vaalea karvoitus kasvoissa

tytteli1983

Minulla kasvaa vaaleita karvoja paljon ylähuulessa ja suupielissä sekä nyt sellaista "hiuksenalkunukkaa" on alkanut kasvaa korvista päin kohti poskia. Haluan pois tämän häiritsevän vaikkakin täysin vaalean karvoituksen. Mitä menetelmää suosittelet?

16

15957

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • varma...

      Ainoa varmasti toimiva poistokeino vaaleille karvoille on neulaepilaatio. Mutta sitäkään ei yleensä tehdä ohuelle karvoitukselle. Karvat pitää olla sen verran paksua laatua, että kosmetologi pystyy työntämään neulan karvatuppeen. Oma kosmetologini kertoi ettei kovin ohuita karvoja pysty poistamaan. Mutta eipä nuo pahemmin näykään. Jos haluaa nekin pois, voisi yrittää epilaattorilla ajelua.

    • marsu

      mulla on koko naama täynnä vaaleeta karvaa, osa niistä on pitempiä..ja ne kyllä ärsyttää ihan sikana. karvaa joka paikka täynnä.

      • ---

        ..tuu kylmä


      • nimellä

        Tullaista ihoa kutsutaan nimellä persikkaiho. Kosmetologin mukaan tuollainen kevytkarvoitus on vain hyväksi iholle. Tiedä häntä sitten.


      • XDDDDDDDDD
        nimellä kirjoitti:

        Tullaista ihoa kutsutaan nimellä persikkaiho. Kosmetologin mukaan tuollainen kevytkarvoitus on vain hyväksi iholle. Tiedä häntä sitten.

        herra jumala tytöt kokeilkaa joskus ilman meikkiä sormen päillä ihoa mitä siinä tuntuu..?


    • -s-

      TOTTAKAI ne saa pois! Itse käytän kaupasta ostettuja kasvoille tarkoitettuja vahaliuskoja.Puhtaalle, kuivalle iholle silitellään kiinni ja repästään vastakarvaan pois.Huuhtelen vain vedellä ja teen sen illalla ennen nukkumaan menoa koska iho punottaa.On tietenkin yksilöllistä, mutta muutamana päivänä iho on vielä hiukan karhea,ja kevyellä meikkivoiteella/puuterilla saa peitettyä.Tuo riippuu siis kuinka herkkä iho on.Itselläni on herkkä.

      • ärsyyntynyt

        Mulla on tosi herkkä iho ja oon käynyt kosmetologilla vahauttamassa, jonka jälkeen iho on ollut todella ärsyyntynyt. Pari päivää on ylähuulen tienoilla ollut pientä näppylää, sellaista valkoista. Sitten menee pois ja karvat pysyy poissa nelisen viikkoa.
        En tiedä miten paljon tämä vaurioittaa ihoa, mitään pysyvää jälkeä ei ole jäänyt, ja olen sitä mieltä, että mieluumin kuljen kaksi päivää naama ruvella, kuin koko elämäni viiksivalluna.
        Minun karvani ovat siis tosi tummia ja pitkiä. Kokeilin tänään ensimmäistä kertaa Veet vahaa, tulee halvemmaksi kuin kosmetologilla käynti. Saas nähdä aamulla, miltä kuono näyttää.


    • vauvasta vaariin

      Nuo untuvaiset vaaleat karvat ovat lanugo-karvaa mikä kertoo terveestä ihosta, jota ei olisi suotavaa poistaa. Vrt. vauvan iho.
      Toisille tämä ilmiö jatkuu enempi vähempi runsaana (esim. pulisongeina tai ristiselän alueella) läpi aikuisiän... mikä tietenkin sinänsä hyvä asia, koska nämä "untuvat" eivät epätasapainoisessa ihossa viihdy.

      Toki saa sitä itse deppauttaa kasvot, kosmetologina vaan en sitä sinulle suosittele.

      • on ihan koko naaman

        alue silmänympärysihoa lukuun ottamatta vaalean karvan (untuvan) peitossa ja oikeastaan ihan koko vartalokin. Tietyillä paikoilla tieysti sitten sitä tummempaa ja vahvemapaakin karvaa. Mutta siis kasvoillani karvat ovat jopa pari senttiäkin pitkiä, kärsin niistä valtavasti. joskus olen viiksiä ajellut pois, mutta lopputulos näyttää hölmölle kun karvoja on muuallakin. ja siihen operaatioon en kyllä aio lähteä että ihan koko naamani ajalen.
        Minulla kuitenkaan ei omasta mielestäni ole terve ja tasapaninoinen iho. Iho ärtyy hyvin herkästi, on täynnä epäpuhtauksia.


      • maria77

        Olisi kiva kuulla mihin päätökseen tulit karvojen poistossa?


    • Lilli 78

      Pika-apuna voit kokeilla vaaleisiin kasvokarvoihin Veet kasvovahaa. On siis pieni tuubi ja levitetään tikulla esim ylähuulen karvoille. Poistaa mun mielestä kivasti pienetkin haituvat. Saa ainakin Stokkalta ja Sokosesta.

      • 15 € hukkaan...

        Ei auta kun yli puol senttii pitkille karvoille ja ne pienet haituvat ei välttämättä oo nii pitkiä


    • bl

      Voi olla myös oire syömishäiriöstä eli oksentelusta. Bulimia ja anoreksia kasvattaa tuota untuvaista lanugo-karvoitus nukkaa.

    • 39043

      Up! Mitäs jos kasvoissa on paljon läpinäkyvää karvoitusta, mutta korvista poskiin päin vain muutama mustempi karva, oletteko kokeneet sokerointia? Onko kokemuksia, onko kasvojen sokeroinnin jälkeen karvankasvu hidastunut/tummunut tai päinvastoin?

    • suomineitoSatakunta

      Minulla on sellaista ja ulkomailla ne meinasi alkaa ajelemaan niitä pois ja kielsin sen ehdottomasti. ne on niin ihon värisiä että minua ei ne haittaa ja usein kun ne poistaa voi tilalle kasvaa mustaa karvaa. Eli en suosittele poistoa. Jaloista kun poistin ohutta säärikarvaa tilalle nykyään kasvaa tummempaa.. DISLIKE :/
      Untuvakarvahan on merkki hyvästä ihosta joten antakaa olla ;)

    • Anonyymi

      Esimerkiksi nälkiintyminen ja vakavat puutokset ravitsemuksessa voivat aiheuttaa lanugon kasvua. Siksi sitä saatetaan havaita esimerkiksi anoreksiaa sairastavien keskuudessa jopa aikuisiällä.

      "Lanugo kasvaa takaisin silloin, kun kehossa ei ole riittävästi rasvaa pitämässä sitä lämpimänä. Tilanne korjautuu riittävän ja monipuolisen ravinnonsaannin myötä.

      On lisäksi harvinaisia sairauksia, joiden oireena voi olla liiallinen karvankasvu. Jos oma tai perheenjäsenen tilanne huolettaa, asiasta kannattaa kysyä lääkäriltä."
      Vau.fi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      113
      8105
    2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      412
      7318
    3. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      80
      4574
    4. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      29
      4319
    5. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      4
      2973
    6. Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa

      Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?
      Ikävä
      203
      2729
    7. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      110
      2518
    8. Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?

      Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os
      Tv-sarjat
      33
      2485
    9. Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?

      Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps
      Tv-sarjat
      21
      2149
    10. Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."

      Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m
      Tv-sarjat
      1
      2017
    Aihe