vai ei seksiä, jos toisella on salasuhde jonkun muun kanssa?
Mulla on sellainen käsitys, että monesti salasuhde on tuomassa lämpöä muuten niin haaleaan parisuhteeseen, tai että sivusuhde on paikkaamassa muuten täydellistä ja korvaamatonta liittoa.
Eli, parisuhde on siedettävä, kun siihen saa lämpöä tms muualta, ja suhde siis toimii. Täällä on väitetty, että kotona loppuu seksi, jos sitä saa muualta, mutta näkemyksiä on siihenkin suuntaan, että seksiä alkaa olla kotonakin tarjolla.
Mitä mieltä siis, kummin? Pitääkö alkaa epäilemään, että miehellä on joku, kun hän on yks'kaks alkanut innostua seksistä mun kanssani pitkän viileän kauden jälkeen, vai pitääkö huolestua, jos mies rötköttää sohvalla eikä puhu ei pukahda, eikä edes runkkaa.
Mulla on sellainen käsitys, että monesti salasuhde on tuomassa lämpöä muuten niin haaleaan parisuhteeseen, tai että sivusuhde on paikkaamassa muuten täydellistä ja korvaamatonta liittoa.
Eli, parisuhde on siedettävä, kun siihen saa lämpöä tms muualta, ja suhde siis toimii. Täällä on väitetty, että kotona loppuu seksi, jos sitä saa muualta, mutta näkemyksiä on siihenkin suuntaan, että seksiä alkaa olla kotonakin tarjolla.
Mitä mieltä siis, kummin? Pitääkö alkaa epäilemään, että miehellä on joku, kun hän on yks'kaks alkanut innostua seksistä mun kanssani pitkän viileän kauden jälkeen, vai pitääkö huolestua, jos mies rötköttää sohvalla eikä puhu ei pukahda, eikä edes runkkaa.
Vastaukset 23
Vanhimmat
voin kertoa, että seksi lisääntyy kotonakin, kun toinen käy vieraissa.Yleensä se salasuhde on pelkkä seksisuhde, mahdollisesti erilaista kuin kotona.Pelkkää juhlaa ilman arjen huolia. Se tuo monelle jännitystä elämään, joka joskus tuntuu niin tappavan tasaiselta sen oman puolison kanssa. Itse kyllä epäilisin pahempaa vaihtoehtoa. Huono omatunto saa ihmisen toimimaan eri lailla kuin tapana on. Vinkki miehille; jos vaimo alkaa yht' äkkiä käydä kuumana sängyssä,hoitamaan kauneuttaan ja vaikkapa keittelemään iltakahveja pullien kera, niin kyllä kysyisin, onko sulla joku toinen. Näin yritin itse peitellä huonoa omaatuntoa, kun toinen mies pyöri koko ajan mielessä.
Tätä olen itsekin vapaana naisena pohtinut ja huomannut...ja juuri siksi en aio enää antaa kellekään ukkomiehelle pimpsaani! Mikäs minä olen toisten avioliittoja enää pönkittämään ja pelastamaan! Koska näinhän se kuvio menee, ensin ukko etsii seksiseuraa muualta kun akka kotona pihtaa, sitten kun ukko saa seksiä muualta, huomioi kotonaan akkasa aivan eri tavalla, eli saa energiaa toisesta naisesta ja seksisuhteesta ja on oikein hyvällä päällä kotona jne...no, akka tästä sitten tietenkin innostuu antamaan seksiä pitkästä aikaa ja kuinka ollakaan....avioliitto jatkuu ja joissain tapauksissa herää henkiin toisen naisen avulla!! Tämän vuoksi lopetan nyt kokonaan pillun antamisen varatuille! Setviköön itse tylsän liittonsa akkasa kanssa!! Tehkää kaikki muutkin naiset samoin kuin minä niin katsotaan alkaako avioero tilastot nousemaan!!! MItäs helvettiä me pelastetaan tylsien parien avioliittoja?!
Lopeta sinä, minä en! Kyllä ne ukkomiehet saa seksiä kotonakin ilman että kakkonen siihen heitä innostaa. Ei kaikki elä seksittömissä suhteissa ja siksi käy vieraissa. Se valitettavasti taitaa olla yleisin selitys kakkoselle, että vaimo ei anna. Joillekin ei vaan yksinkertaisesti yksi nainen riitä. Hyväntekijöitähän tässä ollaan, jos kotielämä paranee :D.
jotenkin helpompi hyväksyä, jos kuvittelee, että mies on saanut vieraalta valehdeltuaan ettei kotona saa?
Enpä usko monenkaan kakkosen niillä perustein miehen kelkkaan lähteneen, melkeinpä päinvastoin. Semmoinen ukko, joka moista valittaa, ei ole kovinkaan kiinnostava.
Kyllä se peruslähtökohta on kakkossuhteen syntymiselle kiinnostus-ihastus-rakastuminen, seksi tulee usein vasta myöhemmin mukaan kuvioon. En tarkoita nyt lyhyitä syrjähyppyjä, vaan pitkäaikaisia suhteita.
Sisaret! Menemme lakkoon. Emme anna enää seksiä ukkomiehille. Näin puutarhaolento ei hyödy meistä. Siitäpähän saa. Rikkureita ei hyväksytä.
En tiedä, mitä vaimot ajattelee. Juuri tuota koitin sanoa, että seksittömästä liitosta ruikuttavan ukkomiehen mukaan lähtee vain yhden illan huvia haluava. Itsestäni se on säälittävää. Kyllä se niin menee että kiinnostus-ihastus ja seksi. Ukkomieheen ei pidä kuitenkaan rakastua. Eli jatkan pitkäaikaista suhdetta, lopetan kun aika tulee.
innostui aina kotonakin kun sillä oli salaseksisuhde, vaan joka kerta kun oli rakastunut, niin kotona loppui seksi ja kaikki läheisyys.
kun vieraissakäyvällä miehelläni on ollut joku muu viritys tai on sitten vaikka saanut laivalla irtopillua, niin kyllä vaan kotonakin ollaan niin hellää ja ihanaa. Seksikin maistuu monta kertaa päivässä, kun on käynyt vieraissa lataamassa pattereita. Kummallista. Minua kosittiinkin seuraavalla viikolla, kun tiedän satavarmasti mieheni käyneen vieraalla pesällä edellisenä viikonloppuna!!!!!!!!
on tullut käytännöksi, että kun ollaan yhdessä, ei saisi enää muualla käydä, jos sillä tuntuu kuitenkin olevan myös positiivisia vaikutuksia parisuhteeseen?
Sehän on se meihin lapsesta saakka iskostettu tietynlainen moraali. Hyi, hyi, ei saa pettää eikä himoita toisen puolisoa. Ne kymmenen käskyä.
pelkoa toisen menettämisestä ja siitä, että puoliso ihastuu/rakastuu toiseen. Jos on tarpeeksi varma siitä, ettei näin käy, ei vieraissakäynti nyt niin hirveää ole. Elämässä on oikeasti paljon pahempiakin asioita.
löydy patenttivastausta.. Sanoisin, että jos on vakisuhteen ulkopuolista pelkkää seksiä, niin se voi lisätä sitä kotonakin. Mutta jos rakastuu toiseen ja aloittaa rinnakkaissuhteen, seksi loppuu kotona kokonaan...
Tässä kun nyt ootte pohtineet asiaa niin mihinkäs vetäisitte sitten puoleltanne sääli seksin/puolison (tyytyväisenä) pitämiseen tarvittavan seksin määrän? 1,2,3 vai useammin x viikossa vai harvemmin, jos aiemmin on saanu suurin piirtein kun on pyytäny? Tämä siis jos sinulla olisi joku vaki hoito jolta saisit munaa 1-2 x viikko? olisko se jo vallan tarpeeksi että vois alkaa pitään jalkoja ristissä kotona/antaa vai lauantaisin sitä saunapuhdasta, ettei vaan oma ukko pääsis "liukkaille"?
Nyt kun olette tätä asiaa pohtineet niin mihinkäs vetäisitte rajan seksin määrästä, jotta poulisonne pysyisi tyytyväisenä/tietämättömänä sivu suhteestanne? Olisko 1-2 x viikko sopiva vai vain pyydettäessä. Kun meillä sai ennen kun pyysi mutta nyt tuppaa oleen vain sitä "saunapuhdasta" tarjolla. Vedotaan lapsiin ja väsyyn mutta mikään ei oikeesti oo niiden suhteen muuttunu. Vituttaa kun on johonkin tottunu ja sitten tosiaan tippuu tasolle 1-2 x kk. Tässäkin kuussa puhdas nolla! Tulee jo väkisinkin suorituspaineita että kerkiääkö sitä ees sisään asti ennenkuin purskahtaa.
Arvaisitteko ite antaa samana päivänä omalle puolisolle kun ootte vieraissa käyny?
Ehkä vähän off topic mutta menkööt
Mulla on ollut salasuhde ja sen aikana ainakin panetti useammin. Seksi oli jatkuvasti mielessä. Harrastin kotona kuitenkin enimmäkseensooloseksiä, koska syyllisyys painoi liikaa kun oma mies pani. Alkoi itkettää seksin jälkeen, enkä aina edes saanut orkkua. Vaikea siinä sitten selitellä mistä parku johtui.
Pitkäaikainen salauhde, jonka aikana seksihalut olivat voimakkaat. tein samoin, että lähinnä sooloseksiä. Kun oli rakastellut mieheni kanssa itkin usein, onnistuin peittelemään kyyneleet: toisaalta oli kauhea syyllisyyden tunne ja toisaalta valtava kaipuu, että miksei se ollut tämä toinen mies. Mulla kaipuu häntä kohtaan tuntui ihan fyysisenä kipuna vartalolla.
kysyisin, että hyväksyisittekö sitten omalle miehellenne salasuhteen vieraaseen naiseen?
Teidän molempien toiminta on todella sikamaista miehiänne kohtaan.
Ja aina puhutaan, et vain miehet pettää.
sitä on tehty sivukaupalla tälläkin palstalla, oikein, väärin vai oikein väärin, siitä voi laittaa vaikka uuden aiheen.
Vastaan, että en tietenkään hyväksyisi. Paitsi, että nyt jos paljastuisi, että miehelläni on ollut suhde, helpottaisi kyllä omia tunnontuskia. Enpä olisikaan tän suhteen ainoa "pahis". En oo vielä päässy eroon sen toisen miehen kaipuusta, suhteen loppumisesta on vasta pari viikkoa. Jäin pitkästä aikaa lauantai-illaksi yksin kotiin ja mies lähti kavereiden kanssa baariin. Melkein toivon, että pettäis mua ja jäisi kiinni. Voisin sitten leikkiä ymmärtäväistä ja anteeksiantavaista tyttöystävää.
että saa maksaa potut pottuina. Tai aloittaa suhteen johonkin muuhun naiseen. Se olis ihan oikein sulle, ja niin vielä ettei jää kiinni.
En kyllä osaa kuvitella, että pettäis. Varmasti flirttailee, tanssii hitaita jne mutta sehän nyt on ihan ok. Suhteeseen sillä ei oo aikaa kun on liikaa töitä ja harrastuksia. Ja vielä munkin kanssa pitää välillä viettää aikaa. Juuri tän mun miehen kiireisen elämän vuoksi mulle on tullut mahdollisuus (ja tarve) pettää.
Kesällä tapasin miehen, aivan ihmeellisen sellaisen, ja petin aviomiestäni ensimmäistä kerta 12 vuotisen taipaleemme aikana. Hän toki on vieraissa käynyt aiemminkin.
Tältä mieheltä sain niin täydellistä, kiimaista, jumalaista, kestävää seksiä, etten ole kyennyt sänkyhommiin enää kotona.
Kuitenkin vertaisin miestäni kaiken aikaa siihen toiseen, siihen täydelliseen.
Tilanne on luisunut nyt siihen, että avioero on tosi asia.
Seksin, taivaalisen seksin lisäksi olen saanut tältä mieheltä niin paljon muutakin, että voin karjua maailmalle rakastavani häntä hul-lu-na!!!
ELI: Vieraissa käyminen piristää kotoista seksielämää VAIN jos suhteeseen ei liity suuria tunteita.
Jos kumppanisi OIKEASTI rakastuu "salarakkaaseensa", voit olla varma että kotiseksi loppuu siihen.
Näin se vaan on.
Kuitenkin mahdollista että joku olis vielä jumalaisempi kun toi sun nykyinen. Kannattaisko kokeilla??Tai kestävämpi.Ihan muuten näin "vinkkinä" voin kertoo että kestävyys lisääntyy reenaamalla ;). Mutta sehän nyt on toki sanomattakin selvää....