Mitäs kun
Kirjoittanut: Maarit86 12.9.2008 klo 23.19
himo on vain ja pysyy? olen vaihtanut leipäni, riisit ja pastat terveellisiin vaihtoehtoihin eli täysjyvään ja ruokarytmit tasaiset, huolehdin vitamiinien ym. saannista ( olen hankkinut tabletteina.)
Silti syön ja mässytän kaikkea makeaa kun vain siihen on mahdollisuus. Avomies tuo berliininmunkit kaupasta, minähän syön.. sama jatkuu saman päivän aikana.. tilaan pizzan/kebabin..
jos aloitan mässäilyn se vaan jatkuu ja jatkuuu.. liikuuntaa en enää jaksa harrastaa.. en vain jaksa.. ei huvita.. paitsi välillä kävelen. muilla samaa?
Viikonloppusin pahimmillaan tämä show.. ja yritän siis pudottaa painoa.. mitä teen.. :( tämä on jo enemmänkin henkinen ongelma..
Vastaukset 3
Vanhimmat
kun löytäisit ystävän jonka kanssa teette päätöksen että nyt näytetään .Yhdessä ja valvotussa se on helpompaa, kun itse vaan lipsuu päätöksistä.Oma lenkki tai kuntosalikaveri olis jotain..ja sitten se 1 kerta viikossa punnitus ja mittaus juttu, kun pääsee näkemään tuloksia. Minulla nyt 10päivässä tippunut paino noin 5-6kg
Päätös tulee todeksi ja tavaksi vain elämällä sen mukaan: pitää jättää ostamatta mässyruokaa, sitä ei saa tilata, sitä ei saa kenekään muun antaa tuoda kotiin, eikä lähettyville. Kauppaan eikä kioskille ei saa mennä nälkäisenä. Kauppaan mennään ostoslista kourassa eikä osteta mitään listan ulkopuolelta.
Ja sitten pitää keksiä joku harrastus, jossa ei voi syödä, eikä mennä lähelle ruokia. Sauvakävely olisi hyvä, kunto kohoaa ja sauvat kädessä on hankala syödä.
Korvaa mässyttely jollain muulla tavalla.
En tiedä onko syömisesi vain huono tapa, etkä tiedä mitä muuta tekisit? Oletko tylsistynyt elämääsi ja täytät sitä tyhjyyttä syömisellä? Mitä muuta voisit tehdä viikonloppuna?
Vai oletko enemmänkin stressaantunut ja uupunut? Ja syöt energian puutteeseen ja väsymykseen?
Vai oletko surullinen ja alakuloinen ja syöt lohdutukseksi?
Vai onko elämäsi mukavaa ja herkuttelet ihan nautinnoksesi vaan?
Nautitko oikeasti ruoasta jota syöt vai nautitko vain syömisestä tekemisenä? Onko tarkeämpää se mitä syöt (laatu) vai miten paljon (määrä), miten usein syöt tai syöminen (tekemisenä) vai se miltä syömisen aikana tai jälkeen tuntuu?
Onko sinulle jotain hyötyä olla ylipainoinen? Onko rasvakerros suoja kovaa maailmaa vastaan?
Käytätkö painoa syynä joidenkin asioiden tekemättä jättämiseen? Mitkä ovat asiat joita vältät?
Siinä pähkinää mietintämysyyn noin aluksi.
Jos terveellisestä syömisestä huolimatta tekee mieli makeaa, se on yleensä sen merkki, ettet ole syönyt tarpeeksi.
Patrik Borgin mukaan laihduttaja kuulee "Syö vähemmän RUOKAA", kun asiantuntija sanoo: "Syö vähemmän ENERGIAA". Ruuan määrä - siis kiloina tai litroina mitattuna saa olla ihan sama kuin ennenkin, koska vatsa täyttyy siitä tilavuudesta, ei se "tiedä", missä ruuassa on paljon ja missä vähän energiaa. Kikka on se, että vaihtaa syömisiään vähemmän energiaa sisältäviin, eli yleensä kasviksiin. Rehujen syönnistä on sekin etu, että niillä saa ruoka-annoksiin väriä ja vaihtelua, eli silmänruoka hoituu samalla.
Parhaiten nälkä pysyy poissa proteiineilla, eli joka aterialla pitäisi olla jotain proteiinipitoista (liha-, kala- tai maitotuotetta).
Ja sano sille avomiehellesi, että syö jossain muualla ne munkkinsa. Hävytöntä tuoda tuollaisia kiusauksia, jos toinen on herkässä tilassa! Helpointa vastustaa makean houkutusta on nimittäin olla ostamatta kotiin makeaa, koska jos täytyy lähteä kauppaan tai kioskille himonsa tyydyttääkseen, se ehtii jo mennä ohi siinä ajassa, kun kauppaan olisi ehtinyt.