Palstalla yleinen mielipide on, että ATM:n ahdinko johtuu yksinkertaisesti siitä että hän vihaa naisia. Myönnän tuon osittain, mutta samaiset neropatit väittävät perään että ATM on oikeastaan vihannut naisia alunalkaenkin mikä on syynä kaikkeen.
Jälkimmäinen väite on täyttä humpuukia. ATM toki inhoaa tyttöjä alussa siinä missä pikkupojat yleensäkin, samalla tavalla kuin se ihana geelitukkapoikakin viimeviikonlopun baarireissulta.
Siinä vaiheessa kuitenkin kun geelitukka alkoi saamaan huomiota, ATM jäi ignore-ryhmään, huono futiksessa, väärän väriset lenkkarit, kuunteli Movetronia eikä Metallicaa, no tuossa vaiheessa se ei kuitenkaan haitannut, ATM:n suhtautuminen naisiin oli kuitenkin sellainen neutraalin kiinnostunut.
Aika kuitenkin kuluu ja ATM huomaa ettei hänen vuoroansa tule, tällöin on ilmeistä ettei kukaan nainen yksinkertaisesti pidä hänestä, mitä pönkittää osaltaan nirppanokkaisten teiniprinsessojen kylvämien kommenttien ja tölväisyjen summa.
Jossain vaiheessa naiset alkavat inhoamaan häntä ihan suoraan, hienostuneen naisellisesti rivien välistä kuitenkin että kaikki voidaan tarpeen tulleen kiistää, mutta ATM kyllä haistaa sen inhon ja kaukaa.
Tässä vaiheessa on oikeutettua inhota niitä kusipäitä takaisin, vai puremattako pitäisi niellä? Ehkä yhden vihaisen kassajonovaarin ignooraaminen onnistuu, mutta ATM kohtaa tuollaista tasaista sanatonta inhoa joka kerta asunnosta poistuessaan ja pitemmän päälle sitä on pakko alkaa säteilemään takaisin, oli kuinka hyväntahtoinen tahansa, ettei kuole yliannostukseen.
Jälkimmäinen väite on täyttä humpuukia. ATM toki inhoaa tyttöjä alussa siinä missä pikkupojat yleensäkin, samalla tavalla kuin se ihana geelitukkapoikakin viimeviikonlopun baarireissulta.
Siinä vaiheessa kuitenkin kun geelitukka alkoi saamaan huomiota, ATM jäi ignore-ryhmään, huono futiksessa, väärän väriset lenkkarit, kuunteli Movetronia eikä Metallicaa, no tuossa vaiheessa se ei kuitenkaan haitannut, ATM:n suhtautuminen naisiin oli kuitenkin sellainen neutraalin kiinnostunut.
Aika kuitenkin kuluu ja ATM huomaa ettei hänen vuoroansa tule, tällöin on ilmeistä ettei kukaan nainen yksinkertaisesti pidä hänestä, mitä pönkittää osaltaan nirppanokkaisten teiniprinsessojen kylvämien kommenttien ja tölväisyjen summa.
Jossain vaiheessa naiset alkavat inhoamaan häntä ihan suoraan, hienostuneen naisellisesti rivien välistä kuitenkin että kaikki voidaan tarpeen tulleen kiistää, mutta ATM kyllä haistaa sen inhon ja kaukaa.
Tässä vaiheessa on oikeutettua inhota niitä kusipäitä takaisin, vai puremattako pitäisi niellä? Ehkä yhden vihaisen kassajonovaarin ignooraaminen onnistuu, mutta ATM kohtaa tuollaista tasaista sanatonta inhoa joka kerta asunnosta poistuessaan ja pitemmän päälle sitä on pakko alkaa säteilemään takaisin, oli kuinka hyväntahtoinen tahansa, ettei kuole yliannostukseen.
Vastaukset 41
Vanhimmat
Eli 90 vuotias nainen inhoaa ATM:ä kaikkein eniten, koska on harjoittanut tätä inhoaan jo niin monta vuosikymmentä.
mikä siihen on syynä, että vihaatte naisia. Se jo yksin riittää syyksi karttaa kaikkia kaltaisianne, jos vihaatte KAIKKIA naisia ettekä pelkästään niitä, jotka ovat olleet teille törkeitä tai jos vihaatte niitä naisia, joiden ainut vika on etteivät ole kiinnostuneet teistä seksuaalisesti. Ja lisäksi se oman perseen ympärille käpertyminen tyyliin: kenelläkään muulla ei ole vaikeaa kuin mulla... Ei kiinnosta sellaiset ihmiset.
Itse olen nainen, joka teininä ja vähän sen jälkeenkin kuului siihen ignoreryhmään, mutta en sentään sen takia miehiä vihaa, vaikka mulle sanottiin jopa suoraan, etten tulisi koskaan saamaan poikaystävää ja kiusattiin koulussa vuosikausia. Paras kosto niille kusipäille on ollut näyttää niiden puheet vääriksi ja vielä lisäksi menestyä pirun hyvin.
Tämmöstä olemassaolon taisteluahan tämä elämä on. Ei kukaan ole luvannut että se olisi helppoa. Tässä maailmassa nyt vain ainut paikka, missä menestys tulee ennen työtä, on sanakirja. Ja tämä pätee asiaan kuin asiaan.
vahvoja, me kestämme mitä vain. Naiset voivat elää onnellisesti yksinkin, joskus jopa onnellisempina kuin suhteessa.
Tätäkin palstaa kun silloin tällöin lukaisee niin huomaa, että miehet täällä naisia haukkuvat minkä ehtivät. Naiset heittävät muutaman viestin takaisin, jos jaksavat. Ei paljon nämä kitinät täällä naista paina.
Minullakin oli nuorempana vaikeaa, eikä helppoa ole nytkään. En silti valita, monilla on vielä vaikeampaa. Suomi on hyvä maa asua, ei kannattaisi murehtia parinmuodostuksen vuoksi kun muuten meillä on täällä kaikki eväät hyvään, ihmisarvoiseen elämään.
kävin muuten äsken kaupassa ja lihatiskin nainen, joka ei ollut edes YT vaan KT ei hymyillyt yhtään minua palvellessaan.
Ja minä menin tänään bussilla eikä kuski hymyillyt. Varmaan vihasi minua.
Bussissa oli paljon muitakin matkustajia. Eivät nekään hymyilleet. Varmaan vihasivat minua.
Ja ajattele, kaupan kassakaan ei laittanut punaista mattoa maahan kun astelin kauppaan. Sekin vihaa minua!
viestit eivät taaskaan näy?
jos ei mikään muu.
...
Muistin virkistyksesi linkki, josta kaikki voi tarkistaa, millaisen naisen oikeasti kelpuutat:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000005&conference=500000000000006&posting
Kuten joku osuvasti kirjoittikin, on turha koulupudokkaan itkeä, että haluaa pomoksi menestyvään firmaan, vaikka rahkeet ei riitä. Silloin täytyy katsos itse muuttua.
Nostan hattua linkitystaidoillesi, mutta piipitystä en lopeta. Oikeastaan olen päättänyt "piipittää" aina kahta kauheammin kun yksikin kyrpäotsainen YT-jumala marisee asiasta. Häiritseekö kun kaikki eivät voitakaan niinkuin sinä?
Olen nainen, ns. harmaahiirulainen eli alemman tason nainen.
Älä suotta laita omalla kohdallasi piipitystä lainausmerkkeihin. Sun kohdalla se on tosiaan Piipitystä :-D
Palstalla on kyselty ATMien mainostaman vihan ja pilkan perään, tämä postaus oli mitä mainioin esimerkki asiasta. Hymiö perään että on oikein hauskaa. I rest my case.
omaa prinsessaa haluava, harmaahiirulaisia dissaava ja haukkuva "mies", niin kyllä, olet ansainnut osaksesi pilkkaa.
Itse asiassa toisia naisia haukkuvia naisiakin pilkataaan ja jopa vihataan. Löytäisitköhän siitä ryhmästä omasi, piipittäjä.
Niin onko ihme, jos vittuillaan? Jos minä menisin seisomaan torille ja kiljuisin siellä täysillä, etten saa munaa vaikka maksaisin, niin mitäs luulet, naurettaisiinko? Aivan. Ihan totta. Naurettaisiin.
Jos perustaisin topicin, etten saa miestä mistään, en edes Rölli-Peikkoa kiven alta, niin vittuiltaisiinko? Aivan. Ihan totta. Vittuiltaisiin.
Ei se ole vihaa. Mutta jos ottaa oikeudekseen olla joku valitusautomaatti jossa soi sama levy vuodesta toiseen, niin... Huh.
Sitä on vaikea uskoa itsekään mutta asia on niin että naiset aivan oikeasti vähintäänkin karttavat mutta useimmin vielä suorastaan halveksuvat minua.
Tämä ei ole pelkkää mielikuvituksen tuotetta, enkä aio kaunistella asiaa yhtään. Olen naisille A) ilmaa B) halveksuttava. Tästä on noin kymmenen vuoden tutkimustulos.
Hieman katkeroittaa mutta en vieläkään osaa suorastaan vihata naisia, osaa ehkä halveksun takaisin mutta sen nyt luulisi ymmärtävänkin. Haluan vielä tähdentää että lähtökohtaisesti olin naisia suorastaan jumaloiva poikanen mutta nyt alkaa lavasteet karista. Haluan tällä sanoa että ymmärrän joidenkin AT? -miesten naisvihaa oikein hyvin. Osalla menee varmaan vielä huonommin kuin minulla ja se on surullista.
>>Olen naisille A) ilmaa B) halveksuttava. Tästä on noin kymmenen vuoden tutkimustulos.
Tämäpä yllättävää. Luulin että olen ainoita miehiä Suomessa johon naiset suhtautuvat noin. On siis muitakin.
En tiedä mistä se johtuu. Naiset eivät tunteitaan paljon selittele. Näyttävät vain inhon ja vihan.
En ole alkanut vihaamaan takaisin, minusta sille tasolle meneminen veisi ihmisyyden. Sisälläni elää vieläkin, kaikesta huolimatta naisia jumaloiva, sinisilmäisen viaton poikanen.
Olen selvinnyt hengissä elämässä lähinnä juoksentelemalla pitkin maailmaa etsimässä "turmeltumattomia" paikkoja, ja keskittymällä hengellisiin päämääriin.
Olen arvaillut syitä, tässä teoreettisia arvailuja, ja näkökohtia:
1.) Suomessa ihmisillä asiat ovat kertakaikkiaan liian hyvin. Koska ei ole suurempia haasteita, naiset keskittyvät herneiden vetämiseen nenään, niskojen nakkeluun ja kiukutteluun. Tai sitten keksivät jonkinlaisen käsittämätömän uhrimarttyyrimentaliteetin, joka tekee heistä kunkkuja.
2.) Tällasta on vain Suomessa, maailman kaikista kirotuimmassa ja mustimmassa perslävessä. Muualla ihmiset, ja varsinkin naiset ovat enemmän normaaleja ja inhimillisiä. - Jonkin verran on niin, koska muistan kun 90-luvun alussa ensimmäisiä kertoja kävin Venäjällä, ja SIELLÄ NAISET KATSOIVAT SILMIIN, minusta se oli kuin olisi joutunut satuun... Olinhan tottunut että he katsovat läpi, tai ohi.
3.) Ehkä on niin, että naiset ovat oikeassa, että vika on minussa. Että en ole tarpeeksi "miehekäs". Miehekkyys kun on suomalaisille naisille ihan ykkösasia tässä elämässä, ei tarvitse kuin kurkista atuonne deittiin, niin KAIKKI NAISET ETSIVÄT SIELLÄ MIESTÄ ISOLLA M:LLÄ. Eikä nössöillä, tai herkemmillä miehillä ei ole asiaa edes kurkistaa ovenraosta.
4.) Hyvinvointikapitalistiimme liittyen, ehkä seksualaisuutemme on jotenkin vinoutunut. Samalla tavoin, kuin 1970-luvulla tapahtui seksuaalinen vallankumous, homobaarit täyttyivät nahkamiehistä, ja San Fransiscoon nousi kylpylöitä, ja meno oli villiä, kunnes AIDS sen katkaisi, kuin Jumalan Salama joka löi Sodomaan ja Gomorraan.. Niin ehkä tuo seksualinen "vapautuminen" näkyy vielä varsinkin heteroissa, joita AIDS-pelko ei sillätavalla ravistellut. Tämän seksuaalisen degeneraation syytä olisi, että nykynainen vaatii extreme-Miehekkäitä virikkeitä kiihottuakseen. Ja kaikki muu on vihattavaa ja halveksuttavaa, ja se kyllä tehdään selväksi.
5.) vika on seksuaalisuudessa sinänsä, se on mätää.
6.) Vika on heteroseksuaalisuudessa; vain heteron ovat rappiolla; bi, homo, lesbo ja muut ovat fiksumpia.
7.) Yhteiskuntamme elinkaari on lähestymässä kohti loppuaan, elinvoima on kertakaikkiaan loppu, kuten Rooman valtakunnalla.
8.) Nämä ovat lähestyvän maailmanlopun ja tuomiopäivän merkkejä.
Kohdassa 6 on virhe. Ks. mitä Oras Tynkkynen sanoo hs:n haastattelussa omasta kehostaan:
"Kolme vuotta sitten erosin, ja se käynnisti pahan ulkonäkökriisin, koska yksi erossa mainituista syistä oli hintelyys. Aloin käydä punttisalilla, mutta sillä oli enemmän henkinen kuin ruumiillinen merkitys minulle. Treenaaminen oli osa prosessia, kun opettelin hyväksymään itseni ja aloin taas ajatella, että kelpaisin vielä jollekulle.
Viime aikoina ulkonäköpaineet ovat laajentuneet koskemaan yhä enemmän miehiä. Tähän asti miehet ovat olleet näissä asioissa varsin neitseellinen markkina-alue".
Ja vielä suora linkki tuohon, jos et muuten usko minua: http://www.hs.fi/juttusarja/sielujaruumis/artikkeli/Oras Tynkkynen/1135235275186
Seksuaalinen suuntautuminen on ainoastaan seksuaalinen suuntautuminen, eikä kerro ihmisestä mitään muuta. Luonne, tavat, arvot, ulkonäkö, älykkyys jne. vaihtelevat kaikilla ihmisillä, ihmisryhmään katsomatta.
Jos rappiolla olo tarkoittaa tässä yhteydessä sitä, että on kumppanin suhteen pinnallisia arvoja, niin eipä me perusheterot yksin olla. Kyllä muutkin osaa!
Mielikuvat on mielikuvia: onhan se kiva uskoa romanttiseen kuvaan mm. alkuperäiskansoista, mutta harvoin hekään sen jalompia ihmisiä ovat kuin muutkaan ihmiset.
Sitä on vaikea uskoa itsekään mutta asia on niin että naiset aivan oikeasti vähintäänkin karttavat mutta useimmin vielä suorastaan halveksuvat minua.
Tämä ei ole pelkkää mielikuvituksen tuotetta, enkä aio kaunistella asiaa yhtään. Olen naisille A) ilmaa B) halveksuttava. Tästä on noin kymmenen vuoden tutkimustulos.
Hieman katkeroittaa mutta en vieläkään osaa suorastaan vihata naisia, osaa ehkä halveksun takaisin mutta sen nyt luulisi ymmärtävänkin. Haluan vielä tähdentää että lähtökohtaisesti olin naisia suorastaan jumaloiva poikanen mutta nyt alkaa lavasteet karista. Haluan tällä sanoa että ymmärrän joidenkin AT? -miesten naisvihaa oikein hyvin. Osalla menee varmaan vielä huonommin kuin minulla ja se on surullista.
Tuollaisessa tilanteessa kannattaa myöntää sairastavansa paranoidista skitsofreniaa ja mennä hoitoon.
Tuollaisessa tilanteessa kannattaa myöntää sairastavansa paranoidista skitsofreniaa ja mennä hoitoon.
Maistuis varmaan sullekin!
Pidä sinä vain hauskaa siellä terapiaryhmässä!
Eivät naiset halua keskustella, eivätkä puhua. He haluavat että kaikki miehet olisivat tosimiehiä, jotka teoissa osoittavat olevansa tosimiehiä, ja muunlaisten miesten on kadottava olemasta.
Jos uskoaa olevansa vainon kohde, niin...
On vaikea keskustella, jos toisen osapuolen kanta on noin jyrkkiä teesejä. Ei ole auttanut, että kertoo, etten itse ainakaan vihaa enkä halveksi yhtäkään miestä tässä maailmassa, en arvosta tosimiehiä yli muiden enkä halua kenenkään katoavan.
Eli keskustelun lähtökohta on, että ATM on oikeassa ja kaikki eriävät mielipiteet dissataan...
>> Eli keskustelun lähtökohta on, että ATM on oikeassa ja kaikki eriävät mielipiteet dissataan...
En sitä niin kokenut kyllä. Minulle oli ilo, kun löysin ATM:n kirjoitukset. Se rohkeus olla negatiivinen..
Kai siinä on kärjistämistä mukana, eihän naiset ole mikään yhtenäinen massa. On kivoja yksilöitä ja vähemmän kivoja, niinkuin miehissäkin on.
En minäkään haluaisi vihata tai halveksia, mutta joskus tunteet paisuvat yli, varsinkin kun ilmaisee jotain sellaista, josta ei ole ollut tietoinen, ja se tapahtuu äkillisessä purkauksessa. Yhtäkkiä voikin sanoa jotain merkityksellistä ja yleisesti relevanttia. Ehkä liioiteltua, mutta tärkeintä on saada asia sanotuksi. Ei aina voi vain olla kiltti.
Vaistosin kyllä, että siinä oli jotain... siis, että nämä asiat toistuisivat historiassa. Tuli epämääräinen tunne, että olen (Kollektiivinen Minä on) elänyt aiemmin, kokenut nämä samat asiat, lähinnä naisten epäreiluuden ja en ole hallinnut tunteitani, ja olen vahingossa luonut sellaisia poikien viha-ja kostoverkostoja kuin ristiretkeläisarmeijat, inkvisition ja natsismin. Että ensimmäisen kerran pystyin ymmärtämään mistä sellainen miesten viha voi syntyä.
Sitten näin rajan... kuin mustan kuilun ylle piirretyn rajan, jossa luki "tästä ei yli". Se raja olisi että alkaisi vihaamaan sokeasti, valikoimatta ja ennakkoluuloisesti jotain ihmisryhmää. Se olisi virhe, koska tarkoitus ei ole kuin tulla tietoiseksi omista tunteista, ja kun ne ovat valossa, mitä iilimatoja ja hämähäkkejä siinä onkaan, oppia elämään niiden kanssa rauhallisemmin.
Niin on sitten tärähtänyt?
Minä uskon olevani vainon kohde, Feminiinisen Sielun Omaavana, mutta Biologisesti Maskuliinisena Miehenä.
Kaikki jyräävät yli. Feministeille ja lesboille ei ole olemassa kuin Valtaa Käyttäviä Alfauroita, he eivät halua muusta kuullakaan, Herkemmistä Miehistä yms.
Heteronaiset taas Vaativat mieheltä Miehekkyyttä Isolla M:llä, ja muunlaiset miehet ovat heidän mielestään luusereita ja sekopäitä.
Minusta on hyvinkin perusteltua sanoa, että noin ylipäätään, naiset näkevät vain tietyntyyppisen miehen, ja muunlaiset miehet ovat heille ilmaa; halveksunnan ja inhon koteita.
Perustuuhan feminismikin siihen ajatukseen, että on yhtenäinen ihmisryhmä "naiset", jota toinen ryhmä, "miehet" sortaa. Sitten luodaan tältä pohjalta marttyyri-ideologia.
Olen tekemässä samaa, mutta Paljon Itseironisemmin, ja Tiedostavammin.
Hyviä huomioita, mutta tahtoisin lisätä tuohon vielä yhden seikan. Valittava mies kyllä herättää inhoa niin tavallisissa heteronaisissa kuin siilitukkaisissa feminatsilesboissa, mutta Ostos-TV:n sanoin: eikä siinä vielä kaikki! Kun tilaat tänään, saat kaupan päälle myös koko miessukupuolen halveksunnan! Sotiemme veteraanitkin kääntyisivät haudoissaan jos eläisivät kuullessaan, kuinka me selkärangattomat nyylät valitamme olemattomista, vaikka heidän täytyi puolustaa isänmaata vainolaisilta. Tai edellinen sukupolvi, suuret ikäluokat, jotka rakensivat maan meille valmiiksi, ja me vain ruikutamme... Jopa saman sukupuolen ikätovereillemme olemme säälin, inhon ja kenties parhaassa tapauksessa vihankin kohteita.
Mutta ei se mitään.
Tuohan kuullostaa ihan terveeltä omien tunteiden tutkiskelulta ja tiedostamiselta. Niin pitääkin tehdä...
Mutta se on (kai) eri asia kuin uskotella itselleen ja muille, että on jonkin ihmisryhmän vihaama ja halveksima?
"Eli keskustelun lähtökohta on, että ATM on oikeassa ja kaikki eriävät mielipiteet dissataan..."
Olet Emma niin oikeassa, niin oikeassa. Kaikki kertomuksemme ja omakohtaiset kokemuksemme, joita täällä vilpittömistä lähtökohdistamme jaamme ovat lähtökohtaisesti vääriä. Ehkä yksi prosentti siitä mitä sanomme liikauttaa vahingossa sekunnin murto-osan ajan jotain ATM:ien sisällä. Voihan sitä toki tälläkin tapaa vaikuttaa.
"kuin mustan kuilun ylle piirretyn rajan, jossa luki "tästä ei yli". Se raja olisi että alkaisi vihaamaan sokeasti, valikoimatta ja ennakkoluuloisesti jotain ihmisryhmää. Se olisi virhe"
Virhe? Minusta se on eneminkin oikeutettua, täyttää tyhjyyden mukavasti ja lämmittää yksinäisinä hetkinä.
uskot, että joku ihmisryhmä tahtoo sinulle aktiivisesti pahaa, hakeudu hoitoon. Jos kaikki ei aina mene nappiin ja ihmiset osaavat olla kusipäitä, ei ole syytä yleistää olevansa vainon kohde. Ellei ole vainoharhainen.
miten tämä "ATM-vaino" käytännössä ilmenee? Se, että ihmiset eivät nuole varpaanvälejäsi ei ole vainoa. Eikä se, että useimmille päivän aikana ohikulkeville ihmisille olet ilmaa. Niin olen minäkin, niin ovat kaikki muutkin. Enkä silti millään usko, että minua vainotaan systemaattisesti.
Rajan yli astuminen on virhe, koska samalla luopuu mahdollisuudesta saada täyttymystä ja lämpöä vihan sijaan rakkaudesta.
Mutta kenties sieltäkin voi vielä palata?
Teoriassa olisi kivaa tulla pois pimeältä puolelta, mutta mitä siellä sitten olisi? Tyhjyyttä, yksinäisyyttä, alakuloisuutta, kelpaamattomuutta ynnä muuta. Vihaisena sentään on jotain, paikka on täytetty jollain mikä sekin on paljon parempi kuin täydellinen tyhjyys.
En jaksanut kysyä kysymyksiä joihin en koskaan saanut vastauksia vaan vastasin niihin itse ja voi pojat että olen ollut vihainen ja elossa sen jälkeen. Paljon enemmän kuin kilttinä, yksinäisenä nahjuksena. Kiltteyshän sitäpaitsi on paha turn-off.
Toisin kuin jotkut muut ATM-kirjoittajat, minä en koe tulleeni vainotuksi, enkä siksi käytä tuota termiäkään. Totesin vain, että ruikuttaville miehille ei heru hyväksyntää sen enempää naisilta kuin miehiltäkään - ja tätä en usko kenenkään kiistävän.
Tavoite olkoon viedä tämä luuserius ja asianmukainen valitus riittävän pitkälle, jolloin kaikki osapuolet alkavat inhota (mikä ei vielä tarkoita vainoa, huom.). Jos mies väittää olevansa sorron uhri, feministit luonnollisesti näkevät punaista, sillä heidän sukupuolellaan on uhriuden yksinoikeus. Vanhanaikaiset heteronaiset taas tahtovat miehen olevan vahva ja suoraselkäinen, mikä taas ei sovi lainkaan pirtaamme. Oman sukupuolemme häpäisemisen yksityiskohtia pitää vielä hioda, mutta eiköhän ruikutus ja yleinen selkärangattomuus saa miehetkin lopulta inhoamaan ajatusta siitä, että heillä on kanssamme ainakin Y-kromosomin verran jotakin yhteistä.
Toisin kuin monet muut samaa harrastavat uskonnolliset ja ideologiset tahot, emme tule tekemään tätä siksi, että voisimme vedota marttyyriuteen todisteena oikeassaolostamme, vaan lähinnä harrastusmielessä.
Mottomme olkoon: Selkärangatonta ei voi murtaa!
Tyhjyyttä, yksinäisyyttä, alakuloa ja kelpaamattomuutta kokee jokainen meistä. Toiset enemmän kuin toiset, sitä en ollenkaan kiellä.
Mutta negatiiviset tunteet syövät sielua; viha on tuhoava voima ja pahiten se tuhoaa aina kokijan itsensä. Vihaaminen on helppo ratkaisu, mutta pitkällä tähtäimellä se ottaa enemmän kuin antaa, toisin kuin rakkaus.
Asiasta neljänteen: olen ajatellut kysyä jo aiemminkin, onko sinun mahdollista vaihtaa paikkakuntaa? Tietysti se on aika ääriratkaisu, mutta mietin, että jos sinulla on niissä piireissä, joissa liikut, niin vahva "ATM-leima", ettei siitä voi pyristellä pois (kuten jotkut kertomasi asiat ovat antaneet ymmärtää), niin onko mahdollista, että muuttaisit maisemaa ja aloittaisit puhtaalta pöydältä sellaisten ihmisten parissa, jotka eivät vielä tunne sinua? Tietysti se vaatisi aikamoista itsensä likoon laittamista, ettei paikanvaihdos vain pahentaisi yksinäisyyttä.
Miten tällaisella huumorintajulla varustettu mies voi olla ilman naista? (Huom! Lause ei sisällä sarkasmia, se on täysin viattoman hämmästelevä toteamus.)
Ruikuttajasta ei pidä kukaan. Oli se sitten mies tai nainen. Ruikuttaminen on vastenmielistä.
>> Jos kaikki ei aina mene nappiin ja ihmiset osaavat olla kusipäitä, ei ole syytä yleistää olevansa vainon kohde. Ellei ole vainoharhainen.
Sieltäpä tulee syytöstä. Paras puolustus on hyökkäys, vai? Hah. Johonkin kalikka kopsahti, enkä se ole minä.
että kaikilla ihmisillä on paskoja kokemuksia muista. Jokaikisellä. Eikä ihmisten enemmistö silti usko, että ihmiskunta tai toinen sukupuoli on heitä vastaan.
Musta tuo väite siitä, että naiset vainoavat jotain miesten ryhmää, vaatii sen perustelun.
>> Musta tuo väite siitä, että naiset vainoavat jotain miesten ryhmää, vaatii sen perustelun.
Olen miettinyt tämän päivän aikana asiaa, ja todennut että vaikkakin ehkä kärsin henkisestä ja fyysisestä rakkausvajauksesta ja kaipuusta, niin enin osa naisia suhtautuu minuun arjessa reilusti, toverillisesti, jopa ystävyydessä rakastaen.
Silti, olen sitä mieltä että he sortavat Herkkiä Miehiä.
Luulisin, että oikeastaan nämä menevät ja normaalit heteronaiset eivät ole saavuttaneet elämässään sellaista rakkautta ja seksuaalista tyydytystä kuin olen etsimässä. Eivät he koe sellaista miehiensä kanssa. Heidän suhteensa ovat melko arkisia; arjen kumppanuutta ja rutiiniseksiä.
Luultavasti he kiusaantuisivat kuollakseen, jos heidät pakotettaisiin kohtaamaan mitään syvempiä tunteita. He eivät ole valmiita kohtaamaan Tunneydintä. He pelkäävät, ja pakenevat sitä.
Minun on siis ihan turha kadehtia parisuhteellisia ja meneviä normatiivisia ihmisiä. Ei heillä ole sitä.
Ei minua vainota. Ei herkkyyttäni vainota. Ihmiset eivät vain kykene kohtaamaan oman itsensä syvyyttä, enkä voi pakottaa ketään siihen.
Enkä minä valita. Kunhan pelleilen aikani kuluksi.