Sisäministeri ei aio erota, koska sitä ei ole häneltä SUORAAN vaadittu. No, mä VAADIN nyt heti sisäministerin eroa!
http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/arkistot/kotimaa/2008/09/720007
http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/arkistot/kotimaa/2008/09/720007
Vastaukset 24
Vanhimmat
Vanhasen hallitus yritti vielä vikuroida EU:n vaatimia aselakien kiristyksiä vastaan
Nyt esittää niin jesuiittaa että
muutetaan kireämmäksi? seuraavaksi joku kyhäis pommin.
mut kaunis ilma ulkona edelleen :)
pyssymies ei erotu kuin metallinpaljastimessa
ihmetellään tätä Suomen tilannetta. Vois niinku ymmärtää vetää oikeat johtopäätökset itsekin..
niin pitäisikö maailmalla myös rajoittaa bussiliikennettä ja lentoliikennettä niissä kun tuppaa kuolemaan onnettomuuden sattuessa runsaasti ihmisiä. Ja joskus ne onnettomuudet johtuvat terroristeista tai rattijuopoista eli ovat vähemmän "onnettomuuksia".
Jos joku haluaa sen pyssyn niin niitä voi ostaa pimeiltä markkinoilta ihan niinkuin huumeitakin, jotka tietääkseni ovat laittomia SUomessa, silti niitä vedetään nenuun ja suoneen tälläkin hetkellä jossain päin armasta maatamme.
Olisiko se että tämä maa sijaitsee kylmällä ja pimeällä alueella joten täällä on paljon synkkämielisiä ja masentuneita enemmän kuin muualla.
tulee vaan se ostoskeskus tapaus mieleen.
olleen kollektiivinen sanktio Suomen kansalle sekä palkankorotus maan hallitukselle.
ettei ostoskassista ole kyse joten securitaksen haukankatse siirtyy seuraamaan epäilyttävää ja ampuu tarvittaessa paskaksi
Laittomia aseita saa jopa halvemmalla kuin laillisia. Silloin kuitenkaan tuskin ostetaan pienoispistoolia, vaan valitaan vähän tehokkaampi ase. Tappamaan jos on menossa, tuskin on mitään väliä, onko aseen luvat kunnossa.
Massamurhaaja sanoi suunnitelleensa asiaa jo 6 vuotta, joten pääpipi alkoi vaivata edellisen hallituksen aikana ja se on saanut alkunsa jo vähintään sitä edellisen hallituksen aikana.
Sisäministerin erottamiselle ei ole perusteita. Jokelan jälkeen perustetun työryhmän työ on ollut käynnissä koko ajan, etc. etc. En jaksa mennä yksityiskohtiin, mutta ministerin erottamiselle on aina oltava pätevä virkarikkeeseen perustuva syy. Oli se ministeri kuka tahansa.
maailmassa ymmärretään vähemmästäkin erota. Suomessa jöpötetään kuin tatti paikoillaan hamaan loppuun asti.
pitäisi riittää erottamisperusteeksi, ettei itse älyä erota.
riittää pelkkä epäilys alisuorittamisesta ministerin eroamiseen
"Kyllä muualla
ap. 24.9.2008 klo 16.23
maailmassa ymmärretään vähemmästäkin erota."
Laitaks mulle konkreetin esimerkin vastaavanlaisesta tilanteesta?
"Suomessa jöpötetään kuin tatti paikoillaan hamaan loppuun asti."
Ymmärrän, että tän kaltaisessa tilanteessa luonnollisesti herää monia kysymyksiä, mutta tragedian henkilöimiseen sisäministeriin tässä tilanteessa ei musta ole olemassa mitään rationaalisia perusteita. Tokihan mediat kohta varmaan tietysti siitäkin veuhkaa, mutta se on sen rooli. Itse toivon, että se aselupapäätöksen tehnyt komisario ainakin jätettäisiin nyt pian julkisuudelta rauhaan...Emme nimittäin voi tietää, että miten ulospäin täysipäisen oloisen kaverin kanssa hänkin on keskustelunsa käynyt, eikä päätöksiä (aselupienkaan osalta) tehdä pelkästään tahdon varassa.
Kansa tietenkin janoaa syntipukkeja. Luonnollisesta ja inhimillisistäkin syistä...Sen voi tavallaan käsittää.
"Kyllä
sen... 24.9.2008 klo 16.29
pitäisi riittää erottamisperusteeksi, ettei itse älyä erota."
;D!!
lähinnä ajattelin esim. näitä metsästystä harrastavia, joiden toiminta hankaloitui Jokelan jälkeen.
Roima palkankorotus tuli myöskin ministereiden osaksi Jokelan jälkeen.
Johtopäätös: kansalle kollektiivinen sanktio, johtajille palkankorotus.
Pakistanilainen ministeri erosi halausskandaalin vuoksi
Pakistanin turismista vastaava ministeri jätti eroanomuksensa jouduttuaan vanhoillisten islamistien kritiikin kohteeksi. Nilofar Bakhtiar halasi laskuvarjohyppyohjaajaansa onnistuneen hypyn jälkeen Ranskassa.
"Monia
ap. 24.9.2008 klo 17.00
Pakistanilainen ministeri erosi halausskandaalin vuoksi
Pakistanin turismista vastaava ministeri jätti eroanomuksensa jouduttuaan vanhoillisten islamistien kritiikin kohteeksi. Nilofar Bakhtiar halasi laskuvarjohyppyohjaajaansa onnistuneen hypyn jälkeen Ranskassa."
Suomen ja Pakistanin lainsäädäntö eroavat toisistaan aika voimakkaasti. Mä ainakaan en "Pakistanin mallia" Suomeen kaipaa yhtään.:D Ja toi, mitä (ilm. sä?) sanoit tossa ylemmässä viestissäsi, että metsästyksen harrastajien asema vaikeutui Jokelan verilöylyn jälkeen ja että palkankorotuksetkin hallitus sai, tuskin on mikään realistinen peruste sisäministerin erolle tässä tilanteessa. Oikeasti.
:)
etteivät ota onkeensa vaatimuksestani.
Politiikan moraali on rappiolla ja nuoret ryhtyvät liikehtimään sen seurauksena.
"Politiikan moraali on rappiolla ja nuoret ryhtyvät liikehtimään sen seurauksena."
Siinä olet eittämättä oikeassa, että politiikan moraali on osin rapautunuttakin. Jos Kauhajoen verilöylystä jo päivää tapahtuneen jälkeen tehdään _ensisijaisesti_ poliittinen kysymys (vrt. sisäministerin eroaminen), voidaan kyllä kysellä jo politiikan moraalinkin perään...
Nuorten liikehdinnässä taas ei ole mitään vikaa, joskin riippuu siitä, että minkälaista se liikehdintä on.
;)
K:joen verilöylyn "ensisijaisesti poliittiseksi kysymykseksi tekemisellä" viittasin yleistasolla kansanedustuslaitokseen & median toimintaan. En sun mielipiteeseesi.:)
Mielestäni eettinen julkinen keskustelu tapahtuneesta tulisi tässä vaiheessa olla keskiössä, eikä ainakaan minkäänlainen poliittinen vaalipeli, kun tragediasta on kulunut vasta hieman yli vuorokausi.
Ei kai kukaan ministeri vapaaehtoisesti eroakaan jos ei koe tehneensä virhettä.
Toisaalta olisi ollut aika viisas veto luovuttaa salkkunsa noin niinkuin poliittista tulevaisuuttaan ajatellen. Pisteet olisivat roimasti nousseet äänestäjien keskuudessa, ehkä...
http://www.nra.fi/kuvat/ei_nain.jpg