mooi! eli siis oon aina halunnu laulajaks, mut en tiä miten se onnistuis. idols ois yks, mut huono puoli on se et seuraavaan idolsiin ku pääsisin ni se ois visssii vast 2 vuode pääst? eli en millään jaksais niin kauaa oottaa.. =/ ja oon törmänny netis semmosil sivuil mis voi lähettää demon, mut siinä taas sellane ongelma, et en osaa tehä tai siis ei oo mitään hyvää nauhotusvälinet ja muutenkaa ei oo hallus demon tekemine.
tietäskö joku esim jotai paikkaa tai jtn mihi vois vaa mennä laulamaa ettei tarttis demoo tai sanoisko joku et mitä mun kannattais tehä? :D
Miten Laulajaksi?? :>
4
826
Vastaukset
- esimerkix
Ensinnäkin ehkä helpoin tapa nousta suosituksi laulajaksi on joku Idolsin tapainen laulukisa, jota puoli Suomea katsoo.
Realistisempi tapa on etsiä/perustaa bändi (ks. esim. muusikoiden.net -> Wanted). Meet laulamaan, ja sitten ootkin jo bändisi _laulaja_.
Ja sitten kannattais tehä semmonen ihan perustarkistus, että jollain kohtalaisella mikillä äänität lauluasi. Laulu kuulostaa omiin korviin paremmalta kuin ulospäin. On ihan tosi, että kukaan ei oo automaattisesti hyvä laulamaan, vaan se vaatii useamman vuoden laulutunteja tai vielä useamman vuoden omaa harjoittelua. Ja vielä lisäyksenä se, että yksin/netin avulla on sairaan vaikea oppia laulamaan oikein.
Mutta jos oot jo oikeasti hyvä laulaja, niin meet vaan vakuuttamaan jonkun musa-ammattilaisen esim. musaopistolta, nii eiköhän se osaa neuvoa, että kelle kannattas mennä puhuu. - laulanut
omalle mp3 -soittimelle. Joissain malleissa on mukana mikki. Siinä nyt vähän kuulee, miltä kuulostaa, varsinkin ilman mitään taustoja. Musta olis paras hankkia kavereita, joilla on samoja intressejä ja alkaa suunnitteleen jotain, kysyyn valmennusta musaopistosta tms. Musta ilmotaulujen perusteella on vaikee hakee bändiin, jos on epävarma omista taidoistaan. Tai musaope olis kiva olla valmiiks tuttu ja innostava, mitä sellasii nyt jostain ojanpenkereiltä hakemaan.
- esiille!
Ilmoittele ahkerasti tuttavapiirissä ja vaikkapa ilmoitustauluilla halustasi tarjoutua laulamaan häissä jne. koilota bänditoiveistasi kaikille, kyllä joku muistaa sut, kun naapurin peten bändin laulaja lähtikin vaihtoon hollantiin..
Eli aktiivisesti porukkaa kasaan vaan!
Itse voit hyödyntää ajan hakemalla kirjastosta paljon nuottivihkoja ja opettelemalla mieluista ohjelmistoa jo valmiiksi. kirjastosta löytyy myös lauluoppaita ja videoita sekä tietenkin musiikin teorian alkeita käsitteleviä vihkoja. Kuuntele myös paljon erilaisia laulajia ja käy keikkojen lisäksi myös musaopistojen laulunopiskelijoiden konserteissa (kuulet, miltä laulu ilman mikkiä kuulostaa ja korvasi harjaantuu)
Pinnallinen on tämä aika, joten myös ryhdikkääseen ja simpsakkaan olemukseen voisi vaikka tanssituntejen kautta panostaa.
Onnea!- 3v pillu
Oon 3v ja haluun laulajaksi !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä18811688- 298174
Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.586126Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1715066- 384842
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai464442Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1104337- 1163799
- 803300
- 481811