tunnettasi enemmän?
Se että viaton sivullinen voi kuolla koska tahansa, vai se että joukossamme todistettavasti kulkee sairaita yksilöitä enemmän kuin yksi?
Se että viaton sivullinen voi kuolla koska tahansa, vai se että joukossamme todistettavasti kulkee sairaita yksilöitä enemmän kuin yksi?
Vastaukset 11
Vanhimmat
voi kuolla koska vain.
Mua lohduttaa todella paljon, että se ei olut eteläpohjalainen.
Mä olen itse opiskellut tuossa koulussa. Sukua on sieltä, vaikka itse olenkin asunut naapurikunnassa.
enemmän, koska oli ensimmäinen laatuaan Suomessa ja toiseksi vaikutti tapahtumapaikan läheisyys.
En osaa vastata kysymykseesi.
Jotenki tätä ei nyt osaa ajatella omalle kohdalle, mut ku miettii sitä juttuu että 20 vuoden päästä omalapsi voi olla siellä ruumiskasassa... Jotain vois vielä tehdä mutku ei vaan keksi että mitä se jokin on..
opettaa omalapsi ampumaan jo ala-asteella, vai kasvattaa se yksityisopetuksessa....
Täh?
Olen tiennyt molemmat jo pitkän aikaa.
Minusta tuo vaihtokauppa oli ihan reilu - koska noita lahopäitä on taatusti vähemmän kuin yksi kymmenestä niin jos ne kaikki nyt aktivoituisivat, listisivät kymmenen ja ampuisivat itsensä niin vielä jäisi ok väkeä jäljelle muttei yhtään päävammaa.
Ihan kohtuullinen kauppa.
Murh.
Minua pelottaa se, mitä lohduton yksinäisyyden tunne voi saada aikaan. Yleensä yksinäiset kärsivät yksin, ilman että häiritsevät ahdistuksellaan muita, mutta seuraukset voivat olla myös jotain aivan muuta.
Kun on päättänyt lopettaa oman elämänsä, ei millään ole enää mitään väliä. Jos tuntee itsensä muiden silmissä arvottomaksi, jos koko maailma, kaikki muut ihmiset tuntuvat turhilta ja pahoilta, voi tällaista tapahtua.
Kuolemaa ei kannata pelätä ja murehtia, se voi tulla koska tahansa. Jatkuva kuoleman pelkääminen ja odottaminen ei ole elämistä.
Sairaita yksilöitä on aivan valtava määrä, suurella todennäköisyydellä meidän jokaisen tuttavapiiriin kuuluu väähintään yksi "sairas yksilö". Moni kykenee pitämään yllä terveen, vahvan ihmisen roolia. Eivätkä he kaikki ole tappajia.
että joku tuttavapiiristäsi on yksinäinen ja luiskahtamisen partaalla, niin menetkö kysymään: Moi, mitäs sulle kuuluu?
Kuinka moni meistä toimii näin?
Voi kun sen näkisi päällepäin kun ihmisellä menee huonosti. Masennusta sairastaneena tiedän että ulkokuorta pystyy tiettyyn rajaan asti pitämään yllä kun liikkuu kodin ulkopuolella.
Heikkous on tässä maailmassa kaikkein kaamein synti; sen näyttäminen on muille vaivaannuttavaa, ihmiset välttelevät heikkoa ja masentunutta. Ja monet yrittävät pitää kulissit kunnossa viimeiseen asti.
Toisaalta ymmärrän; masennukseen sairastuneen aito kohtaaminen imee voimaa, niin varmaan muidenkin mielenterveysongelmista kärsivien. Hävettää myöntää, mutta olen joskus itsekin lähtenyt pois "heikon" ihmisen luota. Siitä varmaan johtuu, että tunnen epämääräistä syyllisyyttä kuullessani tällaisia uutisia. Tunnen myös empatiaa tekijää kohtaan, vaikka tiedän että häntä pitäisi vihata hirviömäisen teon vuoksi.
Ei tässä auta kuin katsoa peiliin. Ketään tai mitään on turha syyttää ennen sitä.
vanhemmat eivät välitä lapsistaan.
Kun ihminen sairastuu nuorena, hän yleensä laittaa välit poikki vanhempiinsa ja ystäviinsä.
Siinä ei auta mitkään yritykset vanhempien osalta.
T.Hoitsu
Amerikkalaislahko iloitsee Kauhajoen kouluammuskelusta
23.09.2008 22:08
Pieni amerikkalainen ääriliike Westborossa, Kansasissa, riemuitsee Kauhajoen koulusurmista.
Helsingin Sanomien mukaan Westboron baptistikirkko lähetti tänään tiedotteen, jonka otsikko kuuluu: Jumala vihaa Suomea! Jumalalle kiitos yhdeksästä kuolleesta Kauhajoella!
Westboron baptistikirkon mukaan surmat ovat Jumalan rangaistus, koska Suomi on "hylännyt Jumalan ja valinnut homot".
Liikkeen mukaan "Jumala lähetti ampujan rangaistukseksi Suomen synneistä".
Helsingin Sanomien mukaan liikkeen jäsenet aikovat tulla Suomeen osoittamaan mieltään Kauhajoen uhrien hautajaisiin.
Westboron baptistikirkko lähestyi Suomea myös Jokelan koulusurmien jälkeen. Liike on iloinnut myös Kaakkois-Aasian tuhoisasta tsunamista ja Yhdysvaltain miestappioista Irakissa.
Noin sadan hengen lahko tunnetaan äärivanhoillisista näkemyksistään ja avoimen vihamielisestä suhtautumisesta homoihin.
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1592312