Jokunen vuosi sitten naureskeltiin ihmisille jotka hankkivat maastoauton tai City-maasturin vaikka ajavat pääasiassa kaupunkiajoa.
No hymy voi hyytyä jo ensitalvena, nimittäin esim. Helsingin kaupunki säästää mm. aurauksessa, lumen siirrossa ja hiekoituksessa ym. tienhoidossa kovalla kädellä. Monet muut kaupungit ja kunnat seuraavat lisäksi esimerkkiä perässä.
Jos tulee kova ja runsasluminen talvi, niin ainakin ne jotka lähtevät ensimmäisten joukossa töihin jäävät kyllä tavallisella henkilöautolla lähtemättä. Raskaasti vähennetty aurauskalusto starttaa säästösyistä vasta aamuruuhkan aikaan liikkeelle.
Säästöt lumen siirrossa tulevat aiheuttamaan melkoisia ruuhkia keskustan liepeille koska etenkin pikkukaduilla on lumikinosten vuoksi käytännännössä vain yksi ajokaista keskellä tietä.
Säästöt tienhoidossa näkyvät ennenpitkää myös kolarisumina, että senkin puolesta iso maastoauto on kyllä turvallinen hankinta. Mutta ennen kaikkea tuo auraamattoman tien aukaisu onnistuu parhaiten maasturilla tai nelivetoautolla.
Saavat varmaan rasvata vielä saranoita maastureita ja nelivetoja myyvissä autoliikkeissä heti ensimmäisen lumitalven yllättäessä. Maaseudulla asuneena tiedän, että siihen mihin henkilöauto hyytyy hangessa jatketaan sujuvasti maasturilla, että näin on marjat kohta helsingissäkin =)
No hymy voi hyytyä jo ensitalvena, nimittäin esim. Helsingin kaupunki säästää mm. aurauksessa, lumen siirrossa ja hiekoituksessa ym. tienhoidossa kovalla kädellä. Monet muut kaupungit ja kunnat seuraavat lisäksi esimerkkiä perässä.
Jos tulee kova ja runsasluminen talvi, niin ainakin ne jotka lähtevät ensimmäisten joukossa töihin jäävät kyllä tavallisella henkilöautolla lähtemättä. Raskaasti vähennetty aurauskalusto starttaa säästösyistä vasta aamuruuhkan aikaan liikkeelle.
Säästöt lumen siirrossa tulevat aiheuttamaan melkoisia ruuhkia keskustan liepeille koska etenkin pikkukaduilla on lumikinosten vuoksi käytännännössä vain yksi ajokaista keskellä tietä.
Säästöt tienhoidossa näkyvät ennenpitkää myös kolarisumina, että senkin puolesta iso maastoauto on kyllä turvallinen hankinta. Mutta ennen kaikkea tuo auraamattoman tien aukaisu onnistuu parhaiten maasturilla tai nelivetoautolla.
Saavat varmaan rasvata vielä saranoita maastureita ja nelivetoja myyvissä autoliikkeissä heti ensimmäisen lumitalven yllättäessä. Maaseudulla asuneena tiedän, että siihen mihin henkilöauto hyytyy hangessa jatketaan sujuvasti maasturilla, että näin on marjat kohta helsingissäkin =)
Vastaukset 9
Vanhimmat
Kyllä kaupungissa pärjää ihan etuvetoisellakin, vaikkei aurausta olisi vielä ehditty tehdäkään jos yhtään osaa talviajon niksejä.
Toisaaltaan maasturi voisi olla joillekin ihan hyväkin, sillä useiden kuskien talviajotekniikka on ihan hukassa! Talvella on monesti naurussa pidättelemistä kun ihmiset ovat autojensa kanssa kiinni ihan käsittämättömissä paikoissa ja yrittävät saada auton liikkeelle hirveillä kierroksilla sudittamalla. Mutta eiköhän ne samat kuskit olisi myös nelivetoisellakin kiinni, tosin pahemmassa paikassa vain!
Huvittavaa minusta oli alkupuheessa, että Helsingissä liukasta...
Kyllä Oulun korkeudella ja siitä ylöspäin on tilanne kuitenkin aivan toinen. Joutuu ihan oikeasti joskus aamuvarhaisella aukaisemaan latua ja hyvin on pärjätty etuvatoisella kunhan on edes keskimääräinen auton hallinta liukkaalla ja ei tarvi kun kaksi vetävää pyörää.
Täällä nyt kuvitelllaan, että ollaan pohjolan rivieralla ja kuljetaan lyhissä kalsareissa 30:n asteen pakkasella. Sitten kun ollaan kaikki jumissa ensimmäisessä lumimyräkässä niin kylvetään tonneja suolaa, että saadaan etuvetoautotkin pysymään tiellä.
Maasturi on aika mukava talvella, kun tietää ettei auto ainakaan jää kiinni vahingossa. Muutaman kerran on tullut kirottua kaksivetoiset syvimpään helvettiin, kun risteyksessä on ollut puolimetrinen lumivalli, jonka aura-auto on tehnyt aamuyöllä. Siinä ei paljoa ajotaidot auta, kun auto jää pohjasta kinokseen kiinni. Eikä maasturilla tarvitse kierrellä kaikkia jääkokkareita, jotka saattaisivat rikkoa henkilöauton kalliin muovisen etu"puskurin".. Pysähtyminen liukkaaseen ylämäkeen ei aiheuta ylimääräistä sydämen tykytystä, kun voi olla varma ettei auto jää paikalleen sutimaan. Talvisin tulee väkisinkin vahingoniloiseksi, kun kaverit on koko kesän kuittaileet, että "Miks ihmeessä sä ajat maasturilla, kun et edes tarvitse nelivetoa?" Samat heput soittelee talvisin ja kyselee, että pääsisinkö hinaamaan, kun auto on pohjasta kiinni. Joskus tulee ajeltua ihan huvikseen pahassa lumimyrskyssä, koska maasturilla se on hauskaa!
http://kjolur.f4x4.is/photoalbum/view.php?action=image&imageid=37&albumid=43&collectionid=18&offset=0
"Muutaman kerran on tullut kirottua kaksivetoiset syvimpään helvettiin, kun risteyksessä on ollut puolimetrinen lumivalli, jonka aura-auto on tehnyt aamuyöllä. Siinä ei paljoa ajotaidot auta, kun auto jää pohjasta kinokseen kiinni."
Etkö osaa yhtään ennakoida edessä olevia esteitä?!
Jos onnistut jäämään kiinni puolimetriseen auran tekemään lumivalliin risteyksessä, niin voi olla ihan suositeltavaa, että pysyt jatkossakin nelivetoisen ratissa!
Itse ainakin arvion ensin, että onko lumivalli sen verran pehmeä, että siitä voi täräyttää yli ilman että auto vaurioituu. Tämän jälkeen ennakoin risteyksen ja ajan vallin yli sellasella nopeudella, että ylipääsy on varmaa. Em. menetelmällä ei ole tarvinnut jäädä kiinni mihinkään eikä autokaan ole kärsinyt minkäänlaisia vaurioita!
Se, missä nelivetoisesta maasturista olisi hyötyä, on ahtaasta tienvarsiparkista lähdettäessä, kun aura on tehnyt kunnon vallin viereen. Tälläsessa tilanteessa vauhdin ottaminen on miltei mahdotonta, etenkin jos sekä eteen että taakse on pysäköity auto.
Kannattaa muistaa sellanen juttu, että se nelivetoinen autokin on jumissa, kun se jää pohjastaan kiinni. Maasturilla em. tilanne lienee kaupunkiolosuhteissa melko mahdotonta, mutta nelivetoisella henkilöautolla jää helposti pohjasta kiinni.
Onhan se maasturi mukava, kun voi kerran vuodessa kokea olevansa muita parempi kuljettaja. Ei tarvitse ennakoida tilanteita, päinvastoin. Mennään oikein näytöstyyliillä kaikkein pahimmista paikoista. Olen valitettavasti havainnut tämän lapsellisuuden itsessänikin, koska ajan työssäni nelivetoisella avolavalla. Mutta siviilissä ei etuvetoisella pikkuautolla ole ollut kertaakaan ongelmia. Ajotapa pitää vain suhteuttaa kalustoon ja olosuhteisiin.
Henkilöautolla ajava voi muuten ostaa joka talveksi uudet renkaat säästyneen polttoaineen hinnalla maasturin omistajaan verrattuna.
Minkälaisessa kunnossa mahtaa olla maastureiden talvirenkaat keskimäärin? Taitavat olla niin kalliita, että ne on pakko ajaa loppuun. Kuinka mahtaa 2000kg painava maasturi pysähtyä liukkaalla? Entä jos siinä on kiinteä neliveto, jolloin se kääntyy jarrutuksissa poikittain takapyörien lukkiutuessa.
Se niistä maasturin ja nelivedon eduista...
KYLLÄ, maasturilla pääsee ja pahasta paikasta. Hain emäntäni haelsingistä kesällä ja kuinka ollakkaaan satoi ja kunnolla. Pihlajamäessä oli liikennejakaja aivan järvenä josta pikkuautoilijat yrittivät rämpiä kuka milläkin tyylillä, kyllä se huvitti kun ajettiin auto veteen joko ihan hiljaa lipumalla tai sitten OIKEIN KOVALLA V A U H D I L L A, haloo.... veteen ja kovaa, kyllä nauratti ja makeasti. Oli siellä sen verran sitä vettä että tuollainen tavan corolla ja kadetti uivat hienosti kun vettä on yli oven puolivälin, nimittäin sen verran sitä oli siellä kun ei viemärit vetäneet. Noh, emänt' tuoli töistä ja lähdettiin kohti kotia ja kun hän huomasi että mistä aion mennä yli niin johan alkoi kirkuminen että ei tuosta voi mennä, tuumasin vaan että yli mennään ja helposti ja painoin vaan kaasua, ei mitään ongelmaa. Kyllä siinä tulee erot selville että millä autolla ajetaan sinne minne pääsee ja maasturilla mennään sinne mihin halutaan.
kun ostaa kuplan tai vanhan 96 saabin niin ei oo vaikeuksia edetä lumessa.. on isot pyörät ja painot juuri oikealla kohdalla.. meno ei pysähdy kummalakaan vaikka ois puskurin päälle saakka lunta.. kokeiltu on
Eikös vanha sanonta totea, että nelivetoisen saa ajettua vain pahempaan paikaan kiinni?
Tuossa -01 maaliskuussa sattui, että palatessamme pelireissulta tuttujen kesken, ajoi kuskina ollut Sierransa polven korkuiseen lumikinokseen yöllä. Lunta oli satanut pitkin päivää, mutta tuo äkillinen kasaantuminen johtui illalla nousseesta tuulesta joka pinosi tielle 20m matkalla noin polveen asti ylettyvän kinoksen. No riesa oli kyntänyt itsensä puoliväliin sitä.
Onneksi paikallinen nuori mies sattui Pajerolla paikalle ja kehui vetävänsä tuon äkkiä pois. Riesa ei liikahtanutkaan, mutta Pajero luisui sivuttain ojan päälle ja ryhtyi kaivamaan oikean puoleisia pyöriä hankeen. Eikä enää päässyt liikkumaan suuntaan tai toiseen.
Siellä oltaisiin oltu kevääseen asti, ellei paikallinen isäntä olisi katsonut, että tarvitsee aurata tie auki, että emäntä pääsee aamusti kauppaan. Kiitos kilpailetun tiehoidon ei noita pienempiä teitä aurata ihan heti kinosten ilmaantumisesta. Hän ystävällisesti veti samalla sekä riesan että pajeron irti. (Kyseinen henkilö ei siis vastannut tien kunnossa pidosta, kunhan halusi vaan käyttää sitä aamusti)
Niin tuolla syrjemmällä sitä traktoriakin tarvitaan noihin hommiin vain pari kertaa vuodessa.
Itsellä on madallettu takavetoinen alla ja kiinni en ole jäänyt kertaakaan viime talvena Turussa päin vaikuttaessani. Liikenteessä olin jokaisena arkipäivänä.
Eli itse naureskelen edelleen näille Citymaastureille jotka eivät pärjäisi vastaavissa olosuhteissa edes tuon edellä mainitun Pajeron vertaa...