Miten saada ystäviä

Heippa!
Mietin, että miten voi saada ystäviä ollessaan aupairina? itse olen menossa vuodeksi australiaan... kertokaa jotain kokemuksia! jänniittää!
6957
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Minä olen ollut au pairina nyt kohta kaksi kuukautta ja alussa oli kaikki niin uutta ja ihmeellistä, ettei ehtinyt edes miettiä että kavereitakin jostain vois löytää. Kielikurssin aloitin kun olin ollut kuukauden täällä ja sieltä sain kavereita, jotka on myös au paireina täällä. Lisäksi oon tavannut joitakin muitaki au paireja esim. lasten hoitopaikalla, lapsia hakiessa. Ja perhe on auttanut myös. Paikallisia kavereita ei oikein oo löytynyt ainakaa vielä, voi johtua siitä että asun aika maalla niin täällä ei edes kauheasti nuoria ole. Mutta kyllä niitä varmasti löytyy! Erilaisista harrastuksista, tapahtumista, kielikursseilta. Ja viihtynyt olen täydellisesti. :) Tämä on aivan mahtava kokemus.

Äänestä
  • olen löytänyt sekä paikallisia kavereita, että muita auppareita. Mutta tosiaan harrastukset,kielikurssi yms on hyviä keinoja löytää kavereita.

    Äänestä

Facebook facebook facebook! ite en ois varmaa loytanyt yhtaan kaverii taalta ilman sita.

Äänestä
  • Niin miten Face bookista voi loytaa seuraa ? :D

    Äänestä

  • appppppppppppe kirjoitti:

    Niin miten Face bookista voi loytaa seuraa ? :D

    Eli sieltahan niita :) sielta loytyy varmaan joka maan auppareille oma yhteiso, ja monilla kaupungeilla on kans. Eli sinne vaan viestia.

    Äänestä

Itse tutustuin muutamaan au pairiin koulussa, mihin aamulla aina vien lapset. Ja näiden auppareiden kautta tutustuin sitten uusiin auppareihin.

Perheen äiti antoi mulle parin aupparin numerot ja sitten laitoin tekstaria ja tavattiin jne.

Kielikurssilla tutustuu loistavasti uusiin tyyppehin! Kannattaa mennä vaikka enkkus oliskin jo hyvä, sitäpaitsi just sillon nimenomaan tutustuukin kun osaat jo tarpeeks puhua ja keskustella uusien kanssa.

Perheen tuttava-nuoriin tuli myös tutustuttua.

Kyllä sitä nopeasti tutustuu uusiin ihmisiin ja sitte netistäkin löytää helposti kun vähän kyselee että olisko ketään samalla alueella. :) Eli ei kannata tosiaan sitä pelätä etenki jos ausseihin lähdet koska ne on niin mukavaa sakkia :D

Rohkeesti vaan kysyt että lähtkö kahville kun tutustut johki uuteen :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


aupairina? kirjoitti:

Heippa!
Mietin, että miten voi saada ystäviä ollessaan aupairina? itse olen menossa vuodeksi australiaan... kertokaa jotain kokemuksia! jänniittää!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu