Pukukoodi "iltapuku"

Mitä ihmettä päälle?

Olen siis parin viikon päästä menossa työpaikan syntymäpäiväjuhliin, mutta juhla-asusta ei oo vielä mitään tietoa. Juhlat pidetään hieman hienommassa ravintolassa, josta lähdetään illemmalla jatkoille. Pukukoodi juhlissa on iltapuku, vaikka järjestäjät sanoivat, että pukea saa mitä haluaa. Kuulin töissä, että eräs laittaa päällensä oikein hienon juhlamekon ja eräs mustan paidan ja mustat housut. Itse haluaisin laittaa päälle jotain itseni näköistä, mutta en kuitenkaan haluaisi olla alipukeutunut.

Olen siis 18-vuotias nuori nainen, enkä lainkaan naisellinen (huppari-farkkulinja). Tykkään kuitenkin olla nättinä juhlissa. Kysyisinkin siis kokeneemmilta, miltä tämä kuulostaisi juhla-asuksi:

- hieman pidempi, vyötäröltä solmittava musta neule, jossa poolokaulus
- musta hame, jossa paljon harmaita jonkinlaisia kuvioita (tätä en ole vielä ostanut kaappiini)
- mustat sukkahousut
- lilat ballerinat
- yksinkertainen musta pieni nahkalaukku (ei mikään kaunis tai edes moderni, mutta laukulla ei niin väliä)

Onko yhdistelmä ihan liian arkinen vai kävisikö se näihin juhliin? Suoristaisin polkkatukkani ja meikiksi laittaisin ripsiväriä, meikkipuuteria, huulikiiltoa ja vaaleaa luomiväriä.

Olen kokoa 42/44 ja tukevampi ylä- kuin alavartalostani, joten haluaisin peittää sitä osaa. Hameen haluan varmasti laittaa päälleni, mutta mekkoa en mielelläni näitä juhlia varten ostaisi (vaikea löytää vartalolleni sopivaa).

Budjettia ei varsinaisesti ole, mutta alle 100 eurolla olis kiva löytää asu. Ja tosiaan, jos jokin jo omistamistani vaatteista käy niin sekin on plussaa.

Olisi mukavaa jos löytäisin tarpeeksi nätin, sekä vartalonmuotooni mahdollisimman hyvin sopivan juhla-asun. Kiitos jo etukäteen vastanneille!

1

876

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pilvikkikaunoinen

      yleistä ohjeistusta:

      käytä:
      - ylävartalossa vaatteet saisivat olla niukkalinjaisia, mutta alapuolella ylirunsaita
      - käytä raglahihoja
      - pitkittäisiä pääteitä kuten syvään uurretut ja v-pääntiet
      - ohuita pehmeitä kankaita
      - lantiolla paljon yksityiskohtia kuten taskuja, laskoksia
      - a-mallisia takkeja ja hameita
      - poikkiraitaisia kuviota puseron alaraidassa
      - olkalaukkuja

      Vältä näitä:
      - olkatoppauksia ja istutettuja hihoja
      - runsaita yksityiskohtia ylävaatteissa kuten rintataskuja ja suuria kauluksia
      - vaakasuoria linjoja kuten kaarrokkeita ja venekauluksia
      - suurikuviollisia kankaita
      - kapeita hameita tai kapenevia lahkeita

      mainitsen vielä, että nythän on hameissa paljon muhkeita muotoja, jotka olisivat vartalotyypillesi sopivia. tai leveät juhlahousut tms.

      niukka yläosa, runsasmuotoinen alaosa.
      yksinkertaista ; )

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      21
      4618
    2. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      10
      3274
    3. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      40
      3127
    4. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

      IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
      Maailman menoa
      46
      2529
    5. Vihdoin tiedän että tämä on molemminpuolista

      Saattoi se koko ajan olla silmiemme edessä mutta kumpikaan ei uskaltanut sitä toivoa. Kunpa nähtäisiin pian, toivottavas
      Ikävä
      85
      1242
    6. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      257
      1123
    7. Miellytänkö sinun silmää?

      Varmaan ainakin vähän, jos tykkäät minusta. Siis jos tykkäät.
      Ikävä
      79
      1099
    8. Haluaisin lähettää sulle viestin

      Mutta en enää uskalla. Miehelle.
      Ikävä
      56
      1082
    9. Natoon liittyminen on alkanut kaduttaa.

      Nato on muuttunut niin paljon, että se ei ole enää se mihin haluttiin liittyä. Usa on vetäytynyt ja 5% osuus valtion tul
      Maailman menoa
      392
      1067
    10. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      200
      966
    Aihe