American Psycho?

Mitäs ovat palstan hehkeät sinkkunaiset mieltä sellaisesta American Psycho tyyppisestä narsistista? Brett Easton Ellisin kirjasta puhun.


Itse tunnistan itsessäni moisia piirteitä. Olin jo pienenä melko sekopää. Tykkääkö naiset moisesta?

Onko narsistisuus täysi turn-off vai kiihottaako se jollain tasolla? Voisitko kuvitella yrittäväsi kesyttää psykopaatin?
8426
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Naiset ihastuvat siihen että psykopaattinen p.bateman tekee hänen olonsa niiiin erityiseksi ja spesiaaliksi. Naista ei myöskään kiinnosta raha ja valta, vaan se että mies on ns. menestyjä. Koska menestys kielii elämänhalusta, spiritistä, draivista. Se on osittain biologista, mutta suurimmaksi osaksi kulttuurellista. Leffoissakin sankarit ovat rohkeita, sankarittaret vain kauniita.

Äänestä
  • Näinhän se menee, ei käy kieltäminen...

    Äänestä

  • Disneyn "Anastasia". Ainoa piirretty, joka mielestäni sopii lapsille juuri siksi, että siinä ei sorruta noihin perinteisiin sukupuolirooleihin.

    Äänestä

parisuhteen tehtävä on parantaa elämänlaatua, ei heikentää sitä.

Äänestä

...ei onnistu, oli nainen sitten hehkee tai ei. Harvoin se onnistuu ammattiauttajiltakaan, väittäisinpä että tuskin koskaan.

Eli ei todellakaan kiinnosta noin psykoottiset tyypit. Kirja muuten oli kyllä siinä mielessä onnistuneesti kirjoitettu, että sitä lukiessa tuli suorastaan huono olo. En edes halunnut lukea ihan joka sivua, eikä ole tarvinnut toista kertaa yrittää.

Äänestä

American Psycho on seksikäs, koska hänellä on Christian Balen ulkonäkö (ainakin elokuvassa, ja myöhemmässä Lunar Park -romaanissakin kirjailija myöntää hahmonsa muistuttavan Balea - tai päinvastoin), menestyksekäs ura, paljon rahaa ja loppuun saakka harkittu tyylitaju. Koska nämä asiat ovat kunnossa, ei enää haittaa, jos mies vapaa-ajallaan jahtaa prostituoituja moottorisahan kanssa ja laittaa näiden ruumiit hajoamaan kalkilla täytettyyn kylpyammeeseen.

Toisin sanoen psykopaattius ei ole kovinkaan seksikästä, mikäli kaheli on ruma, köyhä ja tylsä, mutta vähintäänkin anteeksiannettavaa, mikäli muut seikat ovat noinkin hyvin kunnossa.

Romaanissa kyllä on vihjeitä siihen suuntaan, että Batemanin vauras ja menestyksekäs mutta samalla täysin tyhjä elämä villiinnytti lähinnä hänen mielikuvitustaan; väkivallanteot olisivat siis olleet vain miehen fantasioita, joita tämä ei koskaan toteuttanut. Eräässä kotimaisessa rallissa lauletaan: "Köyhän ainut huvitus on vilkas mielikuvitus" Tätä suosittelen reseptiksi myös meille Batemanin vähävaraisemmille sielunveljille; fantasiat eivät vahingoita ketään, mutta saavat hyvälle tuulelle.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Miekö? kirjoitti:

Mitäs ovat palstan hehkeät sinkkunaiset mieltä sellaisesta American Psycho tyyppisestä narsistista? Brett Easton Ellisin kirjasta puhun.


Itse tunnistan itsessäni moisia piirteitä. Olin jo pienenä melko sekopää. Tykkääkö naiset moisesta?

Onko narsistisuus täysi turn-off vai kiihottaako se jollain tasolla? Voisitko kuvitella yrittäväsi kesyttää psykopaatin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu