Olen 19 vuotias nainen. Olin ihan ällikällä lyöty kun eräs kaunis päivä näin peilistä kuhmuraiset jalkani. Olen ollut niin keskittynyt seurusteluun etten ole edes huomannu sellutiitin tuloa. Miten voi olla edes mahdollista että näin nuorelle tulee sitä? Olen hoikka ja käyn päivittäin lenkillä..johtuuko tämä jostain geeneistä? Voinko itse vaikuttaa asiaan?
Ja tärkeintä;voinko mitenkään saada selluliittiä enää pois?
Kiitos vastaajille!
Ja tärkeintä;voinko mitenkään saada selluliittiä enää pois?
Kiitos vastaajille!
Vastaukset 5
Vanhimmat
Huomasin alle parikymppisenaä että selluliittia on tullut.
Nyt olen jo vanha sinuun verrattuna.
Sitä vain on joillakin ihmisillä, et ole ainoa.
En usko että selluliitti kokonaan, ainakaan pysyvästi häviää mihinkään.
Olen kaikki poppakonstit ja liikunnat, voiteet, TNS-laitteet, ym... kokeillut, mikään ei ole auttanut.
Eniten auttoi se kun hyväksyin itseni kaikkine selluliitteineni.
Mitään en ole elämässäni menettänyt selluliitin takia.
Kaikissa meissä on vikamme, jos selluliittia voi edes viaksi sanoa, se ei vaikuta millään lailla terveyteen.
Olen normaalipainoinen, että liikalihavuuskaan ei ole syynä selluliittiin.
minä olen myös hoikka ja minulla on selluliittiä. selluliitti ei liity siis vain ylipainoon ja se johtuu perimästä.
mitään vippaskonsteja selluliitista eroon pääsemiseen ei ole, ei ainakaan kohtuuhintaisia.
Itse pidän selluliitin hallinnassa siten, että syön kohtuullisen terveellisesti, juon paljon vettä, liikun kohtuullisesti (lähinnä vain lenkkeilyä...) ja pidän painoni kurissa. olen huomannut että jos painan neljäkin kiloa enemmän, on selluliittiä "huomattavasti" enemmän kuin jos painan vaikkapa sen neljä kiloa vähemmän - eli paino vaikuttaa jonkin verran. selluliitistä eroon en kokonaan kuitenkaan pääse; sen olen hyväksynyt. Selluliitti ei loppujen lopuksi ole mitään maailmaa kaataavaa ja kaikilla naisilla (oikeasti!) on sitä enemmän tai vähemmän.
kuntoplus (muistaakseni vai oliko se joku muu kuntoilu lehti...) lehdessä muistaakseni sanottiin, että jos selluliitistä haluaa kokonaan eroon, niin painoindeksin tulee olla niin alhainen, että se merkitsee huomattavaa alipainoa, jonka vuoksi tähän pyrkiminen ei ole kovin tarkoituksenmukaista.
tosi hankalaa saada pois, ruokailutottumuksilla voi välttää jonkun verran että ei lisää tulisi.
tuossa jotain tietoa..
http://www.yliopistonapteekki.fi/displayArticle.do?articleId=2023
Sama täällä, olen normaalipainoinen ja mulla on kunnon selluliitit jaloissa. Parhaiten (hinta/laatu suhteeltaan) mun mielestä niihin on toiminut säännöllinen kuivaharjaus ja kosteutus. Liikuntaa ja terveitä ruokailutottumuksia unohtamatta. Mutta siis rivakka kuoriminen kerran päivässä tekee ainakin mun muhkuroille ihmeitä, ei se niitä poista, mutta saa näyttämään ihon paremmalta. x)
Se voi vielä ainakin tuossa iässä joko lähteä kokonaan pois tai vähentyä huomattavasti. Selluliittia tulee kun rasvakerros on paksu. Ainoa keino selluliitin pois saamiseen on siis läskin hävittäminen, eli laihdutus tai kiinteytyminen. Läskikerroksen ohetessa muhkuratkin alkavat tasoittua. Simple.
Ja siis vaikka onkin normaalipainossa niin se ei tarkoita että ei olisi sitä läskiä tai selluliittia. Alipainoisellakin voi olla selluliittia. Lihashan painaa enemmän kuin läski.