nyt kun olen tutustunut ao kirjallisuuteen ja itsekkin pyrkinyt noudattamaan niitä ohjeita, niin kovasti petyin siihen viimeiseen toteamukseen eräästä lähteestä, että et laihdu jos syöt 6000 kcal ja kulutuksesi on 4000, eli vhh vaikutus perustuu paljolti siihen että karsitaan pois hiilihydraatteja ravinnosta ja niitä ei korvata syömällä lisää rasvaa ja proteiinia. kolme viikkoa odotin sitä ruokahalun laskua joka pitäisi tapahtua hiilihydraatit pois jättämällä, sitä ei tapahtunut, joten olen varmasti niinsanottu tunnesyöppö !?
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
tulla. Meinaan se että ruokahalut vähenee. Tottahan se on, että et saa syödä enempää kuin kulutat.
Tunne syömiselle ei varmaan mitään mahda, mutta kun syöt niin syö VHH ruokaa. Muista välttää liian rasvattomia ruokia, jotta et joudu "säästöliekille". Rasva polttaa rasvaa!
Tähän asti säästöliekki on johtunut siitä että syö liian vähän. Onko nyt tullut jotain uusia tutkimuksia joissa on todettu että se johtuukin liian vähästä rasvan syönnistä?
Siinä samassa tutkimuksessa on varmaan todettu tuokin "rasva polttaa rasvaa"-tulos. Tuollaisestakaan en ole ikinä kuullut.
omasta kokemuksesta.
Näin minulla kävi. En ole lukenut tutkimuksia.
Ihme oli kun veren rasvahapot vähenivät kuurini aikana yli 50% ;-) ja olo oli muutenkin AIVAN UPEA.
Työpaikkalääkeri oli mieleissään ja suositteli jatkamaan.
Niin että sinun tapauksessasi menet säästöliekille jos syöt liian vähän rasvaa eikä siitä että vain syöt liian vähän? Millä olet todellut tuon kaiken?
Millä tavoin olet todennut että sinun tapauksessasi "rasva polttaa rasvaa" tai mitä tarkoitat tuolla sanomallasi?
Voithan sinä mennä säästöliekille ja rasvaakin voi palaa, mutta kerro nyt kaikille että miten olet todennut ilmiöiden tapahtuneen nimenomaan kuvailemillasi tavoilla?
kuulustelu?
Musta vaan tuntuu siltä ja hyvä niin!
Ihme jankkaamaista!
Olo on viimisen päälle ja se on minulle pääasia.
Tulikin löydettyä tämäkin palsta......
"Muista välttää liian rasvattomia ruokia, jotta et joudu "säästöliekille. Rasva polttaa rasvaa! "
Jos annat neuvoja niin on aivan kohtuullista että myös perustelet ne.
Mutta annoit silti vastauksen, elikkä tuo neuvosi on pelkkää mutu-tietoa ja niin ollen subjektiivista kuin mikä, tietoarvoltaan nolla.
tämän olevan keskustelupalsta, jolla ihmiset keskustelevat, eikä mikään totaalisen tiedon laari.
Nyt kun ole aamun tutkinut tätä paikkaa, niin miksi te jotka selvästi vastutta tätä dieettiä/elämäntapaa täällä yleensäin vouhkoatte?
Tuossa kun olen vaakaa katsellut muutamankin ajan, niin aina kun syö vähärasvaista lihaa jne, niin paino ei laske. Siten kun vetelen enemmän rasvaa niin laskee. Lisäksi rasvaisen lihan syönnin jälkeen illalla nukkumaan mennessä keho hikoaa ja tuntuu kuin keho tekisi töitä.....
Voipi olla MUTUa, mutta näin täällä.
Ja todellakin. Olo ei ole ikinä ollut näin energinen, yöunet hyviä jne. !
jotka eivät voi elää ja syödä ilman jotain ihme tutkimuksia. Järkevästi ajattelevalle ihmiselle riittää oma tuntemus ja jos jokin ravintovalinta tekee hyvää ja terveys kohenee, paino laskee niin mitä tutkimuksia siihen tarvitaan. Itse kunkin on elettävä oman kroppansa kanssa. Onhan se vhh-maailmassa yleisesti tiedossa ja monien itse kokema totuus että kun syö rasvaa niin laihtuu.
Tällä palstalla esitetään faktana kaiken laista roskaa eikä VHH:laiset ole tämän roskan levittäjinä lainkaan vähemmistönä. Vähemmistönä he sen sijaan ovat jos perusteluiden määrää lasketaan.
Vastustajiksi lasketaan täällä jokainen joka kysyy perusteluita sille mitä joku VHH-lainen väittää. Mutta eikös tämä ole julkinen keskustelupalsta ja tuntemattomien ja epäilyttävien väitteiden kyseenalaistaminen avaa hyviä keskustelumahdollisuuksia, niin tällä kuin muillakin palstoilla. Paitsi silloin kun väittäjä ei halua että väitettä kyseenalaistetaan vaan se pitäisi uskoa tuosta vaan.
Mutta sinun kanssasi tämä juttu tuli selväksi, sinä annoit neuvoja mutu-tuntumalla ja myönsit sen.
Joillekin voipi tulla mieleen, että jos jopa nukkumaan mennessä hikoaa, on kyseessä todella suuri ylipaino ja erittäin huono kunto.
...tutkimuksiin? Ruoan hiven- ja muiden aineiden pitoisuudet on tutkimuksilla todettu ja niiden tuloksena myös VHH-lainen voi laskea miten paljon pitää kaalia ja tomaattia syödä saadakseen riittävän määrän x-vitamiinia ja y-hivenainetta.
Tarvittava ruoan määrä on niin ikään tutkittu, mikä on liikaa ja mikä ei. Ja jopa sekin millä nälän tuntemuksen saa tukahdetettua.
Minusta olisi rasittavaa elää niin että joka päivä ja jatkuvasti pitää laskea joka suupala ja tutkia jokaisen aineksen tuoteselostukset ja sitten punnita ruokansa ja miettiä mitä syö nyt ja mitä pitää jättää pois.
Onneksi minun ei tarvitse elää tuollaisessa tutkitussa keinotekoisuudessa, vaan voin elää pelkästään kroppani tuntemuksien kanssa vähät välittäen moisista tempuista tai rajoituksista, ja kroppa kertoo että se voi hyvin, on vahva, terve ja kestävä, vailla ylipaino-ongelmia. Ja että liikunta on terveyden A ja O, ei mikään ruokavalio.
MUTU tuntumalla koska en ole alan lääkeri.
Sinä varmaankin olet ammattilainen?
Voin laittaa veriarvoni tänne uudelleen ennen / jälkeen VHH dieetin.
Jos se sinun mielestäsi on sitä faktaa?
Ei tarvitse olla lääkäri tietääkseen ravitsemuksesta jotain, kuten ei tarvitse olla olla tuomari tietääkseen laista jotain tai lentäjä tietääkseen lentämisestä jotain.
Ei tarvi laittaa niitä veriarvoja tänne, uskon kyllä muutenkin.
Kaikki eivät täällä myönnä esittävänsä mutu-tietoa mutuna, vaan faktana. Siksipä halusin tietää mihin väitteesi perustuu.
Ai, onko se vhh-maailma jossain ulkoavaruudessa? (Ainakin näiden juttujen perustella kyllä)
on faktaa ja tärkeää tietoa kun sen tuntee omassa kehossaan. Tutkimuksia tulee ja tutkimuksia menee, väärin on niiden pohjalta alkaa elämäänsä rakentamaan. Sinulle varmaan ainoa ohjenuora elämässä on tutkimus jonka viralliset tahot ovat ottaneet ainoaksi totuudeksi. Sen pohjalta on varmaan helppo rakentaa lautasmalleja.
Minun elämässäni mutu ja tieteellinen fakta yhtenevät aika pitkälti. VHH:oon verrattuna se on tpdella helppoa totuutta. Sen tunnen omassa kehossani. Kuten myös sen että lautasmalli sopisi minulle paljon paremmin kuin VHH, sikäli jos yleensä viitsisin noudattaa lautasmallia ihan tarkalleen. Lähellä kuitenkin ollaan. Minä voin syödä ihan sen mukaan mitä kroppa kertoo, ei tarvi lueskella fineleitä ja laskeskella kaloreita sun muita, eikä sen koommin tarvi miettiä että miten sen säästöliekin voi välttää. Että siinähän sitä totuutta sitten kerrakseen.
jos on tunnesyöppö. Tai jos päivittäin onnistuu ruuan päätteeksi vetämään vaikka litran jugurttia tai piimää niin kyllä siinä sitten lähtee nälkä ja mahaa kivistää loppupäivän.