länsimäki vs jakomäki

kumpi?

moi, en tunne paikkoja joten kysyn teiltä. mitä voitte kortoa kyseisitä alueista.

Jakomäki, hesa vs. Länsimäki, vantaa.

Kumpi kivempi alue. onko esim jakomäessä palveluitea esim kauppoja lähel jne.

itse on ole paikallisia, siksi kysyn.

-kiitti!

18

4763

    Vastaukset 18

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • l-mäki 30-v

      jakiksessa on lähes pelkästään vuokra-asuntoja kun taas länsimäessä niiden osuus on n. 35%.voit päätellä itse mitä se vaikuttaa alueen rauhallisuuteen. länsimäestä löytyy kirjasto, terveyskeskus, apteekki, koulut, useampi kauppa ja metrolle lyhyt kävelymatka.kapakoitakin löytyy, jos niiden perään haikaat.asukkaat on enemmistöltään keski-ikäisiä tai sitten vanhempia.
      toki täältäkin löytyy ns. syrjäytyneitä, mutta vähemmän. ja maahanmuuttajia vaan missäpä niitä ei nykypäivänä olisi.

      • on ihan viihtyisä paikka

        mielestäni lÄNSIMÄKI on viihtyisä asuinpaikka -
        väljästi rakennettu, vaikka kerrostalot ovatkin korkeita on piha-alueet ja talojen välialueet jätetty puille ja luonnolle vapaaksi - lenkkimaastoja löytyy ja edellinen vastaaja jo kertoikin palvelut -
        viihdyn täällä vallan mainiosti


    • helinäkeijutar

      kumpaankaan...
      musta ne on kummatkin paikat tosi rauhattomia, nistejä ja juoppoja on kummassakin ja talo "ryhmät" ovat suoraan 70-luvulta, todellisia lähiöitä. mutta jos ei ole vaihtoehtoja niin ehkä sitten mieluummin Länsimäkeen.
      niiden välissä on kyllä Rajakylä, omakoti-ja rivitaloaluetta, vähän rauhallisempaa.

    • kiti1111

      Jakomäki on sentään helsingin puolella ja täältä on huomattavasti eli puolet havempaa kulkea kaupungille kuin sieltä vantaan länsästä!! Ja todellakin halvemmat asunnot. Mutta itsehän tuon päätät. Palveuita ihan riittävästi jakomäessäkin ja malmille pääsee 10min jos jotain ihmeellistä sattuu kaipaamaan. Älkää aina mollatko Jakista! Huono maine juontaa 70 luvulta eikä tää meno enää sellasta ole kun suurin osa asukkaista on eläkeläisiä. Että näin.

    • asiantuntija

      Kyllä suosittelen tuota Länsimäkeä... Mutta jos haluat tasoa niin ei Maalinauhantielle... Se on se kyseisen paikan 'ghetto-corner'.:) Muuten paikka on ok, ja Mellunmäen metrolle on kävelymatka useimmista pisteistä. Palveluita ei ole paljon, mutta Kontulan ostoskeskus ei ole kaukana ja Itikseen pääsee metrolla.

    • hoijakkaa

      Jos sä tosissas tältä pellepalstalta kyselet apuja tulevan asuinpaikkasi valintaan niin taidat olla vähän syvemminkin avun tarpeessa.

      • Asiantuntija

        Pellepalsta? En oo kyllä paljoo lueskellut, mutta ihan normaalilta se minusta vaikuttaa...


    • Länsimäkeläinen

      Länsimäkeen kantsii muuttaa.. Jakomäki on iha spurgumesta. Länsä on Vantaan Chicago!

      • vaiko sittenkään.

        Molemmat ne on (jakomäki ja länsimäki) niitä kerrostalolähiöitä missä asuu köyhää ja alkoholisoitunutta porukkaa.


      • ..,
        vaiko sittenkään. kirjoitti:

        Molemmat ne on (jakomäki ja länsimäki) niitä kerrostalolähiöitä missä asuu köyhää ja alkoholisoitunutta porukkaa.

        Nyt muutaman vuoden täällä Länsimäen perukoilla rivitalossa asuneena sanoisin paikkaa varsin rauhalliseksi. En sitten tiedä miten lähempänä metroa/vuokra-alueella, mutta samanakaltaisia tuntuvat olevan kaikki metro/juna-asemien ympäristöt paikasta riippumatta.
        Mitä matkakuluihin tulee, niin stadin sisäinen lippu maksaa saman kuin stadilaisellekin eli kun ottaa pienen aamulenkin metrolle niin säästää rahaa ja saa liikunntaa ;)

        Mitä Rajakylään tuossa välissä tulee, niin rauhallisempaa aluetta pääkaupunkiseudulta hyvien yhteyksien päästä hakea (tuo vähän rauhallisempi kommentti antaa olettaa, ettei sen kirjoittaja ole Rajakylässä ikinä käynytkään), tosin hinnatkin ovat melkoisesti korkeammat..


    • tunningdude

      Jos otetaan turvallisuus huomioon ja viihtyvyys niin Länsimäki on oikea valinta

      • it nörtti

        Hieman huvittaa nuo muutamat kommentit että "täynnä nistejä" ja "siellä asuu köyhää ja alkoholisoitunutta porukkaa" :) Lieneekö nuo käynytkään koskaan Länsimäessä.
        Asun itse länsimäen itäpuolella Westerkullan kartanon läheisyydessä pienkerrostalossa ja voin sanoa n. 3 vuoden kokemuksella että rauhallinen ja mukava paikka, lenkkeilymaastot on mitä parhaat ja metrolle on kävelymatka. Ehkä tuo länsipuoli on sitä "rauhattomampaa" aluetta mutta ainakin tämä itäosa on hyvin rauhallinen.
        Ps. olen itse työssäkäyvä ja en ole alkoholisoitunut :)


      • Länsimäen Kaahari
        it nörtti kirjoitti:

        Hieman huvittaa nuo muutamat kommentit että "täynnä nistejä" ja "siellä asuu köyhää ja alkoholisoitunutta porukkaa" :) Lieneekö nuo käynytkään koskaan Länsimäessä.
        Asun itse länsimäen itäpuolella Westerkullan kartanon läheisyydessä pienkerrostalossa ja voin sanoa n. 3 vuoden kokemuksella että rauhallinen ja mukava paikka, lenkkeilymaastot on mitä parhaat ja metrolle on kävelymatka. Ehkä tuo länsipuoli on sitä "rauhattomampaa" aluetta mutta ainakin tämä itäosa on hyvin rauhallinen.
        Ps. olen itse työssäkäyvä ja en ole alkoholisoitunut :)

        Olen asunut yli 10 vuotta Länsimäessä, että kyllä kokemusta piisaa. Turvallinen paikka Länsimäki on...


    • LÄnsimäen uudisasuka

      Kiva lukea tuollaista kun itse juuri ostin elämäni ensimmäisen oman asunnon Länsimäestä ja ei tarvi seutulippuja ku Vantaalle pääsee Vantaan lipulla ja Hesaan Hesan lipulla. Kaikin puolin hyvä homma ja liikkumista ajatellen. Jakixessa on täysin bussien armoilla. Metro on kuitenkin todistetusti luotettavin HSL kulkuväline.

      • real liffee Tsadissa

        Ja metrossa hius jakauksetkin tehdään naapurille kirveellä..))


    • VRJunaonpylly

      ja kotiin pääsee ilman VR.ää kateeksi käy mua Korsolaista :( ja helsingin sisäinen on tosi halpa oikee vantaan loiskylä Helsingille :)

    • PatrickKane

      Itse oon asunu Länsässä junnusta (4v.) asti ja vaikka joka keväinen namusetä, maalinauhantien alepan spurgut ja maahanmuuttajavoittoinen koulu toivat vähän väriä elämään niin kyllä on kannattanut ! Kyllä mä oon täällä viihtyny varsin hyvin koko elämäni vaikka ei tää paikka ole ollu mikään maailman rauhallisin aina. Viime aikoina rauhottunut kummasti. Vantaan Chicago, mitä :D

      • ♥♥♥♥♥♥♥

        En tiedä en ehkä muuttaisi. Ne talot tuo mieleen moskovan lähiön


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      72
      1158
    2. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      101
      1120
    3. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      75
      987
    4. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      973
    5. Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta

      https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen
      Kuhmo
      22
      917
    6. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      126
      890
    7. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      131
      840
    8. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      58
      795
    9. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      27
      771
    10. Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!

      Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m
      Tv-sarjat
      6
      758
    11. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      45
      686
    12. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      46
      681
    13. Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa

      Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      143
      652
    14. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      132
      652
    15. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      637
    16. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      48
      630
    17. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      80
      612
    18. Mihin Asiakirjat ovat voineet kunnasta kadota???

      LUE kuinka verorahoja haaskattiin Yle: Ähtärin pandalaskelmat salattiin ja hukattiin - Satakunnan Kansa https://share.
      Ähtäri
      58
      611
    19. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      48
      604
    20. Voisiko vielä välillemme jotain kehittyä

      Vai heihei ja ei nähdä enää.
      Ikävä
      35
      600
    Aihe