vastata laissa, asetuksessa tai viranomaisen päätöksessä asetettuja vaatimuksia, paitsi jos ostajan tarkoituksena on käyttää tavaraa tarkoitukseen, jossa kyseisellä vaatimuksella ei ole merkitystä.
Jos tavara poikkeaa siitä, mitä 1–3 momentissa säädetään, siinä on virhe. Ostaja ei kuitenkaan saa virheenä vedota seikkaan, josta hänen täytyy olettaa tienneen kauppaa tehtäessä. Ostaja ei myöskään saa virheenä vedota seikkaan, joka johtuu hänen toimittamistaan tavaran valmistamiseen käytetyistä tarveaineista, paitsi jos myyjän puolella on menetelty huolimattomasti. (13.12.2001/1258)
---
18 § (5.1.1994/16)
Virheen oikaisu
Ostajalla on oikeus vaatia, että myyjä korjaa virheen tai toimittaa virheettömän tavaran. Tällainen oikaisu on suoritettava kohtuullisessa ajassa ja siten, ettei ostajalle aiheudu siitä kustannuksia tai olennaista haittaa.
---
19 § (13.12.2001/1258)
Hinnanalennus ja kaupan purku
Jollei virheen korjaaminen tai virheettömän tavaran toimittaminen tule kysymykseen taikka jollei tällaista oikaisua suoriteta 18 §:ssä tarkoitetulla tavalla, ostaja saa:
1) vaatia virhettä vastaavaa hinnanalennusta; tai
2) purkaa kaupan, paitsi jos virhe on vähäinen.