Kun aikaa kuluu, niin totean, että olen kyllä edelleenkin kovinkin kiinnostunut tietystä miehestä töissäni, mutta se voimakas tunnemyrsky ja ihastumisen "hulluus" alkaa jo väistymään. Tuo on kai vain ollut eräs vaihe, luulisin. Vai käykö niin, että kiinnostuminenkin mieheen alkaa vähitellen hiipumaan? Onkohan tämä sitä lopun alkua...? Edelleen välillämme on jotain, mitä ei ole selvitetty. Ehkä se kaikki jääkin sille tasolle. Hmm, tuntuu vähän ristiriitaiselle... en ymmärrä. Kai aika sitten näyttää.
Ihastumisen tunne muuttuu
toisenlaiseksi
3989
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
väistyy ja tilalle tulee rakkaus?... Vaatii tietysti syvällisempää tutustumista.
Kuinkakohan kauan olet kyseistä henkilöä ihastellut? Ihastuminenhan ei ikuisesti kestä, ja jos mitään ei asialle tehdä, tunteet hiipuvat puolin ja toisin ajan kanssa, jolloin kaikki haaveet kaatuu kutakuinkin siihen. Itse onneksi kuljeskelen vielä siinä ihastumisen vaiheessa, eikä ilmeisestikään vastapuoli (nuorehko tyttö) pistä jutustelua ja tutustumista saati lähellä oloa pahitteeksi. Hymyilee minkä kerkeää, tosin ota tosta nyt selvää hymyileekö muuten vaan vai tunteeko kenties sisimmillään jotain enemmän - selviää kokeilemalla.
sisältyviä mielenliikkeitä! Olen selvästi menossa tasaisempaan suuntaan. En ole enää joka hetki voimakkaiden tunnekaipausten vallassa tuohon mieheen nähden. Tämä tuntuu kyllä helpommalta, sillä kaiken kaikkiaan ihastumisen alkuvaiheet voivat viedä paljon energiaa. Mietin ja päätän toisinaan, että nyt en enää olekaan koko miehestä kiinnostunut. Tuntuu silloin selkeältä ja helpottavaltakin. Mutta sitten taas kun näen viikonlopun jälkeen tuon miehen töissä, niin taas jokin tunne meinaa aktivoitua. Sitten vain totean, että en voi suhtautua häneen vieläkään neutraalisti tai viileästi. Mieshän vaistoaa tuollaisen olotilani ja sitten taas välillämme on sitä jotain selvittämätöntä, mikä jatkuu. Milloinkahan tämä tämmöinen oikein loppuu...?