Pitäisi ostaa Adria Twin -retkeilyautoon talvirenkaat tyyppiä 205/70R15 C 106. Tekniikan Maailmassa 17/2007 testattiin 205/55R16-tyyppisiä talvirenkaita, testiautona Audi A4 -henkilöauto. Mitä mieltä ollaan, pätevätkö vertailun tulokset edelleen, kun autot ja rengastyypit ovat noin erilaisia?
Vastaukset 3
ei voi. Matkailuautossa joudut käyttämään vahvistettuja pakettiauton renkaita joissa ainoa yhtäläisyys saattaa olla pinnan kuvio joka sekään ei ole varmaa.
Olen itse saman ongelman edessä ja taidan hankkia kitkat Nokian valmistamana. Perusteena on Nokian kokemus pohjoisen oloista ja silmämääräinen tarkastelu eri valmistajien kitkarenkaista. En itse löytänyt minkäänlaista asiaan liittyvää testiä mutta en väitä ettei sellaisia olisi.
Onnea vaan uusille renkaillemme.- pikkustondare
alla kitkarenkaat: Bridgesstone Blizzak W800, 215/70R 15 C.Niillä ajelen läpi vuoden. N.15tkm. on takana ja ei ole kulumaa. Muutenkin tuntuvat hyvältä.Nokia rengas on hyvä joskin aika pehmeä siis kuluu paljon nopeammin ja on pirun kallis.Vein aikoinani hyvät kesärenkaat rengasliikkeeseen ja vaihdoin ne kitkoihin.Sain jopa erittäin hyvän hyvityksen niistä. Nyt ei tartte joka vuotista renkaan vaihto ruljanssia. Kitkoilla pärjää kyllä hyvin,onhan auto sen verran raskas.Tietenkin jos Lapissa kulkee niin se on eriasia.
- Tiiselitahvo
Vanco Viking nastarenkaat on OK, tosin kokemusta vain 205/75 R16C koosta ja aiemmin 14".
Pito on hyvä ja ajo-ominaisuudet myös eikä metelöi pahasti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1102331Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???271085- 71932
- 105930
Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha597887- 48855
- 85770
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76680- 69664
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik31656