Onkos kenelläkään kokemusta (tai oletteko kuulleet kavereiltanne) Tokiossa työskentelystä? Työkulttuuri, asuminen, kaikki faktat kiinnostavat.
Töissä Tokiossa?
Maiko
5869
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
katso helsingin keskustasta yksiön vuokraa/kk ja kerro se sadalla. pääset lähelle tokion tasoa.
Ja mikä on kerroin jolla kerron pääkaupungiseudun palkkatason? :)
Kaikki lienee suhteellista, Tokiossakin..
..japanissa jokin aika sitten työskennellyt ystäväni kertoi että esim. auton hankkimeinen on hankalaa,koska sinulla pitää olla oma autonpitopaikka hankkiaksesi auton!
Ja en muista puhuiko hän vuokrapaikasta vai mistä,mutta sen kuitenkin muistan että se maksoi kyllä aivan kipeesti!
se auto on sit halpa
Tokion keskustassa ei juurikaan duunareita asustele. Johtuen korkeasta hintatasosta. Palkat ovat suhteellisen alhaiset tavallisella duunarilla. Esim. tarjoilijat ym. mcdonalds duunarit ansaitsevat Tokiossa n.1200 yen/tunti. Asuntojen vuokrat ovat Helsingin tasoa. Tosin tarvitset ensin tyopaikan jotta voit vuokrata pysyvan asunnon Japanissa. Kaytannossa tyoviisumi tai puolisoviisumi kelpaavat. Autoa ei voi tosiaan rekisteroida Japanissa jollei ole osoittaa sille parkkipaikkaa. Siksi esim. Tokiossa voi tormata hyvinkin 400 kilsan paassa olevien paikkakuntien rekisterissa oleviin autoihin. Autojen hintataso taalla on sama kuin Suomessa. Lisaksi autojen verotuskaytanto mennee niin etta, mita suurempi (tilavuudeltaan) auto sen enemman maksat veroa. Talla hetkella ulkomaisten on erittain vaikea saada toita Japanissa. Ainoana poikkeuksena taydellista englantia puhuvat opettajat joilla on kysyntaa. Ilman Japaninkielen perustaitoa on melko turhaa pyrkia minkaanlaiseen tyohon. Mutta ainahan voi yrittaa... Tervetuloa Japaniin