vaalea karvoitus kasvoissa

tytteli1983

Minulla kasvaa vaaleita karvoja paljon ylähuulessa ja suupielissä sekä nyt sellaista "hiuksenalkunukkaa" on alkanut kasvaa korvista päin kohti poskia. Haluan pois tämän häiritsevän vaikkakin täysin vaalean karvoituksen. Mitä menetelmää suosittelet?

16

15730

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • varma...

      Ainoa varmasti toimiva poistokeino vaaleille karvoille on neulaepilaatio. Mutta sitäkään ei yleensä tehdä ohuelle karvoitukselle. Karvat pitää olla sen verran paksua laatua, että kosmetologi pystyy työntämään neulan karvatuppeen. Oma kosmetologini kertoi ettei kovin ohuita karvoja pysty poistamaan. Mutta eipä nuo pahemmin näykään. Jos haluaa nekin pois, voisi yrittää epilaattorilla ajelua.

    • marsu

      mulla on koko naama täynnä vaaleeta karvaa, osa niistä on pitempiä..ja ne kyllä ärsyttää ihan sikana. karvaa joka paikka täynnä.

      • ---

        ..tuu kylmä


      • nimellä

        Tullaista ihoa kutsutaan nimellä persikkaiho. Kosmetologin mukaan tuollainen kevytkarvoitus on vain hyväksi iholle. Tiedä häntä sitten.


      • XDDDDDDDDD
        nimellä kirjoitti:

        Tullaista ihoa kutsutaan nimellä persikkaiho. Kosmetologin mukaan tuollainen kevytkarvoitus on vain hyväksi iholle. Tiedä häntä sitten.

        herra jumala tytöt kokeilkaa joskus ilman meikkiä sormen päillä ihoa mitä siinä tuntuu..?


    • -s-

      TOTTAKAI ne saa pois! Itse käytän kaupasta ostettuja kasvoille tarkoitettuja vahaliuskoja.Puhtaalle, kuivalle iholle silitellään kiinni ja repästään vastakarvaan pois.Huuhtelen vain vedellä ja teen sen illalla ennen nukkumaan menoa koska iho punottaa.On tietenkin yksilöllistä, mutta muutamana päivänä iho on vielä hiukan karhea,ja kevyellä meikkivoiteella/puuterilla saa peitettyä.Tuo riippuu siis kuinka herkkä iho on.Itselläni on herkkä.

      • ärsyyntynyt

        Mulla on tosi herkkä iho ja oon käynyt kosmetologilla vahauttamassa, jonka jälkeen iho on ollut todella ärsyyntynyt. Pari päivää on ylähuulen tienoilla ollut pientä näppylää, sellaista valkoista. Sitten menee pois ja karvat pysyy poissa nelisen viikkoa.
        En tiedä miten paljon tämä vaurioittaa ihoa, mitään pysyvää jälkeä ei ole jäänyt, ja olen sitä mieltä, että mieluumin kuljen kaksi päivää naama ruvella, kuin koko elämäni viiksivalluna.
        Minun karvani ovat siis tosi tummia ja pitkiä. Kokeilin tänään ensimmäistä kertaa Veet vahaa, tulee halvemmaksi kuin kosmetologilla käynti. Saas nähdä aamulla, miltä kuono näyttää.


    • vauvasta vaariin

      Nuo untuvaiset vaaleat karvat ovat lanugo-karvaa mikä kertoo terveestä ihosta, jota ei olisi suotavaa poistaa. Vrt. vauvan iho.
      Toisille tämä ilmiö jatkuu enempi vähempi runsaana (esim. pulisongeina tai ristiselän alueella) läpi aikuisiän... mikä tietenkin sinänsä hyvä asia, koska nämä "untuvat" eivät epätasapainoisessa ihossa viihdy.

      Toki saa sitä itse deppauttaa kasvot, kosmetologina vaan en sitä sinulle suosittele.

      • on ihan koko naaman

        alue silmänympärysihoa lukuun ottamatta vaalean karvan (untuvan) peitossa ja oikeastaan ihan koko vartalokin. Tietyillä paikoilla tieysti sitten sitä tummempaa ja vahvemapaakin karvaa. Mutta siis kasvoillani karvat ovat jopa pari senttiäkin pitkiä, kärsin niistä valtavasti. joskus olen viiksiä ajellut pois, mutta lopputulos näyttää hölmölle kun karvoja on muuallakin. ja siihen operaatioon en kyllä aio lähteä että ihan koko naamani ajalen.
        Minulla kuitenkaan ei omasta mielestäni ole terve ja tasapaninoinen iho. Iho ärtyy hyvin herkästi, on täynnä epäpuhtauksia.


      • maria77

        Olisi kiva kuulla mihin päätökseen tulit karvojen poistossa?


    • Lilli 78

      Pika-apuna voit kokeilla vaaleisiin kasvokarvoihin Veet kasvovahaa. On siis pieni tuubi ja levitetään tikulla esim ylähuulen karvoille. Poistaa mun mielestä kivasti pienetkin haituvat. Saa ainakin Stokkalta ja Sokosesta.

      • 15 € hukkaan...

        Ei auta kun yli puol senttii pitkille karvoille ja ne pienet haituvat ei välttämättä oo nii pitkiä


    • bl

      Voi olla myös oire syömishäiriöstä eli oksentelusta. Bulimia ja anoreksia kasvattaa tuota untuvaista lanugo-karvoitus nukkaa.

    • 39043

      Up! Mitäs jos kasvoissa on paljon läpinäkyvää karvoitusta, mutta korvista poskiin päin vain muutama mustempi karva, oletteko kokeneet sokerointia? Onko kokemuksia, onko kasvojen sokeroinnin jälkeen karvankasvu hidastunut/tummunut tai päinvastoin?

    • suomineitoSatakunta

      Minulla on sellaista ja ulkomailla ne meinasi alkaa ajelemaan niitä pois ja kielsin sen ehdottomasti. ne on niin ihon värisiä että minua ei ne haittaa ja usein kun ne poistaa voi tilalle kasvaa mustaa karvaa. Eli en suosittele poistoa. Jaloista kun poistin ohutta säärikarvaa tilalle nykyään kasvaa tummempaa.. DISLIKE :/
      Untuvakarvahan on merkki hyvästä ihosta joten antakaa olla ;)

    • Anonyymi

      Esimerkiksi nälkiintyminen ja vakavat puutokset ravitsemuksessa voivat aiheuttaa lanugon kasvua. Siksi sitä saatetaan havaita esimerkiksi anoreksiaa sairastavien keskuudessa jopa aikuisiällä.

      "Lanugo kasvaa takaisin silloin, kun kehossa ei ole riittävästi rasvaa pitämässä sitä lämpimänä. Tilanne korjautuu riittävän ja monipuolisen ravinnonsaannin myötä.

      On lisäksi harvinaisia sairauksia, joiden oireena voi olla liiallinen karvankasvu. Jos oma tai perheenjäsenen tilanne huolettaa, asiasta kannattaa kysyä lääkäriltä."
      Vau.fi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!

      🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen
      Maailman menoa
      106
      5093
    2. Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan

      Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht
      Maailman menoa
      177
      4398
    3. Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!

      Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu
      Maailman menoa
      170
      4315
    4. Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut

      😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik
      Maailman menoa
      89
      3505
    5. Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus

      Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast
      Maailman menoa
      16
      3244
    6. Sebu Tynkkynen vaatii Ulkopoliittisen instituutin rahoituksen leikkaamista

      kun UPI:n tutkija kritisoi Tynkkystä, Mikä Trump tuo Tynkkynen oikein luulee olevansa? https://www.iltalehti.fi/politi
      Maailman menoa
      14
      2952
    7. Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan

      Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa
      Maailman menoa
      37
      2933
    8. Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana

      Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä
      Maailman menoa
      7
      2816
    9. Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle

      ✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL
      Maailman menoa
      54
      2678
    10. Nuoret pois politiikasta!

      Näillä 30-kymppisillä ei ole juuri mitään elämänkokemusta. Ja tällaiset raakileet saavat huseerata ja pilata Suomen!
      Maailman menoa
      29
      1864
    Aihe