Mikä on?
Siis että jaksetaan soittaa suutaan siitä
että "nuoret ostavat kalliita V8 koneita joiden
huoltoja/vakuutuksia eivät pysty maksamaan"??
A) Asia ei kuulu sinulle? Mitä se sinua häiritsee?
B) ENTÄ SITTEN?? Kyllä "vapaat markkinat" hoitaa autojen kierrätyksen
C) Parempia autojahan ne on kuin viritetyt ritsat!
D) KYLLÄ, autovero on SAATANAN iso ja kohtuuton!
Sitä paitsi, nykyinen käytäntö jossa joku Tullin kakkosnelonen "määrää" verotusarvon, on aivan sairas! Mielivaltaista DDR nostalgiaa, ja kaiken huippuna vielä lautakunta/raati jossa päätetään "erikoisautojen verotus".
Voiko joku saatana kertoa mulle miksi autosta joutuu nykyisellä käytännöllä yli kaksinkertaisen hinnan? Merkistä riippumatta niin raippavero isketään suoraan selkäytimeen ja auton hinta tuplaantuu. Esimerkkejä...
SAAB, Volvo, Range Rover, Volkswagen, Audi...
Toivottavasti homma loppuu pikkuhiljaa nyt kun leasingjupakassa saatiin osvittaa Belgian tapauksesta. Poste Restante firman perustan heti Viroon kun aika koittaa!
Siis että jaksetaan soittaa suutaan siitä
että "nuoret ostavat kalliita V8 koneita joiden
huoltoja/vakuutuksia eivät pysty maksamaan"??
A) Asia ei kuulu sinulle? Mitä se sinua häiritsee?
B) ENTÄ SITTEN?? Kyllä "vapaat markkinat" hoitaa autojen kierrätyksen
C) Parempia autojahan ne on kuin viritetyt ritsat!
D) KYLLÄ, autovero on SAATANAN iso ja kohtuuton!
Sitä paitsi, nykyinen käytäntö jossa joku Tullin kakkosnelonen "määrää" verotusarvon, on aivan sairas! Mielivaltaista DDR nostalgiaa, ja kaiken huippuna vielä lautakunta/raati jossa päätetään "erikoisautojen verotus".
Voiko joku saatana kertoa mulle miksi autosta joutuu nykyisellä käytännöllä yli kaksinkertaisen hinnan? Merkistä riippumatta niin raippavero isketään suoraan selkäytimeen ja auton hinta tuplaantuu. Esimerkkejä...
SAAB, Volvo, Range Rover, Volkswagen, Audi...
Toivottavasti homma loppuu pikkuhiljaa nyt kun leasingjupakassa saatiin osvittaa Belgian tapauksesta. Poste Restante firman perustan heti Viroon kun aika koittaa!
Vastaukset 13
Vanhimmat
Ota lääkkeesi ja muuta maasta!
Leasing on eri asia kuin työsuhdeauto. Belgian tapauksessa puhuttiin työsuhdeautosta. Varmaan tätä ennakkotapausta käytetään Suomessakin. Muista sitten maksaa sieltä pöytälaatikkofirmastasi myös uskottava palkka, sotut yms ja sitten kirjata se työsuhdeauto.
Tai oikeastaan. Mene taas huomenna aamulla amistoon ja unelmoi päivällä Mäkkärissä.
Sen verran voin, kokemusta isoista autoista kun on, kertoa tietyn laskukaavan.
Kun teho kaksinkertaistuu, kulut nelinkertaistuvat. Revi siitä sitten huumoria.
URPO!
Taas huomaa tämän suomalaisen juntti asenteen.
Heti kun joku yrittää nostaa päätään niin
"haukutaan" amislaiseksi tai skitsoksi.
Voisitteko vain tunnustaa että maailmanne on hyvin pieni jossa voitte hyvin kun voitte yleistää ja kastittaa ihmisiä?
You think so small, you use small words!
fossiili ja muut narisijat voisvat soittaa vähemmän suutaan
Taasen on joku hurja polttanut päreensä minun sovinnollisten kirjoitusteni vuoksi! Tilanne ei ole minulle mikään uusi, sillä monet kiihkoilevat ihmiset eivät pysty lainkaan ymmärtämään lukemaansa tai kuulemaansa, vaan jatkavat aina hysteerisenä sitä omaa kiihkeää tarinaansa. Suuressa kiihkossaan he torjuvat kaikki muut mielipiteet ja ajatukset, ottamatta lainkaan selvää siitä, mitä sanottavaa vastapuolella olikaan. Tärkeintä näyttää olevan, että oma kiihko ja raivo säilyy suurena vaimon ja lasten iloksi.
Täytynee tässä lyhyesti vastailla minulle esitettyihin kysymyksiin:
A) Asia ei kuulu sinulle? Mitä se sinua häiritsee?
Eihän asia minulle mitenkään kuulu, mutta aivan ilmaiseksi haluaisin kokemattomia nuoria opastaa, jotta he eivät laittaisi itseään taloudelliseen ahdinkoon ostamalla liian suuria ja suuren polttoaineenkulutuksen omaavia autoja. Tällainen touhu pilaa nuoren elämän taloudellisen perustan ja vaikeuttaa perheen perustamista.
B) ENTÄ SITTEN?? Kyllä "vapaat markkinat" hoitaa autojen kierrätyksen
Vapaat markkinat sen tosiaan tekevät, ja maksuvaikeuksien ilmaannuttua ulosottomiehetkin saavat lisää töitä. Vapaat markkinat tarkoittavat sitä, että kun poikaset joutuvat rahapulassa pikaisesti myymään ajokkinsa, niin silloin varakkaat ihmiset voivat ostaa sikahalvalla näitä hyviä ajokkeja itselleen ja myydä niitä sitten ajan kanssa hyvällä voitolla eteenpäin. Köyhät poikaset siis haluavat väkisin työntää vähät rahansa rikkaille koijareille!
C) Parempia autojahan ne on kuin viritetyt ritsat!
Auto on aina normaalissa tehdaskunnossa parempi kuin viritettynä. Ymmärrykseni mukaan tuolta Saksastakin on tuotu hyvin paljon sellaisia tehdassarjoilla viritettyjä autoja, joiden kestävyys saattaa olla huonompi kuin virittämättömillä vakioautoilla.
D) KYLLÄ, autovero on SAATANAN iso ja kohtuuton!
Iso ja iso! Jos ostaa käytetyn ja riittävän vanhan auton, niin eihän siitä verosta silloin tarvitse välittää. Jos auto on ollut ostettaessa kalliimpi, niin on siitä myydessäkin saanut paremman hinnan. Nyt siirtymävaiheessa jotkut tietenkin (yleensä varakkaammat ihmiset) joutuvat kärsimään siitä, että kalliin uudehkon auton hinta laskee nopeasti, mutta seuraavan autokaupan jälkeen tilanne on taas normaali.
Minulle itselleni autoverolla ei ole mitään merkitystä, sillä molemmat autoni ovat jo vanhoja ( 12 ja 9 vuotta) ja aion ajella niillä vielä yli 10 vuotta. Siihen mennessä hinnat ovat varmasti tasaantuneet, joten seuraavan auton voin ostaa kotimaastakin oikeaan markkinahintaan.
Muotitietoiset ja ylpeilynhaluiset( mutta varattomat) ihmiset joutuvat tietenkin kiroamaan tätä korkeaa autoveroa, koska heillä olisi halu saada pihalleen yhtä hieno auto kuin varakkaammalla naapurillakin on. Koska siihen ei ole varaa, niin sitten katkerana vaahdotaan täällä netissä ja toivotaan sitä, että naapurin hieno auto menisi nopeasti rikki.
Tosiaan, uusi autovero on meitä varakkaita uusia autoja ostavia SYRJIVÄ. Vaihdokkien hinnat romahtaa, valtion olisi korvattava menetys!
(heh, tämä asenne lainattu tuontiautoilijalta)
Oletkin vaín kateellinen rassukka, joka katsoo naama vihreänä upeilla tuontiautoilla liikkuvia kansalaisia ( syyskuussa joka kolmas rekisteröity auto oli käytettynä tuotu...HS. 11,10,03...)
Sen että olet kateellinen näille ihmisille, pystyy lukemaan ylläolevan vuodatuksesi loppuosasta, sinähän et näköjään pysty kuitenkaan kätkemään TODELLISIA ajatuksiasi, vaan ne paljastuvat armotta kun joku sinua hiemankin arvostelee.
Joten en usko että kukaan täällä kaipaa sinun "kokemusta" tihkuvia neuvojasi, ja mitä se "kokemus" oikein sitten on ? ethän sinä itse ole autoja tuonut (omien sanojesi mukaan)
Vai onko se sitä että joku Essolla kertoo naapuripöydässä jotain e.m asoihin liittyvää, ja sinä sen sitten toistat täällä kuin papukaija ?
Mutta kaikesta huolimatta hyviä ja turvallisia kilometrejä kaikílle ( myös suomiautoille!)
JoHan
En vieläkään ymmärrä, mikä kirjoituksessani oli niin kateellista? Voisitko hieman selventää asiaa minulle, jotta hitaammallakin ajatuksenjuoksulla varustettu vanha ihminen asian ymmärtäisi? Minulle on edelleen täysi arvoitus, mikä sanomassani kertoo kateellisuudestani.
En tosiaan ole tuonut autoja ulkomailta, koska minulla ei ole tarvetta vielä pitkään aikaan vaihtaa autoa. Erilaisia kauppoja ( suuriakin) olen kuitenkin elämäni aikana tehnyt paljon, joten melkoisen hyvä käsitys minulla on järkevästä kaupanteosta.
Kirjoitukseni viimeisessä kappaleessa tähdensin sitä, että nämä rahattomat tuontiautointoilijat ovat äänekkäästi kiroamassa autoveroa ja haukkumassa viranomaisia tällä palstalla. He purkavat sillä pahaa oloansa ja ovat samalla hyvin kateellisia sellaiselle varakkaalle naapurille, jolla on pihallaan hieno tuontiauto tai sitten riihikuivalla rahalla kotimaasta ostettu auto. Minä en lukeudu tähän ylpeilynhaluiseen rahattomaan ja kateelliseen joukkoon.
Kirjoituksen kahdella viimeisellä rivillä peilaat omia tuntojasi, siitä on kyse.
Täysin väärä arvaus, mutta kiihkomieliseltä tuontiautojobbarilta ei voi muuta odottaakaan. Ei ole aikaa kuunnella toisten perusteltuja mielipiteitä, vaan tulee vaan sokeasti toistettua omaa mantraa!
Sinä se jaksat selitellä...kateutesi ja kaunasi kuitenkin paljastit !
Hyvää syksyn jatkoa vain kaikille, myös Fossiilille, kyllä sinäkin vielä paremman auton saat kunhan me tuontikauppiaat rysäytämme suomen käytettyjaen autojen hinnat alas, se prosessi on muuten jo käynnissä.
Monestiko minun pitää JoHanille sanoa, että minä en todellakaan ole kateellinen kenellekään. Minulla on kaksi hyväkuntoista ja minun käyttötarkoituksiini hyvin soveltuvaa autoa, joita aion käyttää vielä 10 vuotta. Sitten ehkä autojeni kumiosat alkavat haurastua siinä määrin, että vaihtoa kannattanee harkita. Tekniikka kyllä kestää eikä korroosionkaan kanssa tule vaikeuksia, sillä säilytän autojani lämpimässä ilmavassa tallissa suojassa tuulelta ja tuiskulta.
Käytettyjen autojen hintojen putoaminen on kyllä mukava asia, mutta minua se juttu kiinnostaa enemmän vasta vuosien päästä. Silloinkin menen ensin lääkärille ja selvitän sen, onko minun ajokykyni sellainen, että omalla autolla on vielä turvallista liikkua. Jos saan myönteisen lääkärinlausunnon, niin sitten saatan taas ostaa sopivan käytetyn auton suoraan yksityiseltä tai voin ostaa sen liikkeestäkin ( Suomesta tai Saksasta). Oikea hinta-laatu-suhde ratkaisee ostopaikan.
JoHanin on aivan turha epäillä sitä, että minä ajelen vanhoilla autoilla rahanpuutteen vuoksi. Se ei todellakaan ole syy. Ajosuoritteeni on vaan nykyisin niin vähäinen, että turhia investointeja ei kannata tehdä. Vaikka autojen hinnat ( ja autovero) olisivat Suomessa kaksinkertaiset, niin ajelisin kuitenkin yhtä hyvillä autoilla kuin nytkin.
Jos haluaisin ylpeillä naapureille, niin voisinhan minä heti nyt mennä autokauppaan tilaamaan sieltä ihan uuden isolla V-6 moottorilla ja kaikilla muilla hienouksilla varustetun maantieauton itselleni ja pystyisin sen kevyesti maksamaan käteisellä ilman tutun pankinjohtajan "suostumusta". Olisiko tässä kuitenkaan mitään järkeä, koska ajelen vain 10000 km vuodessa? 9 vuotta vanha ja 136 000 km ajettu vanha maantieautoni tekee aivan saman työn, eikä lompakkoa tarvitse raottaa ollenkaan pääomamenojen vuoksi. Ainoastaan bensiiniä pitää joskus harvoin ostaa. Kai sitä vanhakin ihminen saa ajatella järkevästi tässä yhteiskunnassa.
Sitäkään en oikein ymmärrä, että tuontiautojobbarit yrittävät työskennellä hampaat irvessä, jotta käytettyjen autojen hinnat saadaan alas!!! Eivätkö he ymmärrä sitä, että koko autoala on kuoleva ala. Polttoaineiden voimakas hinnan kohoaminen, liikenteen aiheuttamat liialliset ruuhkat ( ei vielä Suomessa) ja kasvihuoneilmiön paheneminen aiheuttavat sen, että autoilun verotusta jossakin muodossa (käyttömaksut, haittaverot yms.) tullaan suuresti kiristämään. Nyt ei enää kannata ostaa uutta kallista autoa, jotta käteen ei jäisi liian arvokas ajoneuvo siinä vaiheessa, kun autoilu käy järjettömän kalliiksi ja muutenkin liian hankalaksi (älyttömän alhaiset nopeusrajoitukset). Osittain tästäkin syystä minä ajelen teknisesti hyvillä, mutta kaupallisesti arvottomilla ajoneuvoilla.
Vaihda jo levyä Fosssiili ! tuon kaiken olet jo aiemminkin maininnut lukuisia kertoja.
Hyvää syksyn jatkoa kuitenkin, ja kauniita ajokelejä sinulle
T
JoHan