Moi,
olen 17 vuotias tyttö ja olen käyttänyt Yasminellea nyt 9 kk. Nyt on alkanut tulemaan kaikenlaisia oireita jotka viittaavat pillereiden harvinaisempiin haittavaikutuksiin SEKÄ ahdistuneisuuden fyysisiin oireisiin. Voinko lopettaa pillereiden syönnin 1-2 kk ja aloittaa sitten uudelleen mikä'li huomaan, että oireet eivät lähde? Tänään lääkäri sanoi, ettei johdu pillereistä oireeni, mutta onhan tämä ihan ihmisestä kiinni miten reagoi pilsuihin. Kommentteja! Kiitos etukäteen :)
olen 17 vuotias tyttö ja olen käyttänyt Yasminellea nyt 9 kk. Nyt on alkanut tulemaan kaikenlaisia oireita jotka viittaavat pillereiden harvinaisempiin haittavaikutuksiin SEKÄ ahdistuneisuuden fyysisiin oireisiin. Voinko lopettaa pillereiden syönnin 1-2 kk ja aloittaa sitten uudelleen mikä'li huomaan, että oireet eivät lähde? Tänään lääkäri sanoi, ettei johdu pillereistä oireeni, mutta onhan tämä ihan ihmisestä kiinni miten reagoi pilsuihin. Kommentteja! Kiitos etukäteen :)
Vastaukset 3
Vanhimmat
hormonitoiminnan niin pidät sen tauon....
Älä ihmeessä lopeta 1-2 kk:ksi. Tekee pahaa kropalle jos sitten aloitat taas heti uudestaan. Tuollainen lyhyt tauko on taatusti rankempi shokki kuin pelkkä pillereiden aloittaminen. Jos vakavia oireita on, vaihda yksinkertaisesti merkkiä, tai sitten pidät turvallisemman, vähintään 6kk tauon.
jos haluat pitää pillereistä tauon niin pidät ainakin sen verran pitkän tauon, että kerkeää ensimmäiset luomut tulla (tai n puoli vuotta), jotta ei hormonitoiminta ihan sekaisin mene.