Jos reenaa esim. soolo joissa vaaditaan nopeutta jota ei hallitse, niin eikö tässä pitäisi kitaransoittotaidot/tekniikka kehittyä suurinpiirtein samanlailla kun jos hakkaat esim. joka nuotin nauhalta neljällä sormella ylös alas?
Siis jos sooloa harjoitellaan hitaasti, ja siinä käytetään eri tekniikoita (bendejä, slideja jne) niin en ymmärrä miksei soittotaito kehity jopa paremmin kuin hakatessa nuotteja ilman varsinaista melodiaa.
Mitä mieltä muut on asiasta?
Siis jos sooloa harjoitellaan hitaasti, ja siinä käytetään eri tekniikoita (bendejä, slideja jne) niin en ymmärrä miksei soittotaito kehity jopa paremmin kuin hakatessa nuotteja ilman varsinaista melodiaa.
Mitä mieltä muut on asiasta?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Siis sooloa harjotellaan toki koko otelaudalta, tai siltä osalta millä sitä on vielä järkevä reenata.
Kyllähän sitä kehittyy jos treenaa jotain sooloja esim. jonkun kipaleen sooloa mistä tykkää, tosin kun sitä sooloa treenaa niin aina pitää kiinnittää huomiota että soittaa oikein ja puhtaasti, jos vetää ns. nopeasti mutt virheiden ja epäpuhtauksien kera niin se ei ole edistymistä vaan huonosti soitettua joten niin pitkään tahkotaan kunnes homma toimii ilman virheitä ja soitto on puhdasta.
Tuo toinen treeni eli vaikka neljällä sormella vedetään 1,2.3.4 väleistä sitten 2.3.4.5 väleistä jne. on ihan OK mutta voi vähän syödä hermoja, siksi onkin ihan järkevää opetella jonkun kappaleen kiva soolo ja treenaaminen on mielekästä.
Pääasia treenauksissa on se, ettei etenä liian nopeaan vaikeisiin jos perusteet ei ole kunnossa eli perusteet haltuun ja siitä sitten hivuttautuu sopivalla haaste/vaikeustasolla vaativampiin sooloihin. Monipuolista treenausta tietenkin eli juurikin pendaukset, liutukset, hammer on , pull of, parilla kielellä liutukset ja bendit ym. näitä kaikkia treenattava. Sieltä se taita karttuu pikku hiljaa. (meinas unohtua kokonaan tietysti plektrasoitto tekniikka, eli siinäkin sama juttu perusteet haltuun ja siittä eteenpäin)
Ite katellu monta kertaa mm. musakaupoissa kun porukat ns. harrastavat tappingia eivätkä sitä osaa kun ei ole perustekniikka hallussa eli tärkeä muistaa myös kitaransoitossa eli homma rakentuu alusta saakka hyville perusjutuille, ne kun hallitsee voi oppia sitten vaativimpia juttuja. (En toki tuomitse ketään ketkä haluavat tiluttaa mutta kivahan se on tehdä kunnolla jolloin se on nautinto muillekin ;-D )
Treenit on tärkeitä mutta myös monipuolinen kuuntelu ja katselu silmät ja korvat tarkkana opettaa lisää asioita eri musiikki tyyleistä ja tekniikoista.
Itse oon reenannu noita 1,2,3,4 juttuja, sekä muita eri harjotuksia.. jos noita hinkkaa ni kandee vaihtaa esim. 1,4,2,3 jne... mitä vaan eri variaatioita.
Sooloja oon opetellu sit juuri niin, että hiljaa lähdetään etenemään. Lähinnä Gunnareiden sooloja. Sweet childin solossa tuli aikamoinen pysäkki missä alkaa wah kohta, eli se juoksu. No ei se vieläkään ihan niin mene kuin levyllä, mutta kasassa pysyy :)
Monella varmaan ongelmana toi plekukäsi, ja tuntuu, että itellä sama homma. Siis trkotan, että näppäilykäsi on kepeesti nopeempi kuin plekukäsi. Onko tohon olemassa erikseen jotain kikkoja/harjotuksia, vai eteneekö homma vaan niin, että runkutetaan vaikka tuolla 1,2,3,4 jutulla?