..eli onko joku minimityöttömyysaika jonka jälkeen pääsee hakemaan koulutukseen??
Kurssi alkaisi marraskuussa ja olen vasta menssa työnhakuinfoon....
Kiitokset asiallisista vastauksista...
Kurssi alkaisi marraskuussa ja olen vasta menssa työnhakuinfoon....
Kiitokset asiallisista vastauksista...
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ei ole.
Joskus jostain luin että kaikki työttömät ja työttömyysuhanlaiset voi hakea ja päästä. Siis jos on irtisanottu tai vaikkapa YT-neuvottelut käynnissä (tuosta viimeisetä en ole ihan varma).
Valinta on sitten eri juttu. Oma työllisyys/työttömyystilanne saattaa vaikuttaa.
Ei niihin ole virallisesti mitään määräaikoja.
Voit hakea missä tilanteessa vaan, pääseminen on asia erikseen.
Noin kymmenen vuotta sitten hikasin olevani niin kaameassa ammatissa, että sitä ei voi yksinkertaisesti tehdä eläkeikään. Terveys menee. Otin loparit ja marssin työkkäriin. Suunnitelmat oli selvät kouluttautumiseen, rahaa vain uupui, hakupapereita kursseille.
Meni melkein kolme vuotta, ennenkuin huolittiin. Se oli tavallaan jo myöhässä, hype oli jo ohi.
No kursseja olen joutessani nyt käynyt paljonkin. Pääsen niille hyvin, olenhan totaaliluuseri ja kurssilla ollesani en näy työttömien tilastoissa.
Kun haet koulutukseen, mieti pirun tarkasti perustelusi. Ne näyttävät vaikuttavan paljon valintaperusteissa. Vaikkakaan valinnan perusteena ei saisi olla sosiaaliset syyt, aina pitä mainita lapsista, toimeentulosta, motivaatiosta jne.
Aika lapsellista teatteria, mutta niin se menee.