Työhakemukset

Millaisia kokemuksia teillä yritysten aktiivisuudesta vastata lähetettyihin työhakemuksiin?

Mielestäni suurilla yrityksillä on mahdoton tehtävä vastata tuhansiin ja tuhansiin hakemusiin. Mutta olisi ainakin hyvä tietää että sen hakemuksen edes joku lukee.

Kertokaa kokemuksia, lukeeko hakemuksia kukaan?
41067
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

ainakin Nokian työhakemukset tulee kuormana tuonne UPM-Kymmene tehtaille ja ne jauhetaan uudelleen paperimassaks=)

Äänestä
  • Samat on kokemukset. Avoimet työpaikat vähenee ja joka paikkaan tulee sen ziljoona hakemusta. Aika pienet on mahdollisuudet tulla huomatuksi. Itse laitan viikottain jokaiseen oman alan lehti-ilmoitukseen hakemuksen menemään.

    Mutta mikä on vaihtoehto? Olla yrittämättä?

    Kunpa pääsisi edes haastatteluun. Sekin tuntuisi hyvälle ja antaisi toivoa.

    Äänestä

  • jokunen kirjoitti:

    Samat on kokemukset. Avoimet työpaikat vähenee ja joka paikkaan tulee sen ziljoona hakemusta. Aika pienet on mahdollisuudet tulla huomatuksi. Itse laitan viikottain jokaiseen oman alan lehti-ilmoitukseen hakemuksen menemään.

    Mutta mikä on vaihtoehto? Olla yrittämättä?

    Kunpa pääsisi edes haastatteluun. Sekin tuntuisi hyvälle ja antaisi toivoa.

    Kyllä! Haastatteluun pääsy olisi jo pienen juhlan paikka. Kyllä on surkeaa. Ja kohta taas valmistuu uusi vuosikurssi työttömiksi työnhakijoiksi.

    Äänestä

... kunnes otin hakemuksiini röyhkeämmän sävyn.
Pidin asiani lyhyenä ja tyyliltään " tälläinen on tarjolla, tässä on ansioluettelo, lukekaa sieltä.
Itsekehut ym. säästän haastatteluun!
Ja toimii!!! Vastauksia on tullut, kieltäviä tosin mutta onnistuin ainakin herättämään huomiota. Jotkut työnantajat jopa kiittelivät hakemustani!!!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


MIelipiteitä kaipaava! kirjoitti:

Millaisia kokemuksia teillä yritysten aktiivisuudesta vastata lähetettyihin työhakemuksiin?

Mielestäni suurilla yrityksillä on mahdoton tehtävä vastata tuhansiin ja tuhansiin hakemusiin. Mutta olisi ainakin hyvä tietää että sen hakemuksen edes joku lukee.

Kertokaa kokemuksia, lukeeko hakemuksia kukaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu