Minnehän ne katoaa noi ns. romuautot tai hylkyautoiksi luullut ajopelit?
Kaverilta loppu bensa -89 vectrasta ja auto jäi muutamaksi tunniksi tien pientareelle..kun hän palasi kanisterin kanssa auto oli poissa ja paikalla oli vain kuormurin renkaan jäljet!(hiekkatie).
Kaveri mielellään hakisi autonsa takasi kotiin kun on köyhä opiskelija eikä toisenkaan kulkupeliin ole varaa.Mulla on kyllä oma epäilys ettei se enään kuunaan autoonsa näe paitti säilykepurkin muodossa??
Minne katoaa Mansessa
12
2266
Vastaukset
- romutkin kelpaa
Kuulemma ihan järjestäytynyttä autojen keräilytoimintaa, myydään romuksi vaikka ei oma auto olekaan. Hankaluuksia tästä tulee alkuperäiselle omistajalle, kun ei saa autoaan pois rekisteristä kun ei ole kilpiä mitä vois luovuttaa.
- Ei voi
"Hankaluuksia tästä tulee alkuperäiselle omistajalle, kun ei saa autoaan pois rekisteristä kun ei ole kilpiä mitä vois luovuttaa."
Ootko koskaan kuullut rikosilmoituksesta? - mitäs muuta
Ei voi kirjoitti:
"Hankaluuksia tästä tulee alkuperäiselle omistajalle, kun ei saa autoaan pois rekisteristä kun ei ole kilpiä mitä vois luovuttaa."
Ootko koskaan kuullut rikosilmoituksesta?Joudut lähtemään tekemään rikosilmoitusta ja sehän jo on se hankaluus. Ja mitä siitä seuraa? Veikkaan, että verkkainen prosessi, ja jos autoa ei koskaan löydy niin ehkä joku päätös joskus tulee...
- uopiuup
mitäs muuta kirjoitti:
Joudut lähtemään tekemään rikosilmoitusta ja sehän jo on se hankaluus. Ja mitä siitä seuraa? Veikkaan, että verkkainen prosessi, ja jos autoa ei koskaan löydy niin ehkä joku päätös joskus tulee...
Ei kai kukaan niin tyhmä ole, että jäisi rikosilmoituksen tekemisen jälkeen odottamaan "jotain päätöstä"?
Heti kopio rikosilmoituksesta vakuutusyhtiöön ja akeen, niin saa vakuutukset ja ajoneuvoverot katkeamaan!
Muutenhan niitä saa maksaa maailman tappiin asti, vaikka auto olisi ollut jo ajat sitten naulatehtaalla.
Se on kyllä totta, että pöllityn auton omistajalle tulee ainakin laskuja, ellei muitakin vaikeuksia, jos ei viitsi edes rikosilmoitusta tehdä. Rikosilmoituksella saa kaikki vastuut katkeamaan. - Järki mukaan
mitäs muuta kirjoitti:
Joudut lähtemään tekemään rikosilmoitusta ja sehän jo on se hankaluus. Ja mitä siitä seuraa? Veikkaan, että verkkainen prosessi, ja jos autoa ei koskaan löydy niin ehkä joku päätös joskus tulee...
Muistaakseni rikosilmoituksen voi tehdä netissäkin, ellei oikeutta ole hiljattain poistettu. Ainakin alustava ilmoituksenteko onnistuu, myöhemmin voi käydä allekirjoittamassa paperit. Ilmoitus on nopea ja poliisit pääsisivät heti jäljille. Jos autolla on varkausvakuutus, korvaa se auton, ehkä ei täydestä arvosta, mutta jotakin ainakin.
- Sama kuin edellä
Järki mukaan kirjoitti:
Muistaakseni rikosilmoituksen voi tehdä netissäkin, ellei oikeutta ole hiljattain poistettu. Ainakin alustava ilmoituksenteko onnistuu, myöhemmin voi käydä allekirjoittamassa paperit. Ilmoitus on nopea ja poliisit pääsisivät heti jäljille. Jos autolla on varkausvakuutus, korvaa se auton, ehkä ei täydestä arvosta, mutta jotakin ainakin.
Vielä neuvoisin soittamaan autorekisterikeskukseen, saat kännykkään tiedon autosta rekisterin pohjalta, eli onko ajoneuvo poistettu vai liikenteessä, ajokilometrit viimeisen katsastuksen yhteydessä jne.
- jo uutena
Joten mikä oli ongelmasi?
T Hiiappikuski - Menee...
Kaikista autoista tulee joskus Ooppeleita ja ooppelin jälkeen ei ole mitään. Eli yksinkertaisesti ooppeli loppui. Meni pois. Ei siihen tarvi rikosilmoituksia.
- vie varikolle ..
kaupunki vie varikolle ns" hylky autoja .. jos näkevät auton "hylättynä".. kannattaa soittaa sinne varikolle ja kysyä.. viimeistää siitä tietää onko näin käynyt kun lasku tippuu postilaatikkoo.. eli noutolasku "
auton saa noutaa jonkun takuumaksun jälkeen eli se kattaa sen hinauksen ..- viikko pari
eiköhän se lappu pidä ensin olla viikon pari siinä ennenkuin vievät muuten on aika tientukkona ollut..hinausfirma vienyt toimipisteeseen kunnan käskystä?kannattaa laittaa joku oma viesti jos joutuu jättämään hetkeksi autonsa tien syrjään.
hyvällä syyllä kuten tämäkin (oli muutaman tunnin)saattaa olla,et´pääsee huomautuksella.
- autonkierrättäjät
keräävät kaiken minkä näkevät, multakin ovat vieneet 4 autoa, luvallani, mutta eivät edes papereita ole kysyneet. Pian kai alkaa katoon paremmatkin autot parkkiruuduista, niistä saa parhaan hinnan romuna.
- yksi uhreista
Ei niissä katoamisissa mitään mystistä ole, auto ja kolarikorjaamo Valto K. ne omin lupinensa romuraudaksi kerää.
Ihan sama onko uato kadun varrressa vai pihassa, kaikki kelpaa.
VK on ollut "oikeudessakin" em, Suomen "lait" suojelevat veekoon kaltaisia paskaläjiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1235594
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai954831Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1404784Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san3682245- 1232159
- 1081837
- 2561587
- 3731328
Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää
Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv11166Pääsit koskettamaan
Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.591161