Oletteko muut tilanneet Klingeliltä mitään? Itse tilasin, vaikka ovat melko hinnakkaita. Tuli kotiin lappu, etteivät voi toimittaa laskulle, vaan pitää maksaa postiennakolla. Kolmelle vaatteelle (farkut, hame ja ohut takki) tuli hintaa yli sata euroa, mikä on mielestäni aika paljon. Soitin heille ja tiedustelin asiaa. Syy postiennakkoon oli nuori ikäni (24) ja se, etten ole ennen tilannut heiltä mitään. Jatkossa voisin kuulemma saada laskulle, kun tarkistavat luottotiedot (joissa ei ole mitään vikaa). Päädyin perumaan tilaukseni, koska jäi vähän paha maku suuhun tästä toiminnasta. Ne luottotiedothan voi tarkistaa vaikka heti ja ikä ei mielestäni ole pätevä syy tässä tapauksessa. Tai siis, minkä ikäisille he sitten haluaisivat myydä? Onko olemassa jokin ikäraja?
Mielestäni tämä ei ollut kovin hyvää asiakaspalvellua, koska tilausvaiheessa olisi tällainen ongelma pitänyt tuoda esille. Usein postimyyntivaatteita joutuu myös palauttamaan, ja silloin harmittaa jos niissä on yli sata euroa "kiinni", kunnes palauttavat rahat.
Minkälaisia kokemuksia teillä muilla on?
Mielestäni tämä ei ollut kovin hyvää asiakaspalvellua, koska tilausvaiheessa olisi tällainen ongelma pitänyt tuoda esille. Usein postimyyntivaatteita joutuu myös palauttamaan, ja silloin harmittaa jos niissä on yli sata euroa "kiinni", kunnes palauttavat rahat.
Minkälaisia kokemuksia teillä muilla on?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Olen tilannut Klingeliltä pari kolme kertaa ja aina tulee laskulle, netin kautta olen tilannut. Ikää on yli 50 eikä luottotiedoissa ole mitään moitteen sanaa.
Klingelillä on laadukasta ja hinnakasta tavaraa. Mielestäni sait edulllisesti 100 eurolla noin paljon vaatetta! Itse tilaisin sieltä enemmänkin, mutta tuo 54 (joka on useimpien vaatteiden suurin koko), ei tahdo riittää :(
Itse olen tilannut paljonkin Klingeliltä tilille (pakko, koska ovat niin kalliita). Tuotteisiin en aina ole tyytyväinen, koska esim. farkut ovat useimmiten liian lyhyet, sillä pituutta mulla on 166 cm, mutta silti tuotetiedoissa ilmoitettu 107 cm:n pituus on usein liian lyhyt ja 109 cm farkkuja on vähemmän. Farkut ovat myös liian ohutta kangasta, ainaskin talvikäyttöön. Neuleet tahtovat nyppääntyä muutaman käyttökerran jälkeen ja joissakin t-paidoissakin on ollut sama ilmiö. Paitapuseroihin olen ollut tyytyväinen ja villakangastakkiin, jonka tilasin kaksi vuotta sitten. Valikoima on kyllä hyvä Klingelillä.
Laitoinkin jo uuden aloituksen tästä Klingelistä, kun en flunssaisena heti huomannut tätä aiempaa ketjua...=)
Kuvasto tuli kotiin ja riemastuin, siellähän oli mummo-vetimien seassa toooosi kivoja takkeja yms.
Värejäkin oli, joten ei enää tarvitse talveakaan viettää mustassa tai harmaassa talvitakissa!
Hinnat oli tosiaan melko rapsakat, mutta laatu on varmasti toista kuin näissä henkkamaukan yms vetimissä.
Olen myös tilannut vaatteita Ulla Popkenilta Saksasta, ja ollut pääosin tyytyväinen. Ja isot, uudet vaatteet tuntuu menevän kaupaksi esim huuto.netissä, jos virheostoksia tulee.
Minulla myös hirveän huonoja kokemuksia Klingelistä. Itse vaatteet vaikuttivat upeilta, mutta asiakaspalvelu ja muu oli ihan käsittämätöntä. En tilaa sieltä enää ikinä mitään. Kaikki meni pieleen sillä ekalla ja vikalla kerralla...