Itse mieluiten kirjoittelen intensiivisemmin pari kolme viikkoa, esim. päivittäin viestin ja sitten voitaisiin alkaa järkkäilemään tapaamista tms. Näin on useimpien kanssa mennyt ja sopii mulle tosi hyvin. Asia etenee. Sitten satun alkamaan kirjoittelemaan tyypin kanssa, joka kirjoittaa ehkä kaksi kertaa viikossa, niin se tuntuu jotenkin tosi nihkeälle. Tuntuu, että eihän sitä oikeasti kiinnosta pätkän vertaa. Alan miettimään, että pitäisikö kirjoittaa jollekin toiselle samalla, vaikka mieluiten kirjoittelisin yhden kanssa vain kerrallaan ja katsoisin sen ns. loppuun, ennen kuin siirryn seuraavaan.
Joskus olen tällaisen jahkailevan kanssa kirjoitellut kuukaudenkin ja kyllä tuntui jälkikäteen, että aika meni hukkaan, kun hommasta ei tullut mitään kuitenkaan, niin kuin täällä usein käy. Varsinkin, jos näkee, että viesti on luettu, alkaa todella tuntua, että eipä paljon taida kiinnostaa ja tekis mieli lopettaa koko kirjoittelu ihan vain tämän takia. Monen kanssa yhtäaikaa en oikein jaksaisi alkaa kirjoittelemaan, vaikka en sitä mitenkään pahana pidäkään. Haluaisin vaan keskittyä yhteen kerrallaan.
Joskus olen tällaisen jahkailevan kanssa kirjoitellut kuukaudenkin ja kyllä tuntui jälkikäteen, että aika meni hukkaan, kun hommasta ei tullut mitään kuitenkaan, niin kuin täällä usein käy. Varsinkin, jos näkee, että viesti on luettu, alkaa todella tuntua, että eipä paljon taida kiinnostaa ja tekis mieli lopettaa koko kirjoittelu ihan vain tämän takia. Monen kanssa yhtäaikaa en oikein jaksaisi alkaa kirjoittelemaan, vaikka en sitä mitenkään pahana pidäkään. Haluaisin vaan keskittyä yhteen kerrallaan.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Mä en tollasia jaksa yhtään. Ne on niitä "olen vain katselemassa" vaikka kuinka lukisi että etsii tos.tark ja plaa plaa plaa...tollasiin on ihan turha tuhlata aikaa. Uutta pykälään vaan
Jotenkin tosi ylimielinen kuva tulee tuolla tavalla kirjoittelevasta tyypistä. Aloin nyt sitten kirjoitella yhden toisen kanssa tässä samalla ja jos hän on vähän aktiivisempi, niin tämä eka jahkailija jää toki sivuun jo ihan luonnostaan. Voinhan itsekin sille aina silloin kirjoitella, kun ei ole ketään aktiivisempaa 'meneillään'.
useammin.. Naisena mulla on ainakin vaativa työ ja lapset yms. eli ns. muutakin elämää. Silti olen löytänyt ihanan ihmisen, jolla samanlainen elämäntilanne. Hänen kanssaan ymmärretään toistemme kiireet. Pitää ymmärtää ihmisten erilaisia elämäntilanteita.. Ei kaikki ehdi notkua joka päivä viestittelemässä. Pitää olla kärsivällinen tällaisten ihmisten kanssa. Itselläni myös se hidastaa, että viestejä tulee päivittäin kymmeniä.. eihän niihin pysty mitenkään kaikkiin vastaamaan ja jos pitäisi vielä joka päivä.. huhu, huh.. mitä vaatimuksia.
Ymmärrän kyllä, jos kerrotaan, että ei kerkeä sen ja sen syyn takia kirjoitella. Eli olis hyvä tuoda esiin, meinaako ylipäätään vielä kirjoitella, jahkailusta tulee fiilis, että tais lopettaa eli mennään eteenpäin, jos ei mitään syytä ole kerrottu... Kaiken maailman tyypeille ei tietenkään tarvi vastata ja käyttää sitä energiaa heihin, vaan kannattaa kyllä mielestäni säästää se aika sille yhdell/kahdelle, joiden kanssa tosiaan haluaa kirjoitella, jos aika on kortilla.
miesten maailmaan. Eipä sittenkään. Sullahan vastapuoli ei häviä mystisesti.
Osalla ihmisistä (myös miehistä) on myös muuta elämää kuin netti ja pakonomainen deittailu 24/7.
Riippuu naisen omasta aktiivisuudesta, mutta ainakin itse vastaan treffi-viesteihin 2-3 kertaa viikossa. Tarvittaessa useammin, jos nainen vaikuttaa mukavalta, samanhenkiseltä ja muutenkin aloitteelliselta.
Mutta naiset, jotka deittailevat tuli pyrstön alla, antavat itsestään yleensä sellaisen kuvan, että
- on kiire löytää kumppani kuin kumppani mahjdollisimman nopeasti (kaikki käy)
- on monta rautaa tulessa
- ollaan malttamattomia
Jos kirjoittelu ihmisen kanssa ei niin hirveesti merkitse, kirjoittelee nyt vaan jotain niitä näitä, niin vastaamiseen ei nyt tarvitse käyttää niin hirveästi energiaa ja aikaa. Tällaisissa tapauksissa, kun viestit kirjoitetaan "vasemmalla kädellä" nopeasti vastaaminen voi joskus olla helpompaa.
Jos kirjoittelu taas merkitsee paljon, haluaa oikeasti kirjoittaa asiaa, ja ehkä jopa jotain syvällisempää, ei vastaus ehkä aina tule viidessä minuutissa. Näin välillä mula, mutta eri ihmisethän tutustuvat niin eri tavalla. On mulla toisaalta myös ollut hyvin merkityksellisiä keskusteluita, jossa ollaan kirjoiteltu lyhyesti ja intensiivisesti.