IS IT ANY WONDER WHY PRINCES & KINGS, ARE CLOWNS THAT CAPER IN THEIR SAWDUST RINGS, ORDINARY PEOPLE THAT ARE LIKE YOU AND ME, WE´RE THE KEEPERS OF THEIR DESTINY ....
Diggaileeks kukaan muu Gallacherin veljeksiä?
Diggaileeks kukaan muu Gallacherin veljeksiä?
Vastaukset 4
Vanhimmat
oasis, so 90's... kuvitelkaa että näitä pojankoltiaisia joskus sanottiin britanniassa isommiksi kuin beatles... noh, eipä oo pojista kuulunut mitään merkittävää viimeaikoina. tosin tekihän ne yhden hyvän stygen fucking in the bushes.
No itse en ole Oasis-fani, mutta tykkään heidän muutamasta biisistä. Don,t look back in anger, wonderwall, roll with it ja some might say on hyviä biisejä.
Kyseessäoleva levy on heidän paras, mutta silti ero the Beatles:n on huomattava ( 4fab:n hyväksi)
Onhan tuota tullut kuunneltua. Kaikki singletkin löytyvät hyllystä. Juuri nämä singlelevyjen "b-puolet" ovat mielestäni niitä parhaita. "Masterplan", "Underneath the sky", "Acquiesce", "Rockin' chair", "Talk tonight", "Let's all make believe", "Sister lover" tulevat näin yhtäkkiä mieleen. Kyllähän se tuosta Morning Glory -levystä lähti. Uudemmat tuotokset ovat olleet hieman valjumpia, mutta toivottavasti paranee... Chemistry lupaa hyvää. Frangenin Simohan on Oasis-diggari. Muistan kun hän veti tunnin ohjelmaa mafiassa niin aina yksi biisi oli Oasista.
Vertailu Beatlesiin on siinä mielessä turha että kyseiset herrat tekivät musiikkia juuri siinä rockin alkuaikana. Hienoja säveltäjiä, ei siinä mitään, mutta pidän itse Oasiksesta enemmän. Usein tuntuu että aika kultaa muistot.... Kyllä monet nykyajan yhtyeet ovat huomattavasti parempia kuin muinoin soittaneet... Mutta asiaa täytyy ajatella siitä näkökulmasta että he olivat koko genren synnyttäjiä ja monien esikuvia ja sen vuoksi ansaitsevat erityisaseman.
Oasis on mielestäni parempi kuin Beatles. Oasiksen paskin kappale on 10000x parempi kuin YELLOW SUBMARINE TAI REVOLUTION. Beatlesiä arvostetaan tietysti enemmän, koska Lennon kuoli, vanha bändi, originelli ja musiikin vaikutus tuleville bändeille. En usko että Oasiken tuotanto paranee...kolme ensimmäistä b-puoli kokoelma on LIIAN hyvää kamaa. Ja bändi ei halua tehdä uutta DM tai MGria (hyvä asia). Noel voisi antaa enemmän vastuuta Liamille. Toivottavasti tulevalla levyllä olisi ainakin 5 Liamin säveltämää kappaletta. HC:n parhaat kappaleet olivat Liamin!
Pidän beatlesista, mutta Oasis voittaa Liamin äänen takia. Noel sanoi kerran että plagiointiin on kaksi syytä: Vittuilu, ja se että nuori poika kuulee DON'T LOOK BACK IN ANGERIN ja saa selville että Piano intro on jonkun John Lennonin säveltämä kappale. Noel haluaa säilyttää vanhan pop- musiikin tällä tavalla. Enkä näe mitään pahaa siinä.
En ole muuten näinä päivinä nähnyt mitään uutta oasiksen kaltaista mahtipontista rock- bändiä..aika harmi. The Strokes on ainut sen kaltainen, mutta jotain niiltäkin puuttuu.
Ostakaa niitten albumi 24.10. Room On Fire!!!