Kyykky sattuu polviin

perkuleesti

Eli mikä eteen kun kyykky ei onnistu kun polvet on niin kipeät kun laskeutuu kyykkyyn, ettei saa monta jos yhdenkään laskun? Ei johdu liiasta tai väärästä treenistä, vaan treenaamattomuudesta. Saako polvet jotenkin siihen kuntoon muilla liikkeillä että jalkakyykkykin onnistuu ilman kipuja?

22

9009

    Vastaukset 22

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ali G

      Kyykyn tekniikka saatava kuntoon, mallia täytyisi hakea voimanostajien kyykyistä. Reisilihaksiin pitäisi saada lihasta, koska ne tukevat polvea.

      -Ali G, paras

    • apuliikkeillä

      jalkaprässi, reisiojennus, reisikoukistus

      JA vaikka liikeradan hakua kyykkyyn ilman painoja....

      (kyykky on kuitenkin sitten kingi ;)

      • 64-v

        Eipa muuta selvennysta kuin tekniikkaan.

        Polvien tulee kulkea samassa linjassa jalkaterien suunnan kanssa.
        Ei liian leveaa haara-asentoa!
        Ei liioiteltua jalkaterien ulos kaantoa!
        Eika polvien yhteen paastoa eika liioiteltua ulolongotusta!


    • voi niissä vikaakin

      olla. Mahdollisuuksia on monia. Treenaa ainakin oikein.

      • näin ->

        Jätä reidenojennukset ainakin pois jos haluat pitää polvet kunnossa. Ennen kyykkyä, polje kuntopyörää reippaalla vauhdilla kevyellä tasolla 5min. Sitten pienet lyhyet venytykset/paikan avaukset etureisille ja takareisille. Sitten vaikka kepin kanssa 10 toistoa kyykkyyn ylös kyykkyyn ylös pohjaan asti!! Sitten seuraavaksi tangon kanssa sama juttu. Sitten pikku hiljaa lisäät painoja kohti sarjapainoja. Jalat olkapäiden leveyksiselle asennolle, jalkaterät kello 11 ja 1. Persettä ulospäin alat laskeutua selkä pysyy suorassa lasket sitä alas et pyllistä ja mene etukenoon vaan laskeudut alaspäin aina niin syvään että takareidet koskettavat pohkeita. Alaslasku HITAASTI ja ylösnousu nopeasti.

        Älä tee raskailla painoilla jos polvet ovat nyt kipeät. Lisää hyvien rasvojen määriä ruokavaliossa. Oliiviöljyä napaan sekä Omega3 kalaöljyä reiluja annoksia. Meikäläisellä auttoi kummasti rasvojen lisääminen, pitää nimittäin nivelet kunnossa. Kreatiini auttaa myös, kerää nestettä, niin paikat eivät kipuile niin pahasti. Kokonaan pääsin polvivaivoista eroon kyykkäämällä alle vaakatason, eli ass to the grass. Ei vajaita nytkytyksiä jos haluat massaa reisiin ja pitää polvet kunnossa!!

        terv. 150kgx6 syväkyykky mies, joka luuli että kyykkäilyt on ohi kun polvet kipuili jatkuvasti. Syväkyykky is the only way to go!


    • nimimerkki*

      noista rasvoista tuli mieleen, että oliiviöljylle ja erilaisille synteettisille napeille paljon parempia vaihtoehtoja omega 3:n saamiseksi on kylmäpuristettu rypsiöljy, pellavaöljy, pellavansiemenet ja pähkinät! näitä kun käyttää joka päivä ruoanlaitossa niin saa noita omega 3:ia ihan oikeasti.

    • ES(ari) Jonne

      Juo ES ja kivut katoavat. Lisäksi maailma pelastuu! Kunnon pörinöissä kaikki onnistuu!

    • entinen polvimies

      Syväkyykyt nimenomaan tuhoaa polvet! Nimim. todellakin kokemusta on. Jos polvet on geneettisesti sitä sorttia, niin syväkyykky ehdoton EI! (Persjalkamiehet on sitten erikseen, eihän niillä voi polviin sattua, kun ei ole kunnon vipua)

      On vaan löydettävä se itselle oikea ja turvallinen asento. Mielestäni liika venytys on myös pahasta.

      • et vaan osaa

        Paskapuhetta.


      • 67-v

        Syväkyykyt EI, pohjakyykyt KYLLÄ.

        On vissi ero!
        Kun pohjakyykyyssä liike haetaan jänteiden ja lihaskalvojen jousto-ominaisuuksista niin pitemmän päälle, ja ainakin vanhempana, polvivaivat ovat enemmän kuin todennäköisiä.

        Syväkyykky jossa liikesuunta vaihtuu pelkällä lihasvoimalla reisien vaakatasossa, on aivan eri juttu.


    • Sääp öyS

      Siteet polviin ja kyykkyyn.

    • vitjamuna

      en voi tehdä kovin syviä, kun osuu kivekset lattiaan...

      • Housullinen

        Laita housut jalkaan salilla, se auttaa.


    • Muskle Blaster

      Rypsiöljy sisältää liikaa Omega6:ta etkö sitä tiennyt taukki? Oliiviöljy sisältää enemmän Omega3:ta ja on muutenkin parempi vaihtoehto. Haluatko tutkimustuloksia? ÖNN ÖNN ÖNN

      Syväkyykky tangolla paras like ÖNN ÖNN ÖNN

    • unohtakaavyötjne
    • fönfönödfnödffnö

      Tule chattiin kyykkäämään! Polvikivut poissa ÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖn

    • warriorinjälkeläinen

      Ole joka päivä syvällä kyykyssä 5min ihan omalla painolla (kyykkypaskalla), jos et putkeen pysty, niin jaksota.

    • Sverkkarit

      Tanko selässä, katso ja taivuta hieman polvia jota näet, että polvet taipuvat kengän kärjen osoittamaan suuntaan. Tarvittaessa korjaa asentoa kenkiä kääntämällä. Voit tehdä normikyykkyä, etukyykkyä ja sumokyykkyä, muistat vain, polvet taipuu kengän kärjen suuntaan aina. Jos nostossa tuntuu kipua polvessa korjaa asentoa heti!

    • lääkkeetkipuun

      Liian vähän lämmittelyä? Pari sarjaa jalanojennusta kevyellä painolla ja kyykkyjä pelkällä tangolla kunnes polvissa virtaa veri. Lisäksi kunnon venytykset lonkankoukistajille ja pakaralihasten aktivointia glute-bridgeillä.

    • LIuh

      Sillä ei ole väliä kuinka syvään kyykkää jos reisiä haluaa kehittää. Syvemmässä kyykyssä liike menee vain paremmin perseelle ja joillakin hajoaa vaan polvet taikka selkä.

    • siksi.ei.kulje

      Teet varmaan samoja virheitä kuin Utti Hietala, eli ravintohommat ei ole ihan kunnossa ja treenitekniikoissa vähän parantamista.

      • Hinta-laatu-suhde-hyvä

        Fastin lisäravinteet on kuule tosi hyviä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lehtikankaan oppilas kuolema

      Mistä lie tyttöparka löytyny, mikä ajaa tekemään itsemurhan tuon ikäsenä 😞
      Kajaani
      21
      998
    2. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      63
      966
    3. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      34
      857
    4. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      106
      831
    5. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      125
      806
    6. Vieläkin saat

      Sydämen tykyttämään. Vaikka emme näe
      Ikävä
      38
      723
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      77
      612
    8. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      601
    9. 42
      599
    10. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      31
      576
    11. En tahallaan sua välttele...

      Olis niin kiva nähdä jossain muualla kuin kaupassa!
      Ikävä
      40
      567
    12. Nyt kaatuu Kuisla

      Reima Kuisla hakee saneeraukseen – Joitakin velkoja on jo ulosotossa https://www.ilkkapohjalainen.fi/reima-kuisla-hakee
      Seinäjoki
      27
      533
    13. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      2
      502
    14. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      49
      498
    15. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      116
      489
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      94
      486
    17. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      464
    18. Pystyisitkö liikkumaan

      Tai tapailemaan kaivattuasi julkisesti?
      Ikävä
      45
      436
    19. 39
      433
    20. Miks oot niin helverin itsepäinen ja tyhmä, että et ymmärrä kuinka pidän susta

      Se satuttaa minua todella paljon.. - naiselle
      Ikävä
      41
      430
    Aihe