niin pepin jäähyväislauluun ruotsiksi sanoja. en osaa yhtään sanoa kyllä miten se menee. tuolla aiemmin oli myös pepin jäähyväislaulu ruotsiksi ja vastauskin mutta muistaakseni se minun tarkoittamani loppui joka säkeistössä "adjo, lilla Pippi, adjo" niin se on kai sitten joku eri? vastauksia kiitos.
pepin jäähyväislaulu
4
1852
Vastaukset
- äskeinen
tiedän nyt laulun nimen. se on joku erikoisversio, alkaa näin:
Till fjärran land ska du fara
enempää en osaa. Osaako joku muu?- siirisiili
Tämä saattaisi olla etsimäsi teksti, mutta nimi Alfi on varmaankin väärin. Ainakin tämän voi laulaa jäähyväislaulun sävelellä. (löytyi eräästä blogista)
---------------------------------
"Till fjärran land ska du fara,
långt bort till din Söderhavsö.
Över hav och vilda vågor,
Adjö, fina Alfi. Adjö.
Där skall du dig bygga en hydda,
och där ska du leva och bo.
Men vi går kvar här och sörjer.
Adjö, fina Alfi. Adjö.
Och kommer du aldrig tillbaka,
till oss från din Söderhavsö.
Så lever du kvar i vårt hjärta.
Adjö, fina Alfi. Adjö." - Oli Aluksi
siirisiili kirjoitti:
Tämä saattaisi olla etsimäsi teksti, mutta nimi Alfi on varmaankin väärin. Ainakin tämän voi laulaa jäähyväislaulun sävelellä. (löytyi eräästä blogista)
---------------------------------
"Till fjärran land ska du fara,
långt bort till din Söderhavsö.
Över hav och vilda vågor,
Adjö, fina Alfi. Adjö.
Där skall du dig bygga en hydda,
och där ska du leva och bo.
Men vi går kvar här och sörjer.
Adjö, fina Alfi. Adjö.
Och kommer du aldrig tillbaka,
till oss från din Söderhavsö.
Så lever du kvar i vårt hjärta.
Adjö, fina Alfi. Adjö."voi kiitos, juuri tuo! mistä sait tuon, kun siinä on tuo Alfi? Tarkoitin juuri tuota laulua, mutta siinä laulettiin vain Peppi, ei Alfi.
- siirisiili
Oli Aluksi kirjoitti:
voi kiitos, juuri tuo! mistä sait tuon, kun siinä on tuo Alfi? Tarkoitin juuri tuota laulua, mutta siinä laulettiin vain Peppi, ei Alfi.
Minua jäi vaivaamaan, miksei Suomesta tunnu löytyvän kyseistä laulua ruotsinkielellä (vaivaa muuten edelleen.......)
Googlasin tuon tekstipätkän, jonka muistit, ja se johdatti ruotsalaiselle sivulle erään perheen blogiin, ja sinne se oli kirjoitettu muutaman hautakuvan viereen (kuollut henkilö oli tietysti se Alfi).
Kiva että oli se jota etsit =)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.905479Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.553637Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j612995Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin462201Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet
🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.611976Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa
Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.2961866- 471616
- 961511
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441397Mikä ihme teitä savolaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.91363