Rengastestien vertailukelpoisuus?

Pitäisi ostaa Adria Twin -retkeilyautoon talvirenkaat tyyppiä 205/70R15 C 106. Tekniikan Maailmassa 17/2007 testattiin 205/55R16-tyyppisiä talvirenkaita, testiautona Audi A4 -henkilöauto. Mitä mieltä ollaan, pätevätkö vertailun tulokset edelleen, kun autot ja rengastyypit ovat noin erilaisia?

3

696

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei voi. Matkailuautossa joudut käyttämään vahvistettuja pakettiauton renkaita joissa ainoa yhtäläisyys saattaa olla pinnan kuvio joka sekään ei ole varmaa.

      Olen itse saman ongelman edessä ja taidan hankkia kitkat Nokian valmistamana. Perusteena on Nokian kokemus pohjoisen oloista ja silmämääräinen tarkastelu eri valmistajien kitkarenkaista. En itse löytänyt minkäänlaista asiaan liittyvää testiä mutta en väitä ettei sellaisia olisi.

      Onnea vaan uusille renkaillemme.

      • pikkustondare

        alla kitkarenkaat: Bridgesstone Blizzak W800, 215/70R 15 C.Niillä ajelen läpi vuoden. N.15tkm. on takana ja ei ole kulumaa. Muutenkin tuntuvat hyvältä.Nokia rengas on hyvä joskin aika pehmeä siis kuluu paljon nopeammin ja on pirun kallis.Vein aikoinani hyvät kesärenkaat rengasliikkeeseen ja vaihdoin ne kitkoihin.Sain jopa erittäin hyvän hyvityksen niistä. Nyt ei tartte joka vuotista renkaan vaihto ruljanssia. Kitkoilla pärjää kyllä hyvin,onhan auto sen verran raskas.Tietenkin jos Lapissa kulkee niin se on eriasia.


    • Tiiselitahvo

      Vanco Viking nastarenkaat on OK, tosin kokemusta vain 205/75 R16C koosta ja aiemmin 14".

      Pito on hyvä ja ajo-ominaisuudet myös eikä metelöi pahasti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      434
      6173
    2. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      87
      5480
    3. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      51
      4477
    4. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      54
      3996
    5. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      80
      3983
    6. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      3
      3616
    7. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      193
      3549
    8. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      121
      3274
    9. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      71
      3251
    10. Mitä tapahtuu

      Sitten keväällä ja kesällä
      Ikävä
      43
      2309
    Aihe