Tuolla alempana kun on parissakin keskustelussa kyselty mistä löytyisi 35 kokoisia korkokenkiä, ja saman ongelman kanssa itsekin painiskelen, niin satuinpa huutonettiä selatessani löytämään kahdet.
http://www.huuto.net/fi/showitem.php3?itemid=86112380 ja samalla myyjällä ovat ne toisetkin.
Harmi vaan kun ovat omaan makuun hieman liian matalia koroiltaan. Yli 10 sentin piikkikorkokenkiä koossa 35 ei tästä maasta taida löytyä mistään, ja tämmöiselle 160 senttiselle hukkapätkälle jokainen lisäsentti pituudessa tulisi todella tarpeeseen.
Onko ainoa vaihtoehto tässä koossa tosiaankin tilata siitä saksalaisesta nettikaupasta sadan euron kenkäpareja?
http://www.huuto.net/fi/showitem.php3?itemid=86112380 ja samalla myyjällä ovat ne toisetkin.
Harmi vaan kun ovat omaan makuun hieman liian matalia koroiltaan. Yli 10 sentin piikkikorkokenkiä koossa 35 ei tästä maasta taida löytyä mistään, ja tämmöiselle 160 senttiselle hukkapätkälle jokainen lisäsentti pituudessa tulisi todella tarpeeseen.
Onko ainoa vaihtoehto tässä koossa tosiaankin tilata siitä saksalaisesta nettikaupasta sadan euron kenkäpareja?
Vastaukset 12
Vanhimmat
myy tosi kivoja kenkiä kokoa 35! Kannattaa käydä katsomassa Vagabondin liikkeessä.
Kurkkaapa joyboots.fi
biancosta ainakin löytyy 35 kokoisia korkokenkiä :) sieltä itsekin ostan. kannattaa kysyä myyjältä jos hyllyssä ei näy
Hesassa molemmat:
Fredrikinkadulla ( en muista kaupan nimeä) heti apteekin (Bulevardi) kulmalta Kamppiin päin noin 50 metriä = iso ja pienikemkäisten erikoisliike
Kluuvin kauppakeskuksessa Aleksanterinkadulla ( 2 kerros) TOP10 liike, myy pieniä vaatteita ja kenkiä ( juhlavia aika lailla ovat ja korkoja löytyy)
Olen tilannut Neosiriuksesta muutamat 35 kokoiset kengät ja saappaat. Siellä on kokoa 35, mutta loppuvat nopeasti kun niitä on aina vähemmän kuin isoja kokoja. Eivät maksa yli 100 euroa :)
www.neosirius.com
Miesten kengissä tilanne on ainakin se, että joitain malleja silloin tällöin tulee kotimaisilta valmistajilta tuossa koossa 38, jota ei siis oletuksena valmisteta. Itselläni vain on ongelmana E -levuinen jalka, jollin poikienkaan kengät eivät käy. Tässä siis yksi ehdotus: tyttöjen osasto. Itse olen kuitenkin joutunut muutaman vuoden etsinnän ja kymmenien valmistajille lähetettyjen säköpostien jälkeen tilaamaan USA:sta kenkäni. Nekin ovat noin jonkin verran isot, mutta erityisillä sivulle nousevilla pohjallisilla lähtee noin puoli numeroa(tosin myös leveydestä) ja sen jälkeen suutari saa niistä vielä noin puoli numeroa "häviämään". Tässä siis muutama ajatus:) PS. 160senttimetriähän on täydellinen pituus. Enhän minä muuten oli 160cm.
kivaa kuulla että on muitakin kellä on pieni jalka kuten ystävälläni vaikka kenkien löytyminen on hankalaa mutta se koko se koko siro kuin mikä!!!
Mulla on itse tosi pieni jalka (34)ja olen jo kauan etsinyt korkokenkiä netistä ja kaupoista mutta en ole löytänyt, nyt löysin sivuston jossa on todella upeita korkokenkiä,kengät kuljetetaan Englannista nopeasti
http://www.pretty-small-shoes.com/acatalog/
ainut huono puoli näissä kengissä on että ne ovat melko kalliita :/
Katso www.andypola.fi siellä on pieniä naistenkenkiä koossa 32-35
www.xlshoes24-7.fi hinnat hieman edullisempia!
Zio Hesassa myy koossa 35 ja vaikka kuinka korkeita, myös postimyynnillä. Hinnat on kovia, mutta kengät hyviä
www.karmensita.com
www.lightinthebox.com
www.brandos.fi
www.andypola.fi
http://www.pikkunaisia.net/
http://www.kenkaliike.fi/tuotteet/naisten-kengät/naisten-pienet-koot/10019/
http://www.bellissima.fi/
http://www.spartoo.fi/