Tämä viesti liittyy löyhästi Kauhajoen murhenäytelmään.
1. et ole väkivaltainen
2. olet väkivaltainen
3. millaisessa tilanteessa olet väkivaltainen
(ainoa hyväksyttävä syy käyttäytyä väkivaltaisesti on silloin kun oma henki on vaarassa)
http://youtube.com/watch?v=GghCs_C65v0
"Normaali ihminen ei käyttäydy väkivaltaisesti"
MarttyyriMallari-TTt
Oletko väkivaltainen-gallup
19
947
Vastaukset
- Hossi
Väkivaltaista tyyppiä enkä ole koskaan käyttäytynyt väkivaltaisesti, kahta vuosia sitten tapahtunutta juttua lukuun ottamatta.
Nämä tapahtumat opettivat minulle sen et mielummin lähden tilanteesta pois kuin annan sen vaikuttaa itseeni niin että voisin suuttua.hyvä juttu :)
"On parempi vetäytyä pois sellaisesta tilanteesta jossa voi joutua pahoinpidellyksi"
MarttyyriMallari-TTt- Hossi
MarttyyriMallari-TTt kirjoitti:
hyvä juttu :)
"On parempi vetäytyä pois sellaisesta tilanteesta jossa voi joutua pahoinpidellyksi"
MarttyyriMallari-TTtPelkoa mulla ei onneksi ole, siihen tarvitaan miehiä eikä marjanpoimijoita.
- rusalkaa
1. en ole väkivaltainen
Mulla on ronskit otteet...mutten hyökkäile ihmisten kimppuun, vaikka mun isosisko ympäri kysliä niin vouhottaa.
3. Millaisessa tilanteessa olen...nooh tohon äsköseen jatkoa, että kun isosiskoseni puoli tuntia hyppi tasajalkaa ja huusi niin että sylki lensi päälle...silloin tulin väkivaltaiseksi ja iskin sitä epäonnistuneesti pussukalla, joss sulanut jäätelöpaketti. Sakot tuli.
Toisen kerran olin väkivaltainen, kun muuramaa kk raskaana ja ukko istui mun pään päällä. Sillon taisin jotai huitoa, mutta loppujen lopuksi ukko sammui ja takalukitusta talosta hyppäsin ikkunasta toinen masussa ja toinen kantokopassa. Ei tullu sakkoi eikä muutakaan kuin, että ukko jahtasi mua semmoset kaheksan vuotta jne.
*silleesti*- rusalkaa
pitäskö korjata noi kirjotusvirheet? ähh ei jaksa viittii
onko kyseessä sisarkateus?
"Asiat selviävät parhaiten puhumalla"
MarttyyriMallari-TTt- rusalkaa
MarttyyriMallari-TTt kirjoitti:
onko kyseessä sisarkateus?
"Asiat selviävät parhaiten puhumalla"
MarttyyriMallari-TTtisosisko ei ole puhunut minulle...eh nyt jo kahteenkymmeneen vuoteen. Syytä en tiedä. Tuossa tilanteessa puhui suunsa puhtaaksi eikä taas sen jälkeen ole 'puhunut'.
:D
- serkkunsa-menettanut
Vaihtoehto 1.
eikö olisi parempi, että psykopaatit pysäytettäisiin väkivalloin?
"Terroriin on vastattava terrorilla"
MarttyyriMallari-TTt- serkkunsa-menettanut
MarttyyriMallari-TTt kirjoitti:
eikö olisi parempi, että psykopaatit pysäytettäisiin väkivalloin?
"Terroriin on vastattava terrorilla"
MarttyyriMallari-TTtEn ole koskaan kuullutkaan.
Jk. Itse olen tätä mieltä:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=110&conference=4500000000000426&posting=22000000038203989
Vaik nyt kamppailulajeja on tullu harrastettuaki.
oletan että olet miespuolinen ja kaikki miehet ovat väkivaltaisia.
"Sitä on vain niin vaikeaa tunnustaa"
MarttyyriMallari-TTt
En ole varsinaisesti väkivaltainen, luonteeltani aggressiivinen kyllä. En toteuta aggressiivisuutta fyysisellä väkivallalla. Henkisellä joskus.
- idiootti... tyttö-93
2. olen väkivaltainen
3. Kun äitini ei sano mitään vaikka kuinka kysyn tai huudan niin, yritän viimehetkeen hallita itseäni, mutta sitten raivo pääse käsistäni... Tapahtuman jälkeen äitini on taas "normaali".. :( ja mua harmittaa- idiootti... tyttö-93
Meniki tänne miesten logiigan puolelle... hyväää
- cookos
johon vastaan rehellisesti, olen myös räjähtävä tyyppi,...pitkälle pinna venyy ja viruu ja paukkuu, mutta sitten kun se pamantaa, niin räiskyy ja lyö tulta, hetken. Sitten kaikki on taas hyvin.
Kysymys vastaukseen,,,oon ukkoo joskus motassut, ihan hellästi vain, ei mitään vakavaa. Joten olan kait sitten.
En kai joudu tästä syytteeseen... - rapiskarpalo
en ole väkivaltainen ihminen harrastuksistani huolimatta.
Oma henki jos on vaarassa, niin mulla on jalat joilla juosta karkuun ja entisenä kilpajuoksijana osaan vieläkin juosta suhteellisen kovaa ja pitkäkestoisesti.
Jos en jostain syystä pääse karkuun, niin uskoisin että muutamilla väistöillä ja lukko/sitomisilla joita olen treenannut työkoulutuksessa (silloin vanhassa duunissani) ja noissa parissa kamppailulaji harrasteessa joita tullut treenattua, niin selviäisin suhteellisen hengissä, ainakin tovin tai sitten en ja joutuisin kokeilemaan sitä puhdasta väkivaltaa josko sillä selviäis. itseäni väkivaltaiseksi, luulisin että se ominaisuus olis ilmennyt jo tähän päivään mennessä jos se olis vahvana mussa. Mutta kuten jokaisessa meissä, niin toki mussakin se väkivaltainen/aggressiivinen puoli on. Se nostaa päätään silloin kun näen mielestäni jotain epäoikeudenmukaista tai julmaa, mutta tähän päivään mennessä oon pystynyt ongelmitta hallitsemaan aggressiivisuuteni.
Joissain tilanteissa väkivalta on hyväksyttävää tai ainakin ymmärrettävää, esim omaa tai läheisen henkeä puolustaessa ja jokainen meistä pystyy väkivaltaisiin tekoihin oikeissa olosuhteissa....jos tilanne sitä vaatii. Tähän ikään mennessä sellaista tilannetta ei ole tullut vastaan.
Ketjusta on poistettu 31 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1436344Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto725261Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost143695Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1213300Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT1222491Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat712286Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku12048Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val271628Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne191396- 811208
