ei ole muitakaan, joille kertomukseni kertoisi joten jos joku osasisi kommentoida.
olen ollut naimisissa yli 20 vuotta. Lapset lähdössä pois pesästä, mies lähes 50 vuotias. Ongelmia meillä on ollut jo vuosia, sillä ns. kemiat ei taida oikein kohdata. Olen ollut kuitenkin tyytyväinen elämääni. Ja sitten ilmeni, ettei mies viihdykään elämässään.
Myrskyisän vuoden jälkeen mies muutti pois kotoa. Lupasi kyllä lähtiessään, että selvitellään välejämme ja yritetään vielä kerran, kunhan hän vain on saanut olla rauhassa ja miettiä asioita.
Kauaa ei kuitenkaan kestänyt, ja nyt on miehellä uusi nainen. Ilmeisesti nainen on ollut jo ennen kotoa muuttoa kuvioissa mukana. Ennenkin mies on valehdellut, mutta miksi piti valehdella lähtiessään? Antoi turhia toiveita ja lupauksia. Vaikka itsekin olen ollut eron kannalla, ja jopa laittanut eron vireille, olisin ollut halukas hakemaan apua ongelmiimme. Mies ei siihen usko. Ei tietysti, kun on uusi jo katsottuna.
Miksi tämä tuntuu niinn kamalan pahalle?
olen ollut naimisissa yli 20 vuotta. Lapset lähdössä pois pesästä, mies lähes 50 vuotias. Ongelmia meillä on ollut jo vuosia, sillä ns. kemiat ei taida oikein kohdata. Olen ollut kuitenkin tyytyväinen elämääni. Ja sitten ilmeni, ettei mies viihdykään elämässään.
Myrskyisän vuoden jälkeen mies muutti pois kotoa. Lupasi kyllä lähtiessään, että selvitellään välejämme ja yritetään vielä kerran, kunhan hän vain on saanut olla rauhassa ja miettiä asioita.
Kauaa ei kuitenkaan kestänyt, ja nyt on miehellä uusi nainen. Ilmeisesti nainen on ollut jo ennen kotoa muuttoa kuvioissa mukana. Ennenkin mies on valehdellut, mutta miksi piti valehdella lähtiessään? Antoi turhia toiveita ja lupauksia. Vaikka itsekin olen ollut eron kannalla, ja jopa laittanut eron vireille, olisin ollut halukas hakemaan apua ongelmiimme. Mies ei siihen usko. Ei tietysti, kun on uusi jo katsottuna.
Miksi tämä tuntuu niinn kamalan pahalle?
Vastaukset 7
Vanhimmat
kerron että vaikeaa se oli alussa,nyt erosta vuosia ja olen hyväksynyt kaiken ja jopa kiitollinen että meni näinkin hyvin.
Onhan se kova paikka ja itse minäkin muutin pois,hain eron myös ja tiesin kyllä että miehellä oli toinen odottamassa ollut jo vuosia,mies vain ei voinut itse tehdä päätöstä,vannoi rakastavansa.
Mutta jos vannoo rakkautta ja seurustelee toisen naisen kanssa,unohtaen oman vaimon,ei sellaista rakkautta ole.
Siksi lähdin pois,heidän onnensa tieltä sillä en ollut miehelle kuin äidin korvike enää.
Mutta voin kertoa että olen iloinen ja kiitollinen nykyiseen elämääni,eikä uutta miestä ole vielä tullut,tulee jos on tullakseen.
Aurinkoisia päiviä ja aikansa ottaa kun erosta selviää,mutta siitä selviää,tsemppiä!
miten siitä selviää? Mikä sinua auttoi?
luvan tuntea kaikenlaista,siinä autto musiikki,liikunta,maalaus,sisustus,hyvä ruoka,vaikka välillä olin montussa mutta aina sieltä nousin.
Meni aikaa mutta nyt tuntuu että kaikki taas hyvin ja tunnen kun ennenkin iloa elämässä.
Kun tuli paha olo,annoin sen tulla sillä kohta se meni ohi,vuoristorataa oli tunne-elämä,mutta aika auttaa,se on ihan totta vaikka sitä en alussa uskonut.
Auriko paistaa joskus risukasaankin!,oli minulla usein mielessä.
Nyt lähden keittämään päiväkahvit ja aurinkoista lauantai-iltapäivää!
Ps.alussa juuri viikonloput ja pitkät pyhät on vaikeita mutta nyt ei enää ahdista nekään,tsemppiä!:)
se jäi kertomatta olen kirjoittanut kaikki tunteeni 5v ajan päiväkirjaan ja välillä kun on ahdistanut olen lukenut,teinkö oikein kun erosin ja sieltä saan vastauksen heti että:tein!
Ne huonot asiat meinaa unohtua kun kaipaa entistä elämää mutta päiväkirjasta voi lukea,mitä se oli.
Vieläkin käyn täällä,ja huomaan miten kipeä asia avioero voi olla,tai muukin suuri muutos jota ei ole itse oikeastaan halunnut vaan on pitänyt väistyä,ketään ei voi omistaa.
Kaikille saman asian kanssa kamppaileville,toivon sydämestäni että uskotte huomiseen,vaikka se välillä tuntuu vaikealle,mutta itse selvisin ja olen kiitollinen.
ainakin yksi :Hyvä luotettva Sydänystävä!,Kiitos Hänelle!
... ainakin siksi, että koet tulleesi petetyksi.
Mies lähti tutkailemaan tuntemuksiaan ja elämäänsä.
Sinä jäit odottamaan toivomaasi lopputulemaa, joka olikin muuta kuin halusit tai oli "tilauksessa".
Tunteesi, ajatuksesi, energiasi, naiseutesi, olivat (ja ovat yhä)sidottuna häneen.
Nyt olet tyhjän päällä, seuranasi ahdistus ja pettymys mieheen - ja yllätysyllätys - pettymys myös omaan itseen:
Eihän tässä näin pitänyt käydä...
Olen itse eronnut nainen.
Asumme vielä yhdessä.
Kavereita ollaan, mutta huomaan etten pysty oikeasti syntymään tässä uudelleen.
En osaa iloita/kannustaa, kun mies hapuilee uuden onnen kanssa. Pikemminkin toivon, että taivaasta sataisi kakkaa heidän niskaansa!
Riemastuttavan epäkypsää?
Kyllä!
Siksi olenkin päättänyt vihdoin minä ottaa ja lähteä tutusta kodista.
Helpottavaa ja vapauttavaa!!
Vielä lopuksi kerron, että isot itkut ja tuskat olen käynyt läpi. Vuosien ajan.
Yksi suuri helpotus ja askel eteenpäin oli lupa, jonka annoin jossain vaiheessa itselleni:
Itken, kun siltä tuntuu, vaikka junassa tai valintatalon kassalla.
Astun ulos seinätapetista, ja puhun asioista niiden oikeilla nimillä.
Yritän tulla kaveriksi epäonnistumisen ja häpeän tuntemuksieni kanssa.
Näissä merkeissä olen ottanut pieniä ensiaskelia.
Koen niistä iloa ja ylpeyttä!
Ja matkahan on vasta alussa...
Toivon sinulle voimia ja selväpäisyyttä oman karttasi hahmottamiseen!
usein kuvittelevat, että eron tekee helpommaksi tyhjän lupaaminen. Sekä itselleen että kumppanille. Onhan se toisaalta niin, että on eroa sanooko "nyt erotaan eikä varmasti enää palata yhteen" kuin että sanoo "muutetaan erilleen ja katsotaan sitten erotaanko". Oikeasti se vaan menee niin, että kun erotaan, niin sitten erotaan. Aniharva palaa yhteen, ja jos palaakin niin eroaa taas. Pahimmassa tapauksessa menee taas myöhemmin yhteen ja eroaa.... eipäs juupas -liittoon.
Ero on selvä merkki siitä, ettei enää usko liittoon. Parisuhde on silkkaa vuorovaikutusta. Jos sinä olet valmis hakemaan apua ongelmiinne, niin ilmeisesti juuri sen takia mies ei ole tohtinut sanoa sinulle suoraan, ettei halua palata yhteen. Paitsi tietenkin siinä tapauksessa, että uudet naiset jättää yksi toisensa perään.