Rengastestien vertailukelpoisuus?

Pitäisi ostaa Adria Twin -retkeilyautoon talvirenkaat tyyppiä 205/70R15 C 106. Tekniikan Maailmassa 17/2007 testattiin 205/55R16-tyyppisiä talvirenkaita, testiautona Audi A4 -henkilöauto. Mitä mieltä ollaan, pätevätkö vertailun tulokset edelleen, kun autot ja rengastyypit ovat noin erilaisia?

3

701

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei voi. Matkailuautossa joudut käyttämään vahvistettuja pakettiauton renkaita joissa ainoa yhtäläisyys saattaa olla pinnan kuvio joka sekään ei ole varmaa.

      Olen itse saman ongelman edessä ja taidan hankkia kitkat Nokian valmistamana. Perusteena on Nokian kokemus pohjoisen oloista ja silmämääräinen tarkastelu eri valmistajien kitkarenkaista. En itse löytänyt minkäänlaista asiaan liittyvää testiä mutta en väitä ettei sellaisia olisi.

      Onnea vaan uusille renkaillemme.

      • pikkustondare

        alla kitkarenkaat: Bridgesstone Blizzak W800, 215/70R 15 C.Niillä ajelen läpi vuoden. N.15tkm. on takana ja ei ole kulumaa. Muutenkin tuntuvat hyvältä.Nokia rengas on hyvä joskin aika pehmeä siis kuluu paljon nopeammin ja on pirun kallis.Vein aikoinani hyvät kesärenkaat rengasliikkeeseen ja vaihdoin ne kitkoihin.Sain jopa erittäin hyvän hyvityksen niistä. Nyt ei tartte joka vuotista renkaan vaihto ruljanssia. Kitkoilla pärjää kyllä hyvin,onhan auto sen verran raskas.Tietenkin jos Lapissa kulkee niin se on eriasia.


    • Tiiselitahvo

      Vanco Viking nastarenkaat on OK, tosin kokemusta vain 205/75 R16C koosta ja aiemmin 14".

      Pito on hyvä ja ajo-ominaisuudet myös eikä metelöi pahasti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      46
      3108
    2. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      46
      2901
    3. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      51
      2525
    4. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      51
      2514
    5. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      32
      2106
    6. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      58
      1860
    7. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      45
      1779
    8. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      43
      1636
    9. Oon niin surullinen

      Ettei meistä tullut sitä mitä toivoin
      Ikävä
      48
      1572
    10. Mitä sitten odotat

      Jos seurailet vain tekemisiäni
      Ikävä
      26
      1381
    Aihe