Moi, sulla oli linkki tuohon videohaastatteluun tuolla toisessa keskustelussa, ...sairaan huono kielitaito mutta aihe kolahtaa tälle naiselle sen verta että et millään viitsisi hiukan suomentaa. Nii ja jos sulla on muutenkin antaa vinkkejä tuohon: olet vastuussa omista tunteista asiaan:), kun sulla tuntuu olevan nämä parisuhteen kuviot ihailtavalla tavalla kohdillaan, totta sun emäntä tietää mikä onnen tyttö se on!
Kiitos etukäteen!
Kiitos etukäteen!
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kiitos imartelusta :) Olen kyllä tällä hetkellä ihan sinkku ja kun ottaa huomioon mitä kirjoittelen, niin ihmekkös tuo ;) Ja itse asiassa tämmöinen ajattelu ja maailmankatsomus voi olla hyvinkin haasteellinen toiselle ihmiselle, jos hän ei ole siihen valmis. Siinä "teiniprinsessan" unelmat kaatuvat kun joutuu todellisuuden kanssa tekemisiin. Todellisuus ei kuitenkaan tarkoita raadollisuutta ja jos sille antaa mahdollisuuden, niin ihan toisenlainen paljon syvempi kauneus ja tasapaino alkaa nousta esiin.
mutta nyt asiaan:
muille lukijoille, joita asia saattaisi kiinnostaa, tässä vielä kyseinen video:
http://www.youtube.com/watch?v=O_Tu1xr0-Lo
ja vielä toinen, jossa syöpää sairastava mies saa elämänsä oivalluksen.
http://www.youtube.com/watch?v=b-WQhpyQ4J4&feature=related
Ensimmäisessä videossa Katie keskustelee tytön kanssa, joka on mustasukkainen poikaystävänsä naiskavereista.
Jos koitan hieman noita pääkohtia selventää:
Katien koko filosofia perustuu todellisuuden näkemiselle. Ihmiset kokevat tuskaa koska uskovat ajatuksiaan, jotka ovat todellisuuden vastaisia. Esimerkiksi jos ajattelemme että jotain ei olisi pitänyt tapahtua vaikka se tapahtui, me luomme ajatuksiimme tuskaisen fantasian, joka saattaa vaikeuttaa elämäämme vuosia itse tapahtuman jälkeen.
Katie kysyy tytöltä että jos tämä ei edes kykenisi ajattelemaan vaihtoehtoa että hänen poikaystävänsä on uskototon, niin minkälainen hän olisi. Tyttö vastaa että hän olisi tosi herttainen. Kun tyttö uskoo että hänen poikaystävänsä on ollut uskoton, hän käy poikaystävänsä kimppuun. Tässä tulee koko filosofian ydin:
Miedän ajatukset luovat meidän käyttäytymisen. Meidän ajatukset (ja sitä kautta syntyneet tunteet) tekevät meidän onnemme ja tuskamme. Katie esittää hyvin haasteellisen lauseen:
"Kuinka kukaan voisi teidän pään ulkopuolella olla ongelma? Se ei ole mahdollista. Jos kuvittelette että joku satuttaa teitä olette melkoisen hulluja. Te uskotte silloin ajatuksianne. Se on ihan O.K, kunhan tajuatte että ajatuksenne satuttaa teitä, ei se toinen ihminen. Toinen on vain sitä mitä luulette hänen olevan. Hän on teidän projektio".
Katielta on suomennettuna ainakin yksi kirja.
Kiitos!
Avasi silmiä ja sain suomennosta jo filmiinkin. Voit röyhistää miehistä rintaasi että päivän hyvä työ on tehty, ihan oikeasti löysin niin itseäni tosin toisenlaisen kuin mustasukkaisen ajattelun vuoksi mutta toi pätee niin moneen.
Joo, sä olet varmasti kyllä aika haaste:)! Ja tämä todellakin ystävällisyydellä ja huumorilla. Jatka samaan tahtiin, vielä se kolahtaa ja pysy linjalla ja jaa mielipiteitä, toivottavasti miehet edes pikkuisen ottavat oppia, niin ja naiset.
on onnellinen jos onnistuu inspiroimaan ja kukaties antamaan ajattelun aihetta.
mutta paljon on vielä opittavaa...