elikkä, pientä apua vapaa-ajan aktiviteetti puutteeseen. mitä te teette puolisonne kanssa vapaa-aikananne? onko teillä jotain harrastuksia? rutiineja mitä teette esim.viikonloppuisin?
vapaa-ajan
on_gelma
131894
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
me vaan ajellaan autolla,kesällä käydään rannalla,raflass syömässä,tilataan himaan ruokaa ja katsellaan leffoja,istutaan ulkona kahvilla tai käydään äitillä tai kaveriperheellä kahvilla ym tylsää.
mökille järvisuomeen!!!!!
tyhjäpäällä on toinen samanmoinen kumppanina.
katsotaan televisiota, kyläillään tai pyydetään kaverit meille kylään, ulkoillaan lisää, saunotaan, lojutaan sängyllä ja jutellaan niitä näitä sekä syntyjä syviä, käydään kaupungilla pyörimässä, jne. Ihan tavallisia, arkisia asioita. :)
Viime perjantaina vein mieheni extemporena treffeille -ilmoitin etukäteen ainoastaan ettei syö päivän aikana hirveästi ja varaa illan vapaaksi meille kahdelle. Kävimme kiinalaisessa ja sen jälkeen menimme elokuviin, enkä muista milloin olisi ollut niin hauskaa! Mieli virkistyi kun pääsi ulos tuulettumaan, tuntui samalta kuin ennen vanhaan vasta tavattuamme.. perhosia vatsassa jne. ;) Kaikki "tavanomainenkin" voi olla yhtä juhlaa kun sen saa tehdä itselleen tärkeän ihmisen kanssa!
Seuraavan kerran kun vien sulhoni ulos, vien hänet keilaamaan/ pelaamaan sulkapalloa! :D
Esimerkiksi viime viikonloppu kului yhdessä polttopuiden pilkkomisessa ja pensasaidan leikkaamisessa.
on se, että yleensä se yhteinen tekeminen on aina jommalle kummalle enemmän tai vähemmän kompromissi. Eli toinen ei oikeasti halua sitä niin paljon kuin toinen. Pitkässä juoksussa kompromissien epäsuhta ajaa parin kasvamaan erilleen ja itsenäistymään toisista riippumattomiksi, jolloin suhde alkaa ahdistaa ja ero on väistämätön.
parinvalinta on monimutkainen prosessi. Jos kaksi huuhailijaa muuttaa parin pikapanon jälkeen samaan huusholliin, niin todella kompromisseja tarvitaan ennen sitä mainitsemaasi väistämätöntä eroa.
on tullut hyviä vastauksia! meillä siis ongelmana että tehdään/ollaan tehty melkein kaikkea mitä yllämainittuna on. kokkataan yhdessä, löhöillään, leffat, käydään kaupungilla jne..
alkaa vähän kyllästyttää
Joskus on osattava laittaa se valitusluukku kiinni ja oltava tyytyväinen siihen mitä on. Jos ette tätä taitoa opi, ero tulee ihan satavarmasti.
Keksikää itse itsellenne harrastus. Ette voi olla noin avuttomia.
Olen jo 4-kymppisen neitokaisen iässä ja todellakin jokaisessa suhteessa on ollut vapaa-ajan vietto "ongelmana". Niin tässä nykyisessäkin, vaikka olen tosi ihastunut miesystävääni ja nautin hänen seurastaan. Emme kuitenkaan löydä yhteistä tekemistä, mikä on johtanut siihen etten halua tavata häntä, koska emme kuitenkaan tee mitään järkevää tai mielenkiintoista.
Hän ei omaa kovinkaan sosiaalisia taitoja eikä osaa keskustella henkeviä kanssani ja se on suuri haitta, koska minä pohdiskelen alvariinsa kaikenlaista.
Lapsia ei ole, enkä varmaan enää saakkaan niitä... tai ehken edes halua.
Mutta niin, todellakin kompromissien epäsuhta ajaa hyvän suhteen tasapainon tiettyyn suuntaan, mistä ei hyvää seuraa.
Muakin vain siis harmittaa kun en jaksa olla aina se "aktivoiva" osapuoli... ja kuitenkin kaipaan kaikkea puuhastelua ja varsinkin keskusteluja. Toisaalta taas pitäisi olla ihan sika-onnellinen kun on viimein löytänyt ehkäpä todellisen sielunkumppanin, mutta käyttäytymisen ja tunteiden esille tuominen ovat se kompastuskivi.
Hankkikaa lapsia, niin ratkeaa kaikki vapaa-ajan ongelmat kuin itsestään! O:-)
Jos ette kykene viihtymään yhdessä&/yksin ilman lapsia, ei lasten hankkiminen auta asiaa yhtään.
Tietysti jos kriisiä kaipaatte niin siitä vaan.
catching